Bitdefender udostępnia bezpłatny deszyfrator
Avaddon rozpoczął swoją działalność w lutym 2019 i działał w modelu ransomware as a service (RaaS). Cyberprzestępcy wchodzący w skład tej grupy niedawno ogłosili, że znikają z rynku. Gang przeprowadził niemal trzy tysiące ataków, a wśród poszkodowanych znalazły się m.in towarzystwo ubezpieczeniowe AXA, Acer Finance czy dziesiątki organizacji zdrowotnych. Napastnicy oprócz tego, że szyfrowali pliki, upubliczniali skradzione dane, a także grozili przeprowadzeniem ataków DDoS, jeśli ofiara odmówi opłacania okupu.
Zniknięcie z rynku znanej grupy cyberprzestępczej jest dobrą wiadomością, zwłaszcza dla tych firm oraz instytucji, które odmówiły lub nie mogły sobie pozwolić, aby zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów za odszyfrowanie danych. Jednak trzeba sobie uzmysłowić, iż konkurencja w przestrzeni RaaS jest bardzo ostra i inni napastnicy szybko wypełnią powstałą lukę. Poza tym - jak pokazuje dotychczasowa historia - szantażyści pozostają bezkarni i po kilku miesiącach wkraczają ponownie do akcji działając pod nowym szyldem. Pewnego rodzaju pocieszeniem może być niedawne zarządzenie wykonawcze dotyczące poprawy cyberbezpieczeństwa w USA oraz globalne działania mające na celu przeciwdziałanie atakom ransomware poprzez współpracę organów ścigania, agencji rządowych i sektora prywatnego.
Deszyfrator dla oprogramowania ransomware Avaddon wraz z samouczkiem są dostępne na stronie firmy Bitdefender.pl https://bitdefender.pl/anti-ransomware/
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.