Dark Arkitekter otwiera swoje pierwsze biuro zagraniczne w Gdańsku

Krzysztof Król
Ultra Relations
Leśna 18b4
81-549 Gdynia
krzysztof|ultrareltions.com| |krzysztof|ultrareltions.com
728612070
ultrarelations.com
Projekty Dark Arkitekter: https://1drv.ms/u/s!Ak6vnk2kpo84itRckXLxC-ysZwZswA?e=uEBJq1
Dark Arkitekter – jedno z najbardziej renomowanych norweskich biur architektonicznych otworzyło swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.
Kiedy dwóch architektów pracujących w Dark Arkitekter w Norwegii zdecydowało się na powrót do Polski, firma dostrzegła możliwość założenia biura za granicą. Sebastian Grzesiak i Barbara Olejniczak-Grzesiak obecnie kierują jego rozwojem i zatrudnili już dwóch lokalnych architektów.
Pierwszy oddział DARK Arkitekter za granicą
Oddział w Gdańsku jest pierwszym zagranicznym przedsięwzięciem wielobranżowego koncernu DARK Design Group, który tworzą architekci, architekci wnętrz i architekci krajobrazu. Nowe biuro działa od stycznia 2022 roku i znajduje się w Garnizonie, dzielnicy Gdańska która jest jednym z najbardziej udanych przykładów transformacji architektonicznej w Polsce.
- Widzimy wiele ekscytujących możliwości na polskim rynku. Gdańsk się rozwija, innowacje architektoniczne i zrównoważona architektura stają się coraz ważniejsze w Polsce. Zespół w Gdańsku będzie częścią interdyscyplinarnej grupy i będzie pracował zarówno z norweskimi jak i polskimi klientami, mówi CEO DARK Design Group, Geir G. Hantveit.
Dzielenie się nordyckim zrównoważonym podejściem
Architektura skandynawska cieszy się w Polsce uznaniem i jest postrzegana jako architektura zrównoważona o wysokiej jakości i doskonałym wzornictwie. Nowo powstała firma ma na celu promowanie jej zasady i wartości na polskim rynku.
- Za pośrednictwem naszego norweskiego doświadczenia w zakresie zrównoważonej architektury, rewitalizacji i programów certyfikacji środowiskowej, takich jak BREEAM czy WELL, możemy wywierać pozytywny wpływ za granicą. Posiadamy szerokie doświadczenie w wykorzystaniu struktur z drewna oraz potencjału ponownego wykorzystania materiałów i produktów. Skupienie się na zrównoważonych technologiach i projektowaniu w obiegu zamkniętym staje się korzyścią, biorąc pod uwagę znaczenie troski o klimat i stale zmieniające się trendy na rynku budowlanym. Szczególnie w obecnych, wymagających czasach - mówi Grzesiak.
W ciągu ostatnich dwóch lat DARK Design Group założyła trzy nowe biura w Norwegii i jedno w Polsce. Dziś studio projektowe liczy łącznie około 180 pracowników w pięciu biurach.
Zapraszamy na Linkedin i Instagram Dark Arkitekter:
https://www.linkedin.com/company/dark-arkitekter-polska
https://instagram.com/darkarkitekter

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.