BREEAM „Excellent” dla Bobrowieckiej 8
Biurowiec Bobrowiecka 8 otrzymał certyfikat BREEAM Final na poziomie „Excellent”. Certyfikacja z oceną na poziomie 72,4% została przyznana w pełnej wersji „Fully Fitted”. Uzyskanie jednego z wiodących certyfikatów ekologicznych na świecie potwierdza najwyższą jakość inwestycji, która w 2016 r. otrzymała precertyfikat BREEAM Interim „Very Good”. Biurowiec zrealizowała Spectra Development w ramach Kompleksu Bobrowiecka.
„Uzyskanie końcowego certyfikatu z wyższą oceną potwierdza najwyższy standard Bobrowieckiej 8, która jest biurowcem zrównoważonym, gwarantującym swoim użytkownikom lepsze warunki do życia i pracy. Już na etapie projektowania zależało nam, aby budynek spełniał wymagania BREEAM, co potwierdził precertyfikat. Ciężko pracowaliśmy też nad uzyskaniem wyższej noty w ocenie końcowej, co pozytywnie wyróżnia Bobrowiecką 8 na tle innych z certyfikowanych biurowców – mówi Dariusz Sokołowski, Prezes Zarządu Spectra Development.
Biurowiec Bobrowiecka 8 cechuje ponadczasowa architektura i zaawansowane rozwiązania technologiczne, które gwarantują najwyższy komfort pracy. Inwestycja to 25 000 m2 powierzchni biurowo-usługowej klasy A, której komercjalizacja przekroczyła poziom 96,5%. Budynek powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a poza certyfikatem BREEAM wyróżnia go systemem modelowania BIM wykorzystany przy jego realizacji. W biurowcu, który stanowi wzorowy przykład myślenia o ekologii, zastosowano wiele rozwiązań proekologicznych. Jednym z nich jest oszczędzający energię i obniżający koszty wspólne system VRV odzyskujący ciepło z serwerowni do podgrzewania wody użytkowej wykluczając konieczność użycia ciepła miejskiego do podgrzania wody. Dodatkowo zastosowano baterie umywalkowe na podczerwień ograniczające zużycie wody, zamontowano rozwiązania przyjazne cyklistom w postaci stojaków rowerowych oraz szatni z prysznicami dla rowerzystów. Natomiast w pobliżu inwestycji została zainstalowana stacja ładowania pojazdów elektrycznych – EVBox z linii businessline o mocy 22kW, należąca do jednego z najemców biurowca, Grupy ENGIE.
Przy realizacji biurowca wykorzystano przemyślaną koncepcję integracji architektury z zielenią, za której wprowadzaniem do otoczenia budynku przemawia mnogość́ zalet zarówno dla obiektu, środowiska, jak i jego użytkowników. Zieleń występuje wokół inwestycji oraz na wewnętrznych dziedzińcach budynku, które pełnią także funkcję Ogrodu Sztuki. Roślinność znajdująca się na terenie Bobrowieckiej 8 to wysokie brzozy, krzewy oraz niskopienna zieleń.
Budynek Bobrowiecka 8 to najmłodszy z trzech projektów wchodzących w skład zespołu urbanistycznego przy ulicy Bobrowieckiej. Poza biurowcem tworzą go sąsiadujące budynki - biurowiec Bobrowiecka 6 i apartamentowiec Bobrowiecka 10. Całość została zaprojektowana przez pracownię JEMS Architekci tworząc spójny kompleks istotnie zwiększający atrakcyjność Dolnego Mokotowa.
BREEAM to system certyfikacji wielokryterialnej budynków komercyjnych. W Polsce obok certyfikatu LEED jest najczęściej używanym systemem. Podmiotem przeprowadzającym certyfikację BREEAM dla budynku Bobrowiecka 8 była firma Sweco Consutling. Deweloperem inwestycji jest Spectra Development, a funkcję generalnego wykonawcy pełniła firma Hochtief Polska. Agencja CBRE doradza po stronie Wynajmującego, natomiast za działania Public Relations odpowiada Agencja Tauber Promotion.
Centrum Marszałkowska z nowym najemcą
Grupa Murapol zaprasza na ostatni w 2024 roku Mieszkaniowy Dzień Otwarty
Aurec Home laureatem Symbolu Nowoczesnego Budownictwa 2024
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowy przelew dla Polski z KPO. Część pieniędzy trafi na termomodernizację domów i mieszkań
Przed świętami Bożego Narodzenia do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew unijnych pieniędzy – nieco ponad 40 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z celami UE ponad 44 proc. tych środków zostanie przeznaczona na transformację energetyczną, w tym m.in. termomodernizację domów i mieszkań czy wymianę źródeł ciepła. Od początku tego roku na ten cel trafiło 3,75 mld zł z KPO, które sfinansowały program Czyste Powietrze.
Prawo
W lutym zmiana na stanowisku Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Co roku trafia do niego kilka tysięcy spraw związanych z instytucjami unijnymi
W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski wybrał Portugalkę Teresę Anjinho na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Ombudsman przyjmuje i rozpatruje skargi dotyczące przypadków niewłaściwego administrowania przez instytucje unijne lub inne organy UE. Tylko w 2023 roku pomógł ponad 17,5 tys. osobom i rozpatrzył niemal 2,4 tys. skarg.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.