Komunikaty PR

Branża AGD przygotowuje grunt dla nowego pokolenia techników AGD

2021-06-15  |  15:00
Biuro prasowe
Do pobrania 06 ( 0.26 MB )

Projekt „Program doskonalenie zawodowego nowoczesnego technika napraw AGD” zainicjowany przez Związek Producentów AGD APPLiA Polska i Instytut Rynku Elektronicznego wchodzi w kolejną fazę. Partnerzy wybrali pięć szkół technicznych do współpracy przy realizacji pilotażowego kursu  doskonalenia młodych uczniów w zawodzie Technik AGD opartego o tworzone w Projekcie materiały dydaktyczne (podręcznik, scenariusze lekcji oraz e-learning). W ramach projektu każda ze szkół otrzyma wyposażenie do pracowni zawodowych o wartości ok. 20 tys. zł.

 - Nasz „Program doskonalenia umiejętności nowoczesnego technika AGD” - stanowi pomost pomiędzy światem biznesowej praktyki i rynkowych realiów, reprezentowany przez producentów AGD i serwisy AGD, a teorii, reprezentowanej przez techniczne szkoły średnie i ich uczniów – przyszłych specjalistów- techników AGD – mówi Wojciech Konecki, Prezes APPLiA Polska. – Projekt jest także wyjściem naprzeciw potrzebom rynku i zapotrzebowaniu na profesjonalnych, wykwalifikowanych techników AGD.

Stworzony we współpracy z przedstawicielami producentów AGD, serwisów i szkół, multidyscyplinarny kurs łączy zarówno wiele obszarów sektora AGD i praktycznej nauki zawodu, z doskonaleniem kompetencji miękkich, ułatwiających profesjonalną obsługę klienta. Jest on  też odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku pracy oraz wypadkową przemian technologicznych, jakim podlega stale rozwijający się sektor AGD.

Program edukacyjny realizowany będzie w formie zajęć praktycznych oraz interaktywnych kursów na platformie online.

Partnerzy edukacyjni

Do projektu zakwalifikowanych zostało pięć jednostek edukacyjnych- technicznych szkół średnich, kształcących w zawodach pokrewnych branży AGD:

Technikum Automatyki i Robotyki z Łodzi,

 Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Warszawie ,

Lubelskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. K. K. Baczyńskiego,

Zespół Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej Curie w Gostyninie,

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku.

- Technik AGD to zawód przyszłości – mówią zgodnie przedstawiciel szkół zakwalifikowanych do udziału w projekcie.- Branża AGD rozwija się bardzo dynamicznie. Przedsiębiorcy poszukują u kadr kompetencji łączących wiedzę z zakresu kilku zawodów nauczanych w szkołach: elektroniki, mechatroniki, informatyki oraz dodatkowo pożądanych umiejętności miękkich, jak obsługa klienta czy zdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów. Uczniowie natomiast poszukują szkół średnich, w których będą mogli wiedzę z tych obszarów zdobywać.

Kurs Technika AGD pozwala uzyskać te dodatkowe umiejętności przy równoległej nauce jednego z zawodów nauczanych w szkole.

Mało kadr – dużo pracy

Według szacunków APPLiA Polska, serwisy AGD w Polsce to prawie w 100% mikro- i małe przedsiębiorstwa, które zatrudniają łącznie ok. 2 tys. techników. Dodatkowo ok. 200 techników zatrudniają producenci AGD w swoich serwisach fabrycznych. Jednak, jak pokazują wyniki badań APPLiA Polska, liczba wykwalifikowanych serwisantów - techników AGD systematycznie zmniejsza się, a nowych pracowników, z uwagi na brak odpowiednich programów edukacyjnych, nie przybywa. Blisko 80% właścicieli punktów serwisowych jako największe wyzwanie wskazuje brak odpowiednich specjalistów na rynku pracy oraz starzejącą się kadrę.

- Celem projektu jest poprawa postrzegania zawodu technika AGD jako nowoczesnego i wykorzystującego innowacyjne technologie. Drugim celem przeświecającym Partnerom jest bezpośrednie wsparcie przyszłych techników AGD poprzez dostarczenie kompleksowego zbioru wiedzy z informacjami z wielu dziedzin, których znajomość jest niezbędna w tym zawodzie – podsumowuje Radosław Maj, Koordynator Projektu.

Przemysł AGD zatrudnia w Polsce bezpośrednio ponad 30 tys. osób oraz dodatkowe 70 tys. pośrednio w całym rynku cyklu życia produktu- od produkcji komponentów i surowców po handel, naprawę i recykling. W Polsce produkuje się 30 mln urządzeń rocznie, ponad 1/3 całej unijnej produkcji AGD. Sektor jest innowacyjną gałęzią gospodarki, w której w badania i rozwój producenci inwestują coraz więcej z roku na rok.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt „Program Doskonalenie umiejętności nowoczesnego Technika AGD” jest wspólną inicjatywą APPLiA Polska i IRE, finansowaną z funduszy EOG (Iceland Lichtensten Norway Grants)  w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Celami projektu są zmiana postrzegania zawodu jako nowoczesnego i wykorzystującego innowacyjne technologie oraz  bezpośrednie wsparcie przyszłych techników AGD poprzez dostarczenie kompleksowego zbioru wiedzy z informacjami z wielu dziedzin, których znajomość jest niezbędna w tym zawodzie.

Projekt realizowany będzie jest od marca 2020 do lutego 2022.

Kontakt dla mediów:

Radosław Maj

Koordynator projektu „Technik AGD”

radoslaw.maj@applia.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy! Biuro prasowe
2024-09-26 | 18:00

Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!

Nowe badanie Play Well Grupy LEGO na Polskę dowodzi, że jedna na pięć rodzin (17%) nigdy nie bawi się razem[1], mimo że aż 83% rodziców rozumie, jak ważna jest zabawa dla rodzinnego
Edukacja Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej
2024-09-26 | 12:50

Zwycięstwo Polaków na Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej

Jaki jest klucz do sukcesu? Polska ponownie udowodniła, że w świecie ekonomii jest siłą nie do zlekceważenia! Nasi utalentowani młodzi adepci ekonomii zdominowali Międzynarodową
Edukacja Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online
2024-09-25 | 08:00

Jesień z językiem chińskim stacjonarnie i online

Chiny są jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie, a ich wpływ na gospodarkę globalną stale rośnie. Znajomość języka chińskiego może otworzyć drzwi do wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.