Komunikaty PR

Cyfryzacja parkingów, jeden ekosystem

2022-06-09  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt
Bartosz Sosnówka
2pr

ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Do pobrania Komentarz ( 0.05 MB )

Postępująca na całym świecie urbanizacja rodzi coraz więcej wyzwań, wśród nich są między innymi walka ze smogiem i hałasem, utylizacja odpadów, efektywne zarządzanie opieką zdrowotną czy organizacja komunikacji publicznej i niwelowanie korków. Miasta coraz częściej sięgają po nowe technologie, żeby im sprostać.

Innowacyjne narzędzia pozwalają zredukować zużycie wody i energii, a także przyczyniają się do poprawy jakości  życia mieszkańców. Całość działań wpisuje się w koncepcję Smart City, która bazuje na cyfryzacji przestrzeni miejskiej. Inteligentne procesy, opierające się na algorytmach oraz infrastrukturze IoT, dostarczającej dane z wielu obszarów, sprawiają, że miasta stają się bardziej ekologiczne i przyjazne dla mieszkańców, a władze zyskują możliwość większej optymalizacji budżetu.

Europejskie oraz polskie miasta mają do dyspozycji coraz więcej inteligentnych i zaawansowanych technologii. Korzystają one z różnorodnych sensorów, algorytmów oraz metod AI, aby skutecznie analizować i przetwarzać informacje usprawniające funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Bardzo istotnym wyzwaniem jest natomiast gwałtownie wzrastająca populacja mieszkańców miast. Według raportu „World Urbanization Trends”, w połowie XXI wieku 66% światowej populacji będzie mieszkać właśnie w miastach. Obecnie wskaźnik ten wynosi ok. 10% mniej. Skuteczne zarządzanie miejskimi ekosystemami w coraz większym stopniu wymaga stosowania narzędzi cyfrowych oraz gromadzenia i analizy wszelkich dostępnych danych.

Fundamenty inteligentnego miasta

Około 30% globalnej emisji gazów cieplarnianych i 70% zużycia energii przypada na nieruchomości mieszkalne oraz biurowe, dlatego ich cyfrowa transformacja będzie fundamentem tworzenia inteligentnego i bardziej zrównoważonego miasta. System zarządzania budynkiem (BMS) jest wiodącym elementem w strategii inteligentnej nieruchomości. Kluczową technologią, kształtującą cały ekosystem, jest z kolei Internet Rzeczy (IoT) – stosowany w biurowcach, szpitalach czy na uniwersytetach. Starzejąca się infrastruktura wymaga dedykowanej adaptacji pod kątem nowych technologii, zarówno w ujęciu fizycznym, jak i cyfrowym. To właśnie cyfryzacja nieruchomości biurowych czy mieszkalnych jest jednym z najważniejszych składników przekształcania tradycyjnych miast w smart cities. Nabiera to dodatkowego znaczenia w przypadku danych Międzynarodowej Agencji Energii, zgodnie z którymi budynki zużywają 40% całej energii na świecie.

Fundamentem inteligentnego miasta jest rozwój technologii. Przetwarzanie danych w chmurze w połączeniu z możliwościami dokładnej geolokalizacji znacznie przyspieszyło rozwój smart cities i spowodowało, że technologie znajdują zastosowanie we wszystkich miejskich procesach. Ich motorem napędowym są w szczególności dwa kierunki technologiczne: komunikacja M2M, czyli Machine to Machine oraz ITS – Intelligent Transportation System. Inteligentne systemy transportowe służą optymalizacji ruchu ulicznego. Informują mieszkańców o możliwych utrudnieniach, pozwalając w danej sytuacji na wybór alternatywnej i szybszej trasy. Zarządzający miastem uzyskują informacje, które pozwalają na lepszą organizację koniecznych remontów dróg oraz rozbudowę infrastruktury, bez powodowania znacznych utrudnień w życiu mieszkańców. ITS może stanowić platformę dla wielu różnych podsystemów wykorzystywanych w poszczególnych obszarach miejskich. System ten jest w stanie zintegrować funkcje monitoringu miejskiego, obsługi stref płatnego parkowania, zarządzania transportem, oświetleniem ulicznym i osiedlowym.

Optymalizacja ruchu drogowego

Według World Economic Forum, inteligentne systemy transportowe umożliwiają obniżenie emisji gazów cieplarnianych w miastach o około 15%, a także pozwalają na redukcję dziennej ilości wody zużywanej przez 1 osobę aż o 25 litrów. Z kolei zautomatyzowane pojazdy i inteligentne systemy drogowe – wymieniające się danymi w czasie rzeczywistym dzięki sensorom i czujnikom – mogą nie tylko zapewnić większe bezpieczeństwo kierowcom, lecz także zoptymalizować ruch, skracając ich średni czas dojazdu o około 30 minut. Wśród cyfrowych rozwiązań i technologii, które najchętniej wdrażają obecnie polskie miasta, znajdują się właśnie zarządzanie ruchem drogowym w czasie rzeczywistym i inteligentne parkingi. Parkowanie to jeden z ważniejszych elementów decydujących o odbiorze danego miasta jako odpowiedniego miejsca do życia i pracy.

Nieustanny rozwój usług i narzędzi zorientowanych na ideę Smart City wymaga od liderów transformacji cyfrowej kreowania komfortowych, zrównoważonych i zdigitalizowanych rozwiązań parkingowych zarówno dla biznesu, jak i użytkowników końcowych. Hub dla miejskiego transportu multimodalnego wpisuje się w ekologiczne trendy, popularyzując samochody elektryczne, rozwiązując kwestię pierwszej i ostatniej mili czy wspierając korzystanie z  ekologicznych środków transportu oraz transportu miejskiego. Współdzielona, zrównoważona mobilność przestaje być wyzwaniem, a staje się realną szansą dla władz miejskich oraz zarządców nieruchomości.

Kamil Giemza

Dyrektor operacyjny

NaviParking

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 2pr
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.