Komunikaty PR

Dlaczego chmura może zdecydować o przyszłości twojej firmy?

2021-06-15  |  10:54
Biuro prasowe

Ponieważ w gospodarce cyfrowej firmy są coraz bardziej świadome swojego uzależnienia od infrastruktury cyfrowej, migracja aplikacji i danych do chmury staje się koniecznością, niż miłym dodatkiem.

Gdy przedsiębiorstwa przestawiły się na usługi oparte na chmurze, aby ułatwić wprowadzanie nowych modeli pracy zdalnej wskutek pandemii, pojawiły się jednak wyzwania z tym związane. Z danych firmy Telsyte wynika, że prawie połowa (45 proc.) firm zamierza zwiększyć wydatki na infrastrukturę chmury, a 46 proc. stosuje obecnie politykę „cloud-first” (przede wszystkim chmura) przy dokonywaniu nowych inwestycji.

Systemy oparte na chmurze pomagają firmom lepiej poruszać się po nieznanych wodach, na jakie wszyscy trafiliśmy w związku z pandemią. W końcu, kto nie chciałby mieć mniej czynności administracyjnych, a więcej sprawności potrzebnej do reagowania na szybko zmieniające się warunki? W rzeczywistości można powiedzieć, że pandemia potwierdziła wartość chmury, tj. transformacja cyfrowa stała się warunkiem koniecznym do przetrwania w obecnych i przyszłych realiach.

Cyfrowa transformacja stała się również czynnikiem ograniczającym ryzyko oraz umożliwiającym wykorzystanie przyszłych możliwości biznesowych. Wiąże się z tym wzrost znaczenia i wielkości, a co najważniejsze, złożoność zabezpieczeń.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem i wykorzystaniem technologii chmury, firmy muszą upewnić się, że wprowadzają odpowiednie zabezpieczenia. Zaczyna się to od zrozumienia, że bezpieczeństwo w chmurze oznacza obsługę środowiska chmurowego na swój sposób. Nie jest to podejście uniwersalne.

Jak więc firmy mogą upewnić się, że ich strategia bezpieczeństwa chmury jest zoptymalizowana na chwilę obecną w sposób, który nie utrudni rozwoju ich środowisk chmurowych w przyszłości?

Ocena ryzyka i odpowiednie planowanie

Korzystanie z systemów opartych na chmurze to nie tylko transfer danych. Kluczowym powodem, dla którego przenoszenie danych do chmury nie udaje się, staje się podatne na ataki lub, co gorsza, staje się przedmiotem ataku albo kończy się utratą danych, jest złe planowanie i realizacja.

Udane wdrożenie chmury wymaga dokładnego i przemyślanego planowania w celu zabezpieczenia środowiska. Powinno to najpierw obejmować rozważenie i zrozumienie wszystkich istniejących rodzajów ryzyka, słabych punktów zabezpieczeń i potencjalnych zagrożeń. Po drugie, zrozumienie, jakie środki zaradcze należy podjąć w celu zapewnienia bezpiecznego przywracania lub odtwarzania kopii zapasowych i replikacji, takie jak zapewnienie bezpieczeństwa sieci lub ograniczenie dostępu do kluczowej infrastruktury.

Planowanie z wyprzedzeniem i ciągła ocena ryzyka nie tylko pomoże firmie być o krok do przodu w strategii bezpieczeństwa chmury, ale również uniknąć poważnych problemów ze zgodnością i potencjalnie poważnych reperkusji prawnych i finansowych.

Przejrzysta umowa

Niewiele osób wie, że umowy o poziomie usług (SLA) oraz umowy na usługi w chmurze gwarantują jedynie obsługę i rekompensatę w przypadku wystąpienia incydentu. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić własność danych i wiedzieć, co się z nimi stanie, jeśli zakończysz świadczenie usług. Często istnieje wiele szarych stref w warunkach, które są po prostu przeoczone, a co może być powodem do zerwania umowy w przypadku naruszenia.

Szkolenie pracowników

Należy proaktywnie szkolić pracowników w zakresie korzystania z usług opartych na chmurze, które wdrażasz w firmie. Zagrożenia bezpieczeństwa mogą pochodzić z dowolnego miejsca, a jeśli pracownicy nie są odpowiednio przeszkoleni w zakresie środowiska chmurowego, mogą stanowić poważne ryzyko wewnętrzne. Różne działy będą potrzebować różnych poziomów szkolenia, np. zespół IT będzie potrzebować bardziej specjalistycznych wskazówek niż pozostali pracownicy i będzie wymagać ciągłych sesji odświeżających, aby jego wiedza była aktualna.

Chmura obliczeniowa z pewnością była jedną z najjaśniej świecących gwiazd pośród rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw w okresie pandemii Covid-19. Podczas gdy nie ma wyraźnego problemu nr 1, jeśli chodzi o przetwarzanie w chmurze, pewne jest to, że bezpieczeństwo jest w centrum uwagi szefów działów technologicznych/informatycznych/cyfrowych.

Rozwój chmury będzie nadal przyspieszać, a firmy muszą przygotować się na to, że ich rozwiązania chmurowe będą dojrzewać wraz z rozwojem ich cyfrowych środowisk, ale mogą one patrzeć w przyszłość tylko wtedy, gdy dobrze przygotują swoje obecne środowiska chmurowe. Oznacza to wykonanie jak najlepszej pracy przy projektowaniu, wdrażaniu i egzekwowaniu zabezpieczeń chmury.

 

Fot. Unsplash (CC)

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:00

Jak nowe technologie i AI kształtują przyszłość biznesu

W erze dynamicznych zmian technologicznych, sztuczna inteligencja (AI) i nowe technologie zmieniają oblicze finansów. W ubiegłym tygodniu, podczas wydarzenia "Future of Finance
IT i technologie 2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath
2024-09-26 | 16:00

2024 rokiem integracji sztucznej inteligencji według raportu UiPath

Coroczne badanie UiPath wykazało, że specjaliści ds. automatyzacji aktywnie integrują sztuczną inteligencję w swojej pracy, ponieważ branża automatyzacji oprogramowania nadal się
IT i technologie Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI
2024-09-26 | 10:42

Nowe badania Salesforce: jest 5 typów osobowości z różnym podejściem do AI

Nowe badanie Slack Workforce Lab sprawdziło, co motywuje pracowników do korzystania ze sztucznej inteligencji i co sądzą oni o używaniu jej w pracy. Dzięki pogłębionym wywiadom i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.