Deweloperzy o planach na 2020 rok
Agnieszka Jałoszyńska, Dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w firmie Sky Investments
- Z perspektywy naszej firmy rok 2020 zapowiada się bardzo intensywny. Przed nami nie tylko dwie edycje Targów Mieszkaniowych ale także odbiory lokali z II i III etapu Rodzinnych Komornik. Klucze do mieszkań zyskają również klienci I oraz III etapu Rodzinnych Podolan, gdzie z nowym rokiem wprowadziliśmy promocję zimową.- Realizowane przez nas osiedla cieszą się dużą popularnością, dlatego już możemy zdradzić, że w drugiej połowie roku uruchomimy sprzedaż, ostatniego etapu naszego osiedla na poznańskich Podolanach, a premiery nowej inwestycji można spodziewać się już jesienią. - Warto zwrócić uwagę na zwiększającą się rolę programu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu. Ponieważ wartość firmy jest mierzona nie tylko poprzez przekazane lokale, ale przede wszystkim wkład w społeczeństwo. Dlatego w 2020, planujemy wspierać m.in. lokalne wydarzenia w obrębie naszych inwestycji oraz akcję Deweloperzy Dzieciom.
Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner
- Nowy rok rozpoczęliśmy z dodatkową energią, ponieważ rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w inwestycji Jarochowskiego 81, wielorodzinnym budynku na poznańskim Grunwaldzie. Ponadto dostępne są mieszkania w Śródka OdNowa 2 i lokale w Nadolnik Compact Apartments. Bardzo prawdopodobne, że popyt będzie utrzymywał się na zadowalającym poziomie, dlatego w tym roku nie ustajemy w poszukiwaniach nowych terenów pod inwestycje.
Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development
- U progu 2020 roku deweloperzy zaglądają w przyszłość z optymizmem. Spójrzmy na dane dostępne w Głównym Urzędzie Statystycznym, konkretnie w raporcie „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-listopad 2019”. „Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym zwiększyła się o 4,5 procent, w porównaniu do analogicznego okresu 2018” – czytamy w raporcie GUS. To oznacza, że deweloperzy będą mieć w 2020 roku ręce pełne roboty.
- Jakie elementy mogą wpłynąć na sytuację rynkową u deweloperów? Panuje opinia, że „banki mogą zaostrzyć kryteria dotyczące kredytów”. Dziś nie można ocenić, czy w jakikolwiek sposób to wpłynie na sprzedaż. Raczej zauważyłbym, że udzielana jest rekordowa liczba kredytów. Ponadto od lat mówi się o deficycie mieszkaniowym w Polsce. Z pewnością nie został jeszcze zaspokojony. Podsumowując, nawet gdyby te czynniki miały wpłynąć na rynek, to będziemy mówić o stabilizacji.
Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Investment
- Rok 2020 będzie obfitować dla nas w nowe wyzwania. Na marcowych Targach Mieszkań i Domów zaprezentujemy najnowszy, V etap Nowych Ogrodów w Poznaniu. Projekt składa się ze 130 mieszkań i 8 lokali usługowych. Jednak na tym nie poprzestajemy i zamierzamy znacząco zwiększyć skalę działalności. Do poznańskiego projektu dołączy nowy projekt, tym razem hotelarski w Darłówku. Nautic Park Darłówko to 68 mieszkań w metrażach od 41,26 do 98,34 mkw. z widokiem na morze. Dodatkowo trwają intensywne prace nad nowymi projektami w stolicy Wielkopolski, o których mamy nadzieję poinformujemy niebawem. Podsumowując w 2020 rok zaglądamy z optymizmem. Według GUS - Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym w 2029 zwiększyła się o 4,5 procent, w porównaniu do analogicznego okresu w 2018. Oznacza to, że branża deweloperska zdecydowanie nie zwalnia.
Izabela Woźnica-Letka z zielonogórskiego biura sprzedaży EBF Development
- W roku 2020 nie zwalniamy tempa na rynku lubuskim, ale także i poznańskim. W Zielonej Górze kontynuujemy budowy osiedli na Jana z Kolna oraz Zdrojowej Polany, gdzie zaprojektowano łącznie 388 lokali mieszkalnych. Dodatkowo wiosną rozpoczniemy prace przy ulicy Lisiej. W przypadku Poznania – prowadzimy prace przy najnowszym, 9 budynek, w ramach którego zaprojektowano 144 mieszkań. Oczywiście nie możemy zapomnieć o zbliżających się wiosennych Targach Mieszkaniowych, do których powoli się przygotowujemy. - Z punktu widzenia naszej firmy, w dalszym ciągu nie zmaleje zainteresowanie mieszkaniami głównie o małym metrażu , które klienci traktują jako dobrą lokatę kapitału.
Kinga Błaszkowiak, specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development
- Rok 2020 powinien być dobry dla rynku nowych domów. W styczniu zauważyliśmy duże zainteresowanie na IV etapie osiedla Zielone Rabowice II, jak i w I etapie Nowego Jasina. Wiemy, że rozszerzenie oferty mieszkaniowej to odpowiedni krok.
- W ostatnich miesiącach wielokrotnie nabywcy rezerwowali mieszkania na wczesnym etapie budowy – stało się to w zasadzie standardem i synonimem sukcesu dewelopera. Nie widać powodów, dla których sprzedaż mogłaby zmaleć.
- Cena nadal będzie jednym z głównych kryteriów dla kupujących. Jeśli w granicach Poznania cena za 1 m kw. mieszkania będzie rosnąć, to klienci znów zajrzą na przedmieścia. Dostrzegamy to zjawisko w przypadku Nowego Jasina.
Tomasz Pietrzyński z firmy More Place
- Z początkiem roku 2020 kończymy realizację pierwszego etapu Osiedla Przy Jeziorach w Poznaniu, z 12 domami w zabudowie bliźniaczej. Chcemy zakończyć sprzedaż tej części osiedla w 2020 roku. Planujemy także rozpoczęcie budowy drugiego etapu tej inwestycji z 14 domami wraz z uruchomieniem sprzedaży. Spodziewamy się utrzymania popytu na domy z naszej inwestycji pomimo przesłanek o spowolnieniu gospodarczym w 2020, dzięki utrzymaniu się stóp procentowych na niezmiennym poziomie. Z pewnością będziemy też oferować atrakcyjne promocje, które mogą zainteresować potencjalnych klientów oraz wyróżnią naszą ofertę na tle konkurencji, co może przyczynić się do utrzymania sprzedaży na oczekiwanym poziomie. W tym roku, w naszych planach jest także przygotowanie inwestycji budowy budynku z mikro apartamentami w Poznaniu, przeznaczonymi na sprzedaż dla inwestorów, pod kątem wynajmu.
Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana
- Nie mamy przesłanek, by twierdzić, że rok 2020 będzie w jakikolwiek sposób gorszy od 2019. A przecież podczas minionych 12 miesięcy mówiliśmy o rekordowym zainteresowaniu nowymi mieszkaniami. Z perspektywy naszej firmy, w 2020 roku będziemy kontynuować inwestycję w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Na ten rok planujemy odbiory w dwóch budynkach wielorodzinnych. Etap IV to 14 mieszkań, a piąty – 20. Na rynku wielkopolskim wielu klientów szuka mieszkania pod Poznaniem. Nasz projekt w ten trend się wpisuje i będziemy to kontynuować w tym roku. W przygotowaniu mamy nowe osiedle w Murowanej Goślinie.
Maciej Bartczak, z firmy KM Building
- Nasz plan na rok 2020 to oddanie do użytkowania budynku nr 2 w Zalasewie z 36 mieszkaniami i apartamentami oraz realizacja budynku nr 3, który będzie oddawany w 2021 roku. Na osiedlu Rodzinny Zakątek k. Kórnika planujemy zakończenie budowy etapu IV i oddanie do użytkowania dwóch szeregowców w II kwartale z 23 domami. Są również plany na rozpoczęcie etapu V, z 62 domami łącznie. W tym roku, tak jak w poprzednim spodziewamy się realizacji założonych planów sprzedażowych ze względu na utrzymujący się stały popyt na tego typu inwestycje mieszkaniowe oraz stabilną sytuację w sektorze kredytowym.
Krystian Cebulski, inwestor osiedla Enklawa Winogrady
- Rok 2020 w branży deweloperskiej jawi się jako bardzo ciekawy z kilku powodów. Po pierwsze, będziemy z zainteresowaniem obserwować dane statystyczne dotyczące poziomu sprzedaży mieszkań. Na razie bowiem nie widać symptomów świadczących o zmniejszonym zainteresowaniu. Po drugie, pytanie, jaka będzie dostępność kredytów mieszkaniowych i jaki będzie popyt, ponieważ w 2019 roku, Polacy zaciągnęli rekordowo dużo pożyczek – informuje BIK. Patrząc na naszą inwestycję – w IV kwartale tego roku kończymy prace budowlane i przygotowujemy odbiory.
Paweł Andrzejewski z marki DRN Concept Deweloper
- Rok 2020 zapowiada się bardzo intensywny w naszej firmie, jak i w całej branży deweloperskiej. Czekają nas dwie edycje Targów Mieszkań i Domów w Poznaniu, odbiory w inwestycji Przystań Warta, kontynuacja budowy Leonarda 8.
- Warto zwrócić uwagę na stale zwiększającą się podaż mieszkań kupowanych „inwestycyjnie”, zmiany w kredytach mieszkaniowych. To ważne składowe rynku, ale nie powinny zdecydować o kondycji branży. Rynek jest bardzo stabilny.
TEAL Z NOWYM NAJEMCĄ. DO OFF PIOTRKOWSKA CENTER WPROWADZA SIĘ NEST LEASING S.A
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.