Komunikaty PR

Budowlańcy ścigają się z inflacją i robią zapasy materiałów

2021-07-07  |  01:00
  • Rosnąca inflacja sprawia, że firmy budowlane robią zapasy materiałów. Im szybciej zamówią towary, tym taniej je dostaną.
  • Nie zawsze mogą jednak od razu za materiały zapłacić. Dlatego coraz częściej w rozliczenie z dostawcą włączają dodatkowy podmiot.
  • Taki model finansowania to faktoring odwrotny, inaczej zakupowy. W maju obroty firm faktoringowych wzrosły o 42% rok do roku.

 

Towary zamiast gotówki

Inflacja w maju wyniosła 4,8 proc. w skali roku i była największa od prawie dekady. Ceny materiałów budowlanych rosną jednak dużo szybciej niż średnia i w dużej części nakręcają rekordy inflacji. Od stycznia do maja ceny wzrosły w 19 grupach towarów budowlanych (spośród 20) w ujęciu rok do roku. Niektóre grupy towarów podrożały nawet o ¼ - jak płyty OSB o 24%. W przypadku suchej zabudowy czy izolacji termicznych wzrosty to odpowiednio 12,9% i 12,5%.

 

Rosnąca inflacja sprawia, że firmy robią zapasy – im szybciej kupią, tym będzie taniej. Szczególnie, że w budowlance sezon w pełni. Małe firmy budowlane wykonują teraz mnóstwo sezonowych zleceń, napędzanych dodatkowo przez rządowe dofinansowanie np. na ocieplanie elewacji czy instalację fotowoltaiki. Wycena prac zrobiona wiosną, latem będzie nieaktualna. Żeby nie ponosić dodatkowych kosztów i nie tracić na rosnących cenach materiałów, budowlańcy robią zapasy.

 

- Wolą mieć na stanie materiały i surowce do przyszłych prac niż gotówkę. Nie zawsze jednak są w stanie od ręki zapłacić za materiały, które wykorzystają do prac za miesiąc czy dwa. Dlatego przychodzą do nas. Coraz częściej finansujemy zobowiązania zgłaszających się do nas przedsiębiorców wobec ich dostawców. To pozwala budowlańcom osiągać większe zyski, bo prowizja za takie finansowanie jest znacznie niższa niż wzrost cen wielu materiałów budowlanych. Przedsiębiorca może zamówić większą ilość produktów potrzebnych mu do realizacji zleceń, nie płacąc za nie od razu – mówi Marek Sikorski, dyrektor sprzedaży Finea - jeden z liderów mikrofaktoringu w Polsce.

 

Taki model finansowania to faktoring odwrotny lub inaczej zakupowy. Przedsiębiorca wskazuje faktorowi zaopatrujących go w produkty czy usługi dostawców, którzy będą mogli korzystać z takiego finansowania faktur. Faktor realizuje zapłatę za dług klienta wobec np. składów budowlanych. Ma to miejsce praktycznie w momencie, gdy przedsiębiorca przedstawi mu fakturę i potwierdzi, że wypełnił wszystkie uzgodnione warunki zamówienia. W późniejszym terminie np. kiedy otrzyma wynagrodzenie za pracę na konkretnej inwestycji, kwotę wykupu faktury wraz z odsetkami faktorant, czyli np. przedsiębiorca budowlany spłaca faktorowi.

 

 

Budowlańcy korzystają z dodatkowego finansowania, żeby nie stracić sezonu

Inflacja nakręca zainteresowanie faktoringiem zakupowym, który w znaczącej części odpowiada za wzrost obrotów całej branży faktoringowej. Wg danych Polskiego Związku Faktorów w maju obroty firm faktoringowych należących do związku wzrosły o 42% rok do roku.

 

- W taki sposób coraz częściej działa cała budowlanka, np. firmy realizujące inwestycje drogowe czy wykończeniowe. To rzeczywiście znacząco wpływa na obroty faktoringu. My trzeci miesiąc z rzędu notujemy rekordy obrotów, które są najlepsze w historii. Liczba firm budowlanych, jaka do nas trafia, jest ogromna. Nic dziwnego – to dla nich kluczowy okres biznesowo, a końca wzrostów cen na razie nie widać – mówi Mateusz Skowronek z firmy eFaktor.

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja Biuro prasowe
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Infrastruktura

Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.