Schroders o zmianie reżimu inwestycyjnego
Co będzie wpływać na nasze inwestycje w przyszłości? Czego możemy spodziewać się na rynku finansowym w kolejnych kwartałach? O wiodących trendach inwestycyjnych i najnowszych ekspertyzach opowiedzieli międzynarodowi eksperci Schroders na Konferencji Inwestycyjnej w Warszawie.
Thomas Wilson, Head of Emerging Market Equities w Schroders, zwrócił uwagę na pogarszającą się sytuację na chińskim rynku nieruchomości, która przekłada się na obniżenie perspektywy wzrostu.
Jak mówił, spór geopolityczny z USA prowadzi do dywersyfikacji łańcucha dostaw i utrudnia chińskim firmom dostęp do rynku zaawansowanych technologii i transferu wiedzy. Dodatkowo, agresywna polityka przemysłowa USA utrudnia bezpośrednie inwestycje zagraniczne, wpływając na zaufanie wewnętrzne. Wszystko to w czasie, gdy Chiny stoją w obliczu transformacji gospodarczej. Ponieważ sprzeciw USA wobec Chin jest ponadpartyjny, oczekuje się, że się utrzyma.
O wiele więcej nadziei budzi rynek indyjski i obszar Ameryki Łacińskiej. Indie wdrożyły reformy, które mają pobudzić wzrost gospodarczy, a rząd stosuje zachęty podatkowe, ukierunkowane na napędzanie inwestycji produkcyjnych. W Ameryce Łacińskiej mamy z kolei do czynienia z korzystnym z perspektywy wzrostu złagodzeniem polityki pieniężnej.
Patrick Vogel, Head of Credit, Europe w Schroders, mówił o obligacjach korporacyjnych. Podkreślił, że nie tylko Chiny mają obecnie słabe perspektywy wzrostu. W Europie zaczęła się zmieniać dynamika rynku. Wyższe stopy procentowe nie wpłynęły znacznie na gospodarkę, rynek pracy wciąż pozostał silny. Jak zauważył, choć większość krajów zachowała elastyczność, co zwykle wiąże się to z pozytywnymi zwrotami na rynku aktywów, ostatnio kraje takie jak Niemcy czy Włochy – największe domy produkcyjne w Europie – cofają zegar. Jest to nietypowe zachowanie. Jego zdaniem jest to oznaką drugiej recesji.
Benjamin Alt, Head of Global Private Equity Portfolios w Schroders Capital, zwrócił uwagę na to, że rynek private equity znajduje się obecnie w przełomowym momencie, pojawiają się dodatkowe struktury, które mają poprawić płynność. Zademonstrował również doświadczenie Schroders Capital w tym obszarze.
Z kolei Keith Wade, Chief Economist w Schroders, w swoim wystąpieniu poruszył temat spowolnienia w gospodarce Stanów Zjednoczonych i mówił o szansach na „miękkie lądowanie”. Zdaniem eksperta Schroders, szanse te są duże, biorąc pod uwagę prognozy dotyczące spadku inflacji i silny rynek pracy. Nieco mniej optymistyczna jest sytuacja Europy, która jest nastawiona na produkcję, podczas gdy konsumenci skupili się na usługach. W związku z tym Schroders, w swoich przewidywaniach prognozuje wzrosty w USA, ale prognozy co do Europy zachował na poprzednim poziomie.
Beata Idem, Head of Northern CEE & Mediterranean w Schroders podkreślała, że z perspektywy firmy Polska jest bardzo ważnym rynkiem.
– Zależy nam na tym, aby nasi klienci mogli poznać unikalną ekspertyzę Schroders, dlatego jak co roku, bardzo cieszymy się, że mogliśmy się spotkać i podzielić swoją wiedzą. Schroders planuje umacniać swoją pozycję w Polsce i planuje wprowadzenie kolejnych produktów, dzięki którym będziemy wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych Klientów – podsumowała.

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.