Komunikaty PR

Google wysłało filmy z chmury obcym osobom

2020-02-05  |  01:00
Biuro prasowe

Google zaliczył sporą wpadkę związaną z chmurą. Chodzi o wysyłanie filmów z aplikacji “Zdjęcia Google” do obcych osób. Nasuwa się więc pytanie, czy powinniśmy w takim miejscu przechowywać nasze prywatne materiały multimedialne?

 

Problemy techniczne, które nie powinny mieć miejsca

Pomiędzy 21, a 25 listopada 2019 awarii uległa usługa Zdjęcia Google. Część osób, która stworzyła materiały wideo, a następnie wysłała je do chmury musiała przyjąć do wiadomości to, że film trafił do obcych osób. Jak to możliwe? Przedstawiciele firmy Google sami przyznali się do błędu, a konkretnie do problemów technicznych. Nie był to atak hakerów, a błąd usługi. Niestety nie wiadomo jak dużej liczby osób dotyczył ten problem. Według informacji pochodzących od 9to5Google mówimy o 0,01 procencie osób, które korzystają z aplikacji “Zdjęcia Google”. Chodzi o tych użytkowników, którzy dodatkowo używają Google Takeout. Jest to usługa, która pomaga pobierać kopie zapasowe danych z serwerów Google’a. Może wydawać się, że 0,01 to niewielka ilość osób, jednak warto przypomnieć, że ze Zdjęć Google korzysta ponad miliard osób.

 

Czy warto przechowywać dane w chmurze?

Wiele osób każdego dnia przesyła ogromną ilość danych, w tym także multimediów na chmurę. Przyzwyczailiśmy się do tego, jest to bardzo wygodne rozwiązanie do przechowywania różnych plików. Niestety wpadki takie jak ta, związana z awarią Zdjęć Google’a sprawia, że powinniśmy zastanowić się nad tym, czy warto do chmury wysyłać wszystkie multimedia, szczególnie te prywatne. Właściciel tego rozwiązania przeprosił za awarię i niestety nic więcej nie mógł zrobić. Należy więc przemyśleć kilka razy czy dany materiał powinien pozostać na naszym urządzeniu, czy jest na tyle bezpieczny, że będziemy mogli umieścić go w chmurze. Oczywiście archiwizowanie plików na prywatnym dysku bez udostępniania ich w sieci wcale nie zabezpiecza nas w stu procentach przed pozyskaniem ich przez osoby trzecie. W końcu na przykład smartfon może być ukradziony. Warto przed takimi sytuacjami się uchronić i w ramach działań prewencyjnych powinniśmy skorzystać z dodatkowego oprogramowania szyfrującego nasze dane. Mowa tutaj między innymi o aplikacji Bitdefender Mobile Security, który za sprawą modułu antykradzieżowego pozwoli nie tylko zlokalizować nasze urządzenie, lecz także zdalnie skasujemy wszystkie dane. Dzięki temu nie trafią do osób niepowołanych.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Elektro-Koncept Kraków poszerza ofertę o system smart home Loxone Biuro prasowe
2025-01-31 | 10:20

Elektro-Koncept Kraków poszerza ofertę o system smart home Loxone

Firma elektryczna Elektro-Koncept Kraków została oficjalnym dystrybutorem systemu smart home Loxone. Od teraz klienci z Krakowa i okolic mogą na własne oczy przekonać się,
IT i technologie Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?
2025-01-02 | 09:50

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

Jak zminimalizować ryzyko niepowodzenia przy tworzeniu strony internetowej? Odpowiedzią na to pytanie może być prototyping – przygotowanie wstępnej wersji pozwoli zidentyfikować
IT i technologie Newline VEGA Pro – już w Polsce!
2024-12-31 | 15:00

Newline VEGA Pro – już w Polsce!

VEGA Pro to wysokoefektywny monitor interaktywny przygotowany na każde korporacyjne wyzwanie – luksusowy i elegancki. Urządzenie jest już dostępne w warszawskim showroomie Newline

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

BCC Gala Liderów

Jedynka Newserii

Transport

Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga

Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.

Ochrona środowiska

OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie poświęconym Polsce podtrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego na obecny i kolejny rok na poziomie 3 proc. i więcej. Jeszcze szybciej będzie jednak rosła inflacja, co sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła restrykcyjną politykę pieniężną. Mimo sukcesów gospodarczych OECD dostrzega zagrożenia wynikające z rosnącego zadłużenia naszego kraju. Proponuje m.in. progresywny podatek od nieruchomości według jej wartości.

Ochrona środowiska

Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów

– W narracji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie polskiej prezydencji za mało mówi się o przyrodzie, a to od niej zależy połowa światowego PKB oraz bezpieczeństwo żywnościowe i społeczne – ocenia dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. O tym, jak ważna jest komunikacja tego aspektu, świadczy sytuacja z unijnym rozporządzeniem dotyczącym odbudowy ekosystemów, które spotyka się z dużą niechęcią m.in. ze strony rolników obawiających się zalewania pól. Nowe prawo będzie mieć jednak szereg korzyści dla rolnictwa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.