I Międzynarodowy Kongres Regeneracji Miast Przemysłowych już w poniedziałek

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Jaki jest cel regeneracji miast? Dlaczego niektóre przestrzenie miejskie są nadal wykorzystywane, a inne są zapomniane i zaniedbywane? Jak zmieniają się oczekiwania wobec przestrzeni miejskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszymy 22 i 23 czerwca podczas I Międzynarodowego Kongresu Regeneracji Miast Przemysłowych, który odbędzie się w murach łódzkiej EC1. Wydarzenie będzie mieć charakter hybrydowy.
W przeszłości ludzie musieli korzystać z ulic, placów, terenów zielonych i innych dostępnych obszarów, niezależnie od jakości i atrakcyjności tych miejsc. Przestrzenie publiczne jak i miejskie kiedyś były „koniecznością” w życiu ludzi – dziś są tylko opcją. Globalny kapitalizm wymusił zmiany w postrzeganiu przestrzeni, w których funkcjonujemy, wymuszając stworzenie nowych warunków, co wymaga radykalnego przemyślenia kwestii rewitalizacji miast w ogóle, a w szczególności zachowania dziedzictwa kulturowego. Dlatego punktem wyjścia pierwszej konferencji dotyczącej regeneracji miast, których organizatorami są Urząd Miasta Łodzi oraz Open Eyes Economy, będzie zrównoważony rozwój miast.
Wyjątkowe forum na temat regeneracji miast
Pierwsza edycja odbędzie się na terenie EC1 – dawnej łódzkiej elektrowni, która dzisiaj pełni rolę nowoczesnego centrum kulturalno-edukacyjnego. Wyjątkowe miejsce, w którym odbędzie się pierwszy taki Kongres, jest najstarszą komercyjną elektrownią znajdująca się na terenie Łodzi, która służyła mieszkańcom przez niemalże 100 lat. Po okresie jej świetności, nieczynne i niszczejące tereny, położone w centrum miasta, zostały zrewitalizowane i zaadaptowane do pełnienia zupełnie nowych funkcji.
Nieprzypadkowa lokalizacja będzie miejscem wymiany dobrych praktyk planowania rozwoju miast i doświadczeń, ale także „żywym przykładem” tego, że budynki z bogatą historią oferują miastom więcej niż atrakcyjny design i symbole przeszłości. Wydarzeniem towarzyszącym będzie pokaz świateł i mappingu na świeżym powietrzu, który odbędzie się 22 czerwca o godzinie 22:30 przy Planetarium.
Specjaliści z całego świata w Łodzi
W debatach trwających dwa dni, panelach dyskusyjnych, potyczkach oraz prezentacjach weźmie udział ponad 150 prelegentów z całego świata. Wśród nich znajdą się Stefan Mayr (Supervien Urbanism Vienna), Filipo Logi (Siemens Mobility and HaCon), Sandra Piesik (3 idea B.V. Amsterdam), Janusz Michałek (Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna), Joanna Erdman (ING), Naotoshu Mishida (Hitachi Europe) czy Margrethe Vestager (Komisja Europejska).
Przygotowania do wydarzenia podsumował Adam Pustelnik, wiceprezydent miasta Łodzi: „Ogromnie się cieszę, że do Łodzi przyjedzie ponad 150 prelegentów i panelistów z całego świata, bo to niepowtarzalna okazja nie tylko do dyskusji na temat przyszłości miast przemysłowych, takich jak Łódź, ale też wspaniała okazja do zaprezentowania potencjału naszego Miasta oraz promocji gospodarczej Łodzi i regionu”.
Program całego Kongresu i rejestracja
Regeneracja miast różni się w zależności od skali miasta, rodzaju wyzwań oraz kontekstu społeczno-środowiskowego. Prawdziwe znaczenie tego trendu polega na tym, że zwiększa ona atrakcyjność miasta, jego działalność gospodarczą i kulturową, na poziomie globalnym. Dlatego w kongresowej agendzie nie zabraknie najbardziej aktualnych zagadnień, takich jak między innymi: nowa polityka przemysłowa, finansowanie regeneracji miast, nowe życie terenów i obiektów poprzemysłowych, miejskich miejsc spotkań, retrowersji, mobilności wewnątrz miast i konurbacji przemysłowych.
Tegoroczna edycja odbędzie się w formie hybrydowej – stacjonarnie przy zachowaniu wszelkich rygorów sanitarnych, jak i online, gdzie relację będzie można śledzić w czasie rzeczywistym. Dla zarejestrowanych uczestników dostępna będzie specjalna wirtualna platforma, na której zainteresowani będą mieć możliwość śledzenia programu na żywo, bieżącego komentowania i zadawania pytań oraz networkingu czy dostępu do strefy expo.
Pełna agenda spotkania oraz informacje o prelegentach znajdują się na stronie
www.regeneracjamiast.pl. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne. Zapisy na wydarzenie:
https://kongres.regeneracjamiast.pl/rejestracja-free/

Pułapki unijnych dotacji – jak uniknąć błędów i skutecznie rozliczać projekty?

Nowe nabory na dofinansowania z UE. Eksperci wyjaśnią, jak złożyć wniosek

Jak zmieniła się polska przedsiębiorczość przez 20 lat w Unii Europejskiej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.