Komunikaty PR

Ekologiczna firma dzięki przemyślanej logistyce

2020-02-05  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Marcin Pietraszek
Empemedia

Kazachska
02-999 Warszawa
empe|empemedia.pl| |empe|empemedia.pl
505780488
empemedia.pl

Łatwo powiedzieć: „bądź bardziej ekologiczny”. Ale co to właściwie znaczy? Można zakładać, że zarówno menedżerowie, jak i pracownicy wielu firm nie mieliby nic przeciwko temu, aby podjąć dodatkowy wysiłek na rzecz środowiska. Brakuje jednak wiedzy czy też pomysłów na temat tego, od czego można by było zacząć. Być może ten tekst okaże się inspiracją.

Niemal każde działanie w firmie może być bardziej lub mniej korzystne dla środowiska naturalnego. Jeśli chcemy być bardziej eko, nawet w biurze mamy pole do popisu. Kartki papieru można wykorzystywać dwustronnie, długopisy i inne akcesoria biurowe nie muszą być wcale jednorazówkami, a przy zamawianiu kolejnych rzeczy do biura, starajmy się ograniczyć ilość nie zawsze niezbędnego plastiku.

Przy uzupełnianiu biurowych zapasów warto zwrócić uwagę na coś jeszcze – zakupy do biura warto robić zbiorczo. Dzięki temu ograniczymy koszty przesyłek, ale też lepiej wypełniona zostanie przestrzeń w paczce i w ramach jednego transportu otrzymamy więcej produktów. W logistyce powiedzielibyśmy o konsolidacji zamówień – a to jeden z najważniejszych czynników pro-ekologicznego łańcucha dostaw.

Właśnie na poziomie logistyki istnieje wiele możliwości, aby działalność firmy stała się mniej uciążliwa dla środowiska. To, co może wydawać się mało istotne przy jednej paczce, po przemnożeniu przez tysiące przesyłek staje się sprawą o ogromnym znaczeniu. Firma XBS Group w ramach realizowanej akcji EkoPOSytywni wyodrębniła te elementy w łańcuchu dostaw, które mają wpływ na środowisko, a następnie zoptymalizowała je w taki sposób, aby zarówno działania własne, jak i te realizowane na zlecenie klientów, w jak największym stopniu uwzględniały aspekty ekologiczne.

Opakowania i zabezpieczenie paczki

Zarówno na etapie projektowania produktów, jak i ich opakowań, producenci powinni brać pod uwagę materiały, jakich używają. Ale przedmiot przyjazny środowisku to nie tylko taki, który został wykonany z tworzywa poddającego się recyklingowi. Ważny jest także sposób pakowania – w pudełku powinno być jak najmniej pustej przestrzeni, co pozwoli później składować więcej produktów na każdym jednym metrze kwadratowym powierzchni magazynowej. Analogicznie, ciasno spakowane produkty pozwolą przewieźć więcej towaru w ramach jednego transportu, a to przekłada się m.in. na mniejsze zużycie paliwa, czy też związaną z tym emisję szkodliwych gazów.

Jednak nie każda paczka zawiera identyczne produkty. Zamówienia konsumentów w sklepach internetowych, ale też zamówienia składane przez sklepy w hurtowniach to najczęściej zestawy rozmaitych towarów. W każdej takiej sytuacji wskazane jest wybieranie opakowań, które odpowiadają gabarytom konkretnej przesyłki. Ekologiczną firmę poznamy również po tym, że tam gdzie to tylko możliwe, jako wypełnień do paczek używa pociętych gazet lub tektury, a nie folii bąbelkowej.

Klienci współpracujący z XBS Group mogą korzystać z ekologicznych akcesoriów, takich jak ekologiczna taśma bandująca, kartony oraz papierowe wypełniacze do paczek, w których nie mogą być wykorzystane ścinki.

Ekologiczne składowanie

Biorąc pod uwagę zarówno ekologię, jak i koszty, warto wziąć pod uwagę centralizację magazynowania. W praktyce, przemieszczanie towarów pomiędzy różnymi magazynami sprawia, że ten sam asortyment trzeba dużo więcej razy przewozić z miejsca na miejsce, co oczywiście negatywnie wpływa na środowisko.

Posiadanie przez daną firmę jednego magazynu może okazać się tańsze, wygodniejsze, a przy tym bardziej ekologiczne. Likwidacja magazynów lokalnych znacząco ogranicza ślad węglowy. Aby jednak w pełni wykorzystać takie rozwiązanie, logistyka powinna być powiązana z nowoczesnymi systemami informatycznymi. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu można na bieżąco uzupełniać zapasy i reagować na aktualne zapotrzebowanie bez konieczności utrzymywania sieci magazynów w całym kraju.

Istotne jest także, w jaki sposób przestrzeń magazynowa jest wykorzystywana. Jeśli firma logistyczna oferuje swoim klientom elastyczne gniazda magazynowe, wówczas płacą oni tylko za taką powierzchnię, jaką faktycznie wykorzystują. Wysoka zabudowa stanowisk (z antresolami) w połączeniu z systemem wąskich alejek, pozwala maksymalnie wykorzystać dany magazyn. W dobrze zorganizowanym obiekcie tego typu, na 1 m2 powierzchni przypada nawet 1,7 palety! W efekcie, powierzchnia magazynowa wykorzystywana jest o 70% efektywniej niż w systemie tradycyjnym.

Transport wewnętrzny i zewnętrzny

W jaki sposób firma handlowa, produkcyjna lub operator logistyczny może zoptymalizować transport? Chociażby grupując przesyłki wysyłane do tej samej miejscowości  lub regionu. W ograniczeniu śladu węglowego pomaga także eliminowanie sortowni, które często okazują się zbędnymi etapami w procesie logistycznym.

Tam gdzie to możliwe, warto wykorzystywać transport lokalny. Istotny jest też właściwy dobór firm transportowych i kurierskich, tak aby współpracować z takimi partnerami, którzy w swoich działaniach również uwzględniają ekologię.

Segregacja odpadów

Właściwa segregacja odpadów ważna jest zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w firmach. W przypadku magazynów mówimy jednak nie o kilogramach, ale o wielu tonach odpadów rocznie, dlatego tak ważne jest, aby wszystkie rodzaje śmieci trafiały do odpowiednich pojemników. Kosze powinny znajdować się dokładnie tam, gdzie gromadzi się najwięcej odpadów określonego typu.

W przypadku XBS Group dodatkowo wydzielone zostały kosze na zużytą odzież, baterie, puszki i plastikowe korki. Poza tym folia używana w magazynach jest w 100% poddawana recyklingowi.

Edukacja ekologiczna

Działania firmy sprzyjające ekologii mogą okazać się jeszcze skuteczniejsze, jeśli uda się w nie zaangażować pracowników, a nawet kontrahentów. Dobrze, jeśli przedsiębiorstwo stara się promować ochronę środowiska, recykling i unikanie marnotrawstwa. Wychodząc z takiego założenia, XBS Group zachęca pracowników do oszczędzania prądu i wody oraz do segregowania odpadów (także w biurze). Pracownicy są też zachęcani do tego, aby pomiędzy magazynami przemieszczać się na rowerach – zdrowo, przyjemnie, a zarazem bez zanieczyszczania środowiska.

Firma nie odżegnuje się także od rozpowszechniania ekologii na zewnątrz. Ekologia w logistyce i e-commerce to częsty tematem wystąpień przedstawicieli firmy podczas konferencji i innych wydarzeń branżowych. Właśnie dzięki takiemu podejściu firma XBS Group otrzymała w 2019 roku nagrodę Sustainability Solution Provider Award w kategorii Transformacja Łańcucha Dostaw.

Sposobów na zrównoważone podejście do ochrony środowiska może być oczywiście wiele. Tym bardziej jednak warto podpatrywać firmy, które już postanowiły wdrażać pro-ekologiczne praktyki i chętnie się nimi dzielą. Nie da się ukryć, że w biznesie jest jeszcze mnóstwo obszarów, które wymagają poprawy pod kątem lepszej i bardziej zaangażowanej ochrony środowiska. Jeśli jednak każda polska firma wykona choćby kilka małych kroków w stronę ekologii, łączne efekty tych działań wszystkim nam mogą przynieść wiele dobrego.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach będzie większy niż ryb Biuro prasowe
2024-04-25 | 11:50

Do 2050 roku ciężar plastikowych śmieci w wodach będzie większy niż ryb

Wyniki najnowszego badania wskazują, że do 2040 roku dwukrotnie wzrośnie ilość tworzyw sztucznych na świecie. Dlatego tak ważna jest walka z ich nadmiarem. Marka Waterdrop we
Firma RUSZA BCC STARTUPS
2024-04-25 | 11:15

RUSZA BCC STARTUPS

Rusza BCC STARTUPS - nowa linia biznesowa Business Centre Club. Najstarsza i największa organizacja pracodawców otwiera się na młodych przedsiębiorców i wychodzi naprzeciw
Firma Badanie Innowacyjności Przedsiębiorstw
2024-04-25 | 11:05

Badanie Innowacyjności Przedsiębiorstw

Business Centre Club wraz z partnerami: firmą doradczą Crido oraz startupem Innciate zaprasza do udziału w Badaniu Innowacyjności Przedsiębiorstw, którego celem jest ocena poziomu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.