Komunikaty PR

Czy imigranci będą pracować na nasze emerytury? Komentarz Roberta Majkowskiego

2021-08-17  |  15:00
Biuro prasowe

Polska ma problemy z demografią, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej. Społeczeństwo starzeje się, liczba ludności spada, rodzi się coraz mniej dzieci. Od 1989 roku współczynnik dzietności nie przekracza 1,5 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym, a to oznacza problemy z zastępowalnością pokoleń.[1] Z raportu pt. „Demografia” przygotowanego przez Warsaw Enteprise Institute wynika, że zastępowalność pokoleń gwarantuje dopiero wskaźnik na poziomie 2,1-2,15.[2] By ratować sytuację, Rząd zdefiniował 11 obszarów, które wpływają na dzietność, a później ogłosił projekt Strategii Demograficznej 2040. Czy to pomoże? Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM, ma szereg wątpliwości. Jego zdaniem najlepszym i najszybszym sposobem ratowania sytuacji jest zwiększanie salda migracji i zatrudnianie obcokrajowców. To oni mogą być siłą napędową gospodarki. To oni mogą poprawić kondycję systemu emerytalnego i podatkowego.

 

Rząd ogłosił niedawno projekt Strategii Demograficznej 2040. Proponuje, by polskie rodziny dostały wsparcie w obszarze materialnym, społecznym, kulturowym oraz zdrowotnym. Planowane są również zmiany w polityce mieszkaniowej. Wszystkie propozycje rządowe mają prowadzić do tego, by w Polsce rodziło się więcej dzieci.

Tymczasem Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM podkreśla, że jego zdaniem jest za późno na „ratowanie” problemu z dzietnością w ten sposób. Twierdzi, że mniejsza liczba urodzeń to tylko wierzchołek góry lodowej. Kolejnym problemem jest bilans ujemny, a więc rzeczywistość po-covidowa, w której notuje się więcej zgonów, niż urodzeń. Jego zdaniem jedynym sposobem na ratowanie sytuacji „tu i teraz” jest otwarcie rynku pracy dla obcokrajowców w wieku produkcyjnym i reprodukcyjnym. Zatrudnianie obcokrajowców może wpłynąć nie tylko na problemy z dzietnością, ale również zagwarantować wpływy podatkowe, uzupełnić państwową kasę, z której będą wypłacane przyszłe emerytury, ożywić całą gospodarkę. Jednym słowem przeciwdziałać zapaści demograficznej i ekonomicznej.

 

Otwartość na zagraniczną siłę roboczą to droga do dobrobytu
Komentarz Roberta Majkowskiego, Prezesa Funduszu Hipotecznego DOM

 

Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego. Z danych GUS wynika, że jeszcze kilka lat temu, a dokładniej w 2013 roku, seniorzy stanowili blisko 15 proc. populacji. W 2050 roku osoby w wieku 65+ będą stanowić aż 32 proc. populacji. Już dziś liczba ludności spada, a trend ten będzie się nasilał. Według szacunków GUS liczba ludności zmniejszy się do 2050 roku o 12 proc. a to oznacza, że spadnie również liczba kobiet w wieku rozrodczym.[3] Do problemów z dzietnością dochodzi rzeczywistość, którą zafundował nam Covid. Bilans po-covidowy jest ujemny. Jak podaje GUS w ostatnich 12 miesiącach urodziło się 343,9 tys. dzieci, ale zmarło 539,8 tys. osób. Oznacza to, że w ostatnim roku zmarło o 195,9 tys. osób więcej niż się urodziło. Pandemię trzeba też rozpatrywać również jako silny „hamulec ekonomiczny” do planowania i powiększania rodziny. Wiele miejsc pracy przestało istnieć lub jest zagrożonych, panuje niepewność ekonomiczna i finansowa.  

Zmiany demograficzne, społeczne i pandemiczne już zmieniły rynek pracy i całą gospodarkę. System emerytalny chwieje się w posadach, a polskie emerytury należą do najniższych w Europie. Ostatni bilans urodzeń wskazuje, że już nie ma kto pracować na nasze przyszłe emerytury, a w najbliższej przyszłości rąk do pracy będzie jeszcze mniej. Nowe propozycje rządowe nie zadziałają w krótkiej perspektywie czasu, a konkretne rozwiązania potrzebne są już teraz.

Jednym z kół ratunkowych – w mojej opinii – są imigranci. Zwiększanie salda migracji, napływ osób w wieku produkcyjnym i reprodukcyjnym poprawi kondycję systemu podatkowego i emerytalnego. Już w 2020 roku doszło do przełamania trendu migracji (obserwujemy zresztą większą skalę imigracji niż emigracji). W Polsce wydaje się obecnie o 6 razy więcej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców niż w 2015 roku. Napływ imigrantów może spowodować wzrost dzietności już za 5-10 lat oraz zwiększyć liczbę gospodarstw domowych. A to ma wpływ chociażby na wzrosty na podaż pracy oraz inne wskaźniki konsumpcji.

Jednym z kół ratunkowych dla sytuacji ekonomicznej emerytów powinna być, moim zdaniem, hipoteka odwrócona. To doraźne i bezpieczne rozwiązanie dostępne od ręki, a jednocześnie gwarantujące poprawę jakości życia na emeryturze. Jeżeli „skarbonka państwowa” świeci pustkami, jeśli zmiany proponowane przez rząd nie wpłyną znacząco na wzrost liczby urodzeń, a napływ imigrantów zwiększy dzietność ale za 5-10 lat, zapewnijmy seniorom rozwiązanie finansowe, z którego mogą korzystać już teraz. Korzyści z hipoteki odwróconej dostrzegane są od dawna w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Włoszech i innych krajach. Według najnowszego raportu EPPARG (European Pensions and Property Asset Release Group) oraz Ernst & Young globalny rynek hipoteki odwróconej urośnie do 2031 roku trzykrotnie. Dlaczego? Bo to rozwiązanie nie tylko na problemy finansowe seniorów ale również na problemy współczesnego świata: zarówno te demograficzne jak i ekonomiczne.   Należy jednak pamiętać, że hipoteka odwrócona, to tylko jeden z elementów „puzzli emerytalnych”.

 


[1] https://wiadomosci.onet.pl/kraj/rzad-oglosil-projekt-strategii-demograficznej-2040/535kn8e

[2] /news/jeszcze-w-czerwcu-rzad,p620552231

[3] /news/jeszcze-w-czerwcu-rzad,p620552231

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.