Komunikaty PR

Schroders o zmianie reżimu inwestycyjnego

2023-10-10  |  15:20
Biuro prasowe

Co będzie wpływać na nasze inwestycje w przyszłości?  Czego możemy spodziewać się na rynku finansowym w kolejnych kwartałach? O wiodących trendach inwestycyjnych i najnowszych ekspertyzach opowiedzieli międzynarodowi eksperci Schroders na Konferencji Inwestycyjnej w Warszawie. 

Thomas Wilson, Head of Emerging Market Equities w Schroders, zwrócił uwagę na pogarszającą się sytuację na chińskim rynku nieruchomości, która przekłada się na obniżenie perspektywy wzrostu.  

Jak mówił, spór geopolityczny z USA prowadzi do dywersyfikacji łańcucha dostaw i utrudnia chińskim firmom dostęp do rynku zaawansowanych technologii i transferu wiedzy. Dodatkowo, agresywna polityka przemysłowa USA utrudnia bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wpływając na zaufanie wewnętrzne. Wszystko to w czasie, gdy Chiny stoją w obliczu transformacji gospodarczej. Ponieważ sprzeciw USA wobec Chin jest ponadpartyjny, oczekuje się, że się utrzyma.  

O wiele więcej nadziei budzi rynek indyjski i obszar Ameryki Łacińskiej. Indie wdrożyły reformy, które mają pobudzić wzrost gospodarczy, a rząd stosuje zachęty podatkowe, ukierunkowane na napędzanie inwestycji produkcyjnych. W Ameryce Łacińskiej mamy z kolei do czynienia z korzystnym z perspektywy wzrostu złagodzeniem polityki pieniężnej.  

Patrick Vogel, Head of Credit, Europe w Schroders, mówił o obligacjach korporacyjnych. Podkreślił, że nie tylko Chiny mają obecnie słabe perspektywy wzrostu. W Europie zaczęła się zmieniać dynamika rynku. Wyższe stopy procentowe nie wpłynęły znacznie na gospodarkę, rynek pracy wciąż pozostał silny. Jak zauważył, choć większość krajów zachowała elastyczność, co zwykle wiąże się to z pozytywnymi zwrotami na rynku aktywów, ostatnio kraje takie jak Niemcy czy Włochy – największe domy produkcyjne w Europie – cofają zegar. Jest to nietypowe zachowanie. Jego zdaniem jest to oznaką drugiej recesji.  

Benjamin Alt, Head of Global Private Equity Portfolios w Schroders Capital, zwrócił uwagę na to, że rynek private equity znajduje się obecnie w przełomowym momencie, pojawiają się dodatkowe struktury, które mają poprawić płynność. Zademonstrował również doświadczenie Schroders Capital w tym obszarze. 

Z kolei Keith Wade, Chief Economist w Schroders, w swoim wystąpieniu poruszył temat spowolnienia w gospodarce Stanów Zjednoczonych i mówił o szansach na „miękkie lądowanie”. Zdaniem eksperta Schroders, szanse te są duże, biorąc pod uwagę prognozy dotyczące spadku inflacji i silny rynek pracy. Nieco mniej optymistyczna jest sytuacja Europy, która jest nastawiona na produkcję, podczas gdy konsumenci skupili się na usługach. W związku z tym Schroders, w swoich przewidywaniach prognozuje wzrosty w USA, ale prognozy co do Europy zachował na poprzednim poziomie.  

Beata Idem, Head of Northern CEE & Mediterranean w Schroders podkreślała, że z perspektywy firmy Polska jest bardzo ważnym rynkiem.  

– Zależy nam na tym, aby nasi klienci mogli poznać unikalną ekspertyzę Schroders, dlatego jak co roku, bardzo cieszymy się, że mogliśmy się spotkać i podzielić swoją wiedzą. Schroders planuje umacniać swoją pozycję w Polsce i planuje wprowadzenie kolejnych produktów, dzięki którym będziemy wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych Klientów – podsumowała. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse 5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego Biuro prasowe
2024-12-31 | 11:00

5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego

fot. IBI Polska Rok 2024 przyniósł przedsiębiorcom wyzwania związane z wysokimi stopami procentowymi i trudniejszym dostępem do kredytów bankowych. W takich warunkach
Finanse Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
2024-12-29 | 18:00

Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników

Jednym z najbardziej wartościowych świadczeń pozapłacowych jest ubezpieczenie na życie, które nie tylko wspiera zatrudnionych w trudnych chwilach, ale także buduje wizerunek
Finanse Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
2024-12-27 | 17:00

Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych

Obligacje korporacyjne wyemitowane przez Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. zadebiutowały na rynku Catalyst 29 listopada. Papiery dłużne o wartości 6 mln złotych stanowią pierwszy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.