Galeria Andrychów będzie gotowa jesienią
24 czerwca br. odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na budowie Galerii Andrychów – największego kompleksu handlowego w regionie i jednego z większych projektów handlowych powstających obecnie w Polsce. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, inwestorów – Acteeum Group i Equilis Europe, jak również sklepów i firm zaangażowanych w powstanie obiektu.
Zawieszenie wiechy na szczycie konstrukcji Galerii Andrychów poprzedziło przygotowanie symbolicznego aktu erekcyjnego, który podpisali: Tomasz Żak, burmistrz Andrychowa, Monika Woźniak-Zawioła, Head of Retail w Equilis Europe, Tomasz Szewczyk, partner zarządzający w Acteeum Group oraz Joanna Makowiecka-Gatza, Prezes Zarządu Karmar S.A.
„Dzisiejsza uroczystość to znak, że prace budowlane z każdym dniem przybliżają nas do otwarcia najbardziej atrakcyjnego miejsca zakupów dla mieszkańców Andrychowa i regionu. Dzięki naszemu zdeterminowaniu i współpracy partnerów, obecne szczególne okoliczności nie opóźniły rozpoczęcia budowy, ani nie zatrzymały procesu inwestycyjnego. Pomimo okoliczności, jakie towarzyszą realizacji tego projektu, Galeria Andrychów szybko nabrała kształtów. Nie możemy doczekać się powitania pierwszych klientów jesienią tego roku” – mówi Monika Woźniak-Zawioła, Equilis Europe.
Andrychowski park handlowy na łącznej powierzchni blisko 24 tys. mkw. do wynajęcia pomieści ponad 30 sklepów, w tym supermarket Lidl, market budowlany Leroy Merlin, a także marki takie jak CCC, SMYK, Rossmann, Media Expert, Martes Sport, Jysk, KiK, Sinsay, House, Cropp, Deichmann, Diverse, Pepco, Dealz, Hebe czy Komfort.
„Dziękujemy władzom Andrychowa za profesjonalną współpracę przy tej inwestycji, a firmom zaangażowanym w jej realizację, za sprawne działanie. To ważny projekt dla lokalnej społeczności, która zyska wygodny dostęp do popularnych sklepów bez konieczności dojeżdżania do innych miast. Postępy budowy idą w parze z błyskawicznym tempem komercjalizacji – Galeria Andrychów na kilka miesięcy przed planowanym otwarciem jest praktycznie w całości wynajęta” – dodaje Tomasz Szewczyk, Acteeum Group.
Generalny wykonawca Galerii Andrychów, firma Karmar S.A., rozpoczęła budowę w październiku 2020 roku. Na 10-hektarowym terenie u zbiegu ulic Krakowskiej, Białej Drogi i Przemysłowej, w sąsiedztwie planowanej obwodnicy Bielsko-Biała – Głogoczów, widać już konstrukcje trzech budynków, pomiędzy którymi powstanie 650 miejsc parkingowych.
„To zaszczyt i odpowiedzialność móc realizować dla Państwa tak wyczekiwaną tu, w Andrychowie inwestycję i drugą – po Galerii Chełm, na zlecenie Equilis i Acteeum. Wierzę, że nasza praca przyczyni się do dalszego rozwoju ekonomicznego rejonu. Tworzymy unikatową przestrzeń, dzięki której w tym nadal trudnym okresie, miejsce zatrudnienia znajdzie wiele osób, a mikroekonomia regionu odczuwalnie wzrośnie. Dziękuję za Państwa zaufanie i jako Generalny Wykonawca, Karmar S.A., dołożymy wszelkich starań, by Galeria Andrychów powstała nie tylko zgodnie z harmonogramem, ale spełniła Państwa oczekiwania odnośnie jakości wykonania i funkcji, a także z dbałością o środowisko i w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców Andrychowa” – mówi Joanna Makowiecka-Gatza, Prezes Zarządu KARMAR S.A.
Galeria Andrychów ubiega się o certyfikat BREEAM, który potwierdza jej wysokie standardy jakościowe i ekologiczne. W obiekcie zaprojektowanym przez pracownię NC Architekci zastosowane będą m.in. rozwiązania ograniczające zużycie prądu i wody oraz emisję zanieczyszczeń. Już na etapie budowy wykonawca dba o dobór certyfikowanych materiałów oraz odpowiednie sortowanie, składowanie i wywóz odpadów.
Galeria Andrychów została niedawno uhonorowana prestiżową nagrodą EuropaProperty CEE Retail Awards w kategorii "Future Project".

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.