Budująca przyjaźń z ekologią
Rozwiązania proekologiczne coraz częściej towarzyszą nam na co dzień. Od ubrań, przedmiotów, żywności z ekologicznych upraw, po dedykowane działania powołanych fundacji. Eko może być też deweloper, wprowadzając szereg rozwiązań w swoim budownictwie oraz współpracując z lokalną społecznością. Firma, która dostrzega wagę takiej misji, wygrywa na starcie – zyskując uznanie młodego pokolenia. A najbardziej wygrywa środowisko naturalne, co jest najważniejsze.
Z korzyścią dla wszystkich
Budynki mieszkalne od deweloperów to nowy rozdział, w porównaniu do „starej epoki”. Osiedla zaprojektowane kompleksowo, spełniają najwyższe wymagania. Inwestorzy stawiają na rozwiązania proekologiczne, stanowiące korzyść dosłownie dla wszystkich. Warto zajrzeć do Poznania. Wilczak 20 i Nowe Żegrze to pierwsze osiedla zrealizowane przez dewelopera w stolicy Wielkopolski, których mieszkańcy korzystają już z zalet paneli fotowoltaicznych. To świadome, kompleksowe działanie według strategii przyjętej przez spółkę Agrobex.
- Lokatorzy chwalą sobie takie rozwiązanie, które zaspokaja zapotrzebowanie na prąd, na przykład w hali garażowej, klatkach schodowych czy przy oświetleniu terenów zielonych. Nie ukrywam, że ta technologia będzie wykorzystywana przy większości naszych planowanych projektach mieszkaniowych - mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex. Z zalet fotowoltaiki skorzystają także przyszli mieszkańcy realizowanego osiedla Kleszczewo Park oraz Osiedla Silesia w Zielonej Górze.
Założenia ekologicznego oraz oszczędnego domu realizuje KM Building. V etap inwestycji Rodzinny Zakątek zapewnia przyszłym mieszkańcom nowe możliwości. Wśród nich będzie dostosowanie domów pod energię odnawialną, do instalacji systemu fotowoltaicznego. Instalację fotowoltaiki w swoich domach proponuje More Place, na Osiedlu Przy Jeziorach.
PZFD wskazuje kierunek i daje przykład
Równie znaczącym źródłem inspiracji jest działalność EcoAvengers, zespół przyrodników, wskazujących i promujących rozwiązania proekologiczne, w imieniu Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Powstał Ekoprzewodnik, czyli lista gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów, ale także lekcja i kopalnia wiedzy dla każdego z nas. – A teraz czas na odważne i konkretne działania. Firmy deweloperskie współtworzą krajobraz miast, mają więc duży wpływ na ich funkcjonowanie. Dostrzegamy wagę ekologii i w tym kierunku regularnie działamy – mówi Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD. Polski Związek Firm Deweloperskich wiele akcji organizuje wspólnie, z wszystkimi oddziałami, ale nie brakuje też działań lokalnych. 15 czerwca w Parku Sołackim został zamontowany domek dla owadów, mający na celu chronić te pożyteczne stworzenia. To kontynuacja akcji z 22 maja 2021 roku, kiedy to w Warszawie zbudowano największy na świecie dom dla owadów, a tym samym pobito rekord Guinnessa. W ramach akcji PZFD powstała konstrukcja 150 mniejszych domków. Po tym wydarzeniu domki zostały wysłane do lokalnych oddziałów PZFD, w tym poznańskiego. We współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu wytypowano miejsca, gdzie zamontowano 5 domków w stolicy Wielkopolski. Ponadto domki dla owadów pojawią się na konkretnych inwestycjach członków Oddziału Poznańskiego PZFD.
Nowe eko-rozwiązania wprowadza KDM Deweloper, wraz z inwestycją Osiedle Poznań Malarska na granicy Poznania i Szczytnik. - Na dachach wszystkich budynków, będą zamontowane panele fotowoltaiczne. Planujemy zainstalować stację ładowania samochodów elektrycznych, ławki solarne oraz domki dla owadów – wyjaśnia Marcin Ostojski z KDM Deweloper. – Przynależność do Oddziału Poznańskiego PZFD to wyróżnienie, motywacja do pracy i sposobność, by poszerzyć wiedzę z każdej dziedziny, także ekologii – dodaje.
W kierunku środowiska zwraca się mocno spółka Proxin Investment. – W realizowanej inwestycji Nowe Ogrody przy ul. Meissnera w Poznaniu projektujemy energooszczędne instalacje oświetlające części wspólne oraz mnóstwo roślinności wewnątrz dziedzińców, a wraz z nowymi etapami pojawią się m.in. instalacje do ładowania aut elektrycznych. Z pełną świadomością podążamy w tym kierunku i pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami – tłumaczy Piotr Łopatka, członek zarządu Proxin Investment. – Zależy nam również na zachowaniu dużych, wieloletnich drzew na naszych działkach, dlatego na terenie osiedla przesadziliśmy w ostatnim czasie buk, a przy Słowackiego 7 kilkanaście osób pracowało nad tym, aby zachować olbrzymiego klona w samym centrum miasta – dodaje Piotra Łopatka.
– W inwestycji Śródka OdNowa 2, do wszystkich mieszkań przynależą boksy rowerowe, które klienci otrzymują w prezencie. Warto zamienić auto na rower, tym bardziej, że w pobliżu naszej inwestycji jest Wartostrada, jedna z najpiękniejszych ścieżek rowerowych w Poznaniu – dodaje Karolina Skrzypek z Grupy Partner. W tej okolicy deweloper realizuje również projekt Nadolnik Compact Apartments.
- W procesie inwestycyjnym, tak jak w zwykłej codzienności każdego z nas, priorytetem jest, by szanować przyrodę. Każda nasza inwestycja spełnia wszelkie wymagania dotyczące otoczenia, w tym oczywiście środowiska naturalnego. A budowane mieszkania i domy spełniają normy dotyczące energooszczędności oraz pozwalają unikać znacznych strat ciepła – zaznacza Katarzyna Piwczyńska z biura Sky Investments.
Zdaniem przedstawicieli firm deweloperskich, rozwiązań proekologicznych będzie przybywać. Z pewnością przyczyni się to do ochrony środowiska, a tego wymagają także młodzi klienci szukający mieszkania, szczególnie z pokoleń Z i Y – świadomi wagi ekologii, wymagający nowoczesnych rozwiązań.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Norwegia i Islandia mocniej rozważają dołączenie do UE. To byłyby ważne decyzje dla Polski
W Norwegii i na Islandii coraz częściej wspomina się o potencjalnej akcesji do Unii Europejskiej. Możliwe, że w obu tych krajach odbędą się referenda, które zbadają poparcie dla tej idei w społeczeństwach. Zdaniem europosła KO akcesja obu północnych państw byłaby znaczącym wzmocnieniem dla UE, ale także ważną decyzją dla Polski.
Infrastruktura
Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku

Ustawa o jawności cen miała na celu ułatwić klientowi szybkie sprawdzenie aktualnych cen mieszkań i lepsze zrozumienie oferty dewelopera. Przedstawiciele branży mówią wprost: idea ustawy jest słuszna, jednak kształt, jaki przybrała w praktyce, podobnie jak tryb jej uchwalenia, budzi już niepokój. Błyskawiczny tryb procedowania sprawił, że powstała ustawa, która obejmie 12,4 proc. rynku. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich ostatnią deską ratunku, by poprawić ten akt, jest Senat, który zajmie się nim już podczas wtorkowego posiedzenia komisji infrastruktury.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.