Irańska grupa cyberprzestępcza APT34 zaatakowała firmę powiązaną z amerykańskim
Bitdefender oznajmia, że w ostatnim czasie odkryta została kampania phishingowa, która prawdopodobnie została przeprowadzona przez irańską grupę APT34. Celem ataku było zainfekowanie komputerów pracowników firmy Westat złośliwym oprogramowaniem.
Amerykanie na celowniku hakerów z APT34
Amerykańskie firmy i instytucje są częstym celem ataków APT34. Hakerzy z reguły starają się atakować duże organizacje, zwykle poprzez tak zwany phishing. Tym razem na celowniku cyberprzestępców znalazła się korporacja Westat. Firma ta swoje działania koncentruje wokół badań agencji rządowych Stanów Zjednoczonych, a także firm, fundacji oraz rządów stanowych i lokalnych.
Westat zaatakowany przez irańską grupę hakerów
Kampania phishingowa grupy ATP34 była bezpośrednio skierowana na pracowników Westat. Wiadomości phishingowe zawierały plik o nazwie “survey.xls”, który zaprogramowany był do używania makr, gdy te były domyślnie włączone. W sytuacji, gdy były one wyłączone użytkownicy komputerów byli pytani o pozwolenie na przeglądanie pliku. W momencie otwarcia zainfekowanego pliku nowa wersja złośliwego oprogramowania o nazwie TONEDEAF atakowała komputer.
„Westat zdaje sobie sprawę, że Intezer, firma zajmująca się analizą malware, czyli złośliwego oprogramowania zidentyfikowała złośliwy plik, który używał nazwy i logo przedsiębiorstwa Westat”. „Ten plik nie został utworzony, hostowany ani wysłany z serwerów Westat i prawdopodobnie jest to próba podszywania się pod markę i logo Westat”. Przedstawiciele przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami agencji rządowych Stanów Zjednoczonych dodatkowo informują, że: „Nasz zespół ds. cyberbezpieczeństwa współpracuje z Intezer i innymi podmiotami, aby w pełni zrozumieć charakter tego zajścia. Będziemy nadal monitorować sytuację i odpowiednio reagować ”.
Jak zaatakowali hakerzy z APT34?
Z odkrycia wynika, że celem ataku było dostarczenie TONEDEAF, czyli obejścia, które pozwala operatorom złośliwego oprogramowania gromadzić dane, uruchamiać polecenia, a nawet przesyłać pliki i zarażać komputery innym malware jakim jest VALUEVAULT, czyli narzędziem do uwierzytelniania przeglądarki. - informuje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender.
Atak APT34 został udaremniony, jednak należy się spodziewać, że nie jest to ostatnia próba przejęcia danych w ten sposób przez irańską grupę.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.