Bitdefender udostępnia bezpłatny deszyfrator
Avaddon rozpoczął swoją działalność w lutym 2019 i działał w modelu ransomware as a service (RaaS). Cyberprzestępcy wchodzący w skład tej grupy niedawno ogłosili, że znikają z rynku. Gang przeprowadził niemal trzy tysiące ataków, a wśród poszkodowanych znalazły się m.in towarzystwo ubezpieczeniowe AXA, Acer Finance czy dziesiątki organizacji zdrowotnych. Napastnicy oprócz tego, że szyfrowali pliki, upubliczniali skradzione dane, a także grozili przeprowadzeniem ataków DDoS, jeśli ofiara odmówi opłacania okupu.
Zniknięcie z rynku znanej grupy cyberprzestępczej jest dobrą wiadomością, zwłaszcza dla tych firm oraz instytucji, które odmówiły lub nie mogły sobie pozwolić, aby zapłacić dziesiątki tysięcy dolarów za odszyfrowanie danych. Jednak trzeba sobie uzmysłowić, iż konkurencja w przestrzeni RaaS jest bardzo ostra i inni napastnicy szybko wypełnią powstałą lukę. Poza tym - jak pokazuje dotychczasowa historia - szantażyści pozostają bezkarni i po kilku miesiącach wkraczają ponownie do akcji działając pod nowym szyldem. Pewnego rodzaju pocieszeniem może być niedawne zarządzenie wykonawcze dotyczące poprawy cyberbezpieczeństwa w USA oraz globalne działania mające na celu przeciwdziałanie atakom ransomware poprzez współpracę organów ścigania, agencji rządowych i sektora prywatnego.
Deszyfrator dla oprogramowania ransomware Avaddon wraz z samouczkiem są dostępne na stronie firmy Bitdefender.pl https://bitdefender.pl/anti-ransomware/
Źródło: marken.com.pl; bitdefender.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.