Komunikaty PR

Ewolucja rynku serwerów w 2024 roku

2024-03-04  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Luty
Linkleaders

ul. Piotrkowska 148/150/18.01
90-063 Łódź
pawel.luty|linkleaders.pl| |pawel.luty|linkleaders.pl
533890507
https://linkleaders.prowly.com/

Rok 2024 zwiastuje znaczące przemiany w sektorze infrastruktury serwerowej. Rynek skupia się na aspektach takich jak efektywność energetyczna, przełomowe rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji (AI) oraz zwiększone zainteresowanie kwestiami bezpieczeństwa danych. Te zmiany odzwierciedlają ewoluujące potrzeby i oczekiwania rynku, który coraz bardziej kieruje się w stronę zrównoważonego rozwoju i innowacyjności technologicznej, redefiniując przy tym role i funkcje tradycyjnych centrów danych.

Analizy rynku wskazują, że pomimo spadku popytu na tradycyjne konfiguracje serwerowe, wydatki na infrastrukturę serwerową utrzymują stabilny wzrost, napędzany przede wszystkim przez potrzebę modernizacji oraz adopcję rozwiązań opartych na AI i ML. IDC przewiduje, że rynek serwerów będzie rósł w tempie 8,4% CAGR w nadchodzących latach, z uwagi na przestarzałą bazę instalacyjną oraz rosnące wymagania dotyczące przetwarzania danych.

- Obserwujemy fundamentalną zmianę w podejściu do serwerów. Rynek odchodzi od tradycyjnych, uniwersalnych "gotowych pudełek" na rzecz dopasowanych, konsultatywnych rozwiązań traktowanych jako strategiczna inwestycja. Tradycyjne serwery wiążą się ze znacznymi wydatkami na energię elektryczną, chłodzenie i konserwację. Rosnąca świadomość ekologiczna i presja na obniżenie kosztów operacyjnych skłaniają firmy do poszukiwania bardziej efektywnych rozwiązań - mówi Marcin Gwara, Channel Manager w Fujitsu Polska.

Rozwój technologii sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML) staje się potężnym katalizatorem zmian w projektowaniu serwerów. Tradycyjne serwery nie są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom obliczeniowym i energetycznym tych zaawansowanych technologii. Na rynku są poszukiwane rozwiązania, które postrzegane przez klientów jako "serwery na lata".

- Przemysł IT stoi przed erą transformacji napędzaną przez AI i ML. W Fujitsu zdajemy sobie sprawę, jak te technologie zmieniają krajobraz biznesowy i dlatego nasze serwery są projektowane z myślą o wsparciu najbardziej wymagających obciążeń pracy związanych z AI, aby umożliwić naszym klientom wykorzystanie pełnego potencjału tych przełomowych technologii - podkreśla ekspert Fujitsu.

Pomimo fascynacji chmurą obliczeniową i AI, na rynku widać również trend zwrotu ku rozwiązaniom hybrydowym i lokalnym, które łączą zalety chmury z bezpieczeństwem i kontrolą infrastruktury własnej. Rynek odpowiada na ten trend, oferując serwery i rozwiązania umożliwiające budowę zaawansowanych konfiguracji hybrydowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb biznesowych klientów. Jak podkreśla ekspert Fujitsu, nie ma jednej uniwersalnej konfiguracji serwera idealnej dla każdego przedsiębiorstwa. Specyficzne potrzeby różnych branż i organizacji wymagają spersonalizowanych rozwiązań, które optymalizują wydajność i funkcjonalność.

Zoptymalizowana infrastruktura serwerowa zużywa mniej energii i wymaga mniej konserwacji, co obniża koszty operacyjne. Co więcej, dopasowane rozwiązania zapewniają optymalną wydajność dla konkretnych aplikacji i obciążeń, co przekłada się na lepsze rezultaty biznesowe - a na tym klientom zależy najbardziej.

- Z punktu widzenia Fujitsu, kluczowe jest dostarczanie rozwiązań, które nie tylko są wydajne i bezpieczne, ale także energooszczędne. Nasi klienci doceniają to, że inwestycja w nasze serwery to inwestycja w przyszłość ich firmy. Co równie ważne, postęp technologiczny w dziedzinie chmury obliczeniowej, wirtualizacji i infrastruktury hiperkonwergentnej otwiera nowe możliwości dla elastycznego i skalowalnego zarządzania serwerami - komentuje Marcin Gwara.

W miarę jak rok 2024 rysuje nowe kontury na rynku serwerów, kierunek zmierzający ku zrównoważonej innowacji i zwiększonemu bezpieczeństwu, kształtuje nową erę technologiczną. Ten rok stanowi punkt zwrotny, w którym branża IT odchodzi od tradycyjnych rozwiązań na rzecz bardziej zintegrowanych, energooszczędnych i bezpiecznych systemów serwerowych, gotowych sprostać wyzwaniom przyszłości. Rozwój AI i ML oraz rosnące zapotrzebowanie na bezpieczeństwo danych nakreślają nowe wymagania dla infrastruktury serwerowej, wymuszając jednocześnie przemyślenie i dostosowanie strategii biznesowych.

W odpowiedzi na te potrzeby, rynku serwerów dominują teraz rozwiązania, które nie tylko maksymalizują efektywność operacyjną i redukują koszty, ale także wspierają zrównoważony rozwój i innowacje technologiczne. W tych dynamicznie zmieniających się czasach, firmy takie jak Fujitsu, z ich zaawansowanymi serwerami, odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości infrastruktury IT, zapewniając, że technologia idzie w parze z odpowiedzialnością ekologiczną i bezpieczeństwem danych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Linkleaders
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.