Komunikaty PR

Jak znaleźć ludzi do zespołu IT? 3 istotne wskazówki.

2021-07-01  |  09:00
Biuro prasowe

Proces rekrutacji nie polega jedynie na przeglądaniu przesłanych CV. Tym bardziej jeśli poszukujesz pracowników z branży, w której zapotrzebowanie na specjalistów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Jak pokazuje badanie „Nowa normalność. Rynek pracy IT po pandemii” zdaniem 39% osób pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich sektor i sprzyjał zatrudnieniu. W takiej sytuacji rekrutacja wartościowych pracowników stanowi wyzwanie. Dziś podpowiadamy jak znaleźć ludzi do zespołu IT.

Jak znaleźć ludzi do zespołu IT? Weryfikuj ich potrzeby.

Stół do ping- ponga? Telefon firmowy? Nie ma uniwersalnych benefitów, które zachwycą pracowników z każdej branży. Jak się okazuje w przypadku sektora IT wśród najlepiej ocenianych działań znajdują się:

  • możliwość pracy w trybie home office (88%),
  • zapewnienie odpowiedniej higieny pracy (70%),
  • wsparcie techniczne i sprzętowe (57%)
  • wdrożenie komunikatorów internetowych w codziennej komunikacji firm (56%).

To jednak nie wszystko. 54% badanych wskazuje, że ważnym obszarem jest dla nich wsparcie okazywane przez managerów (54%) i zachowania zarządzających takie jak okazywanie empatii czy zrozumienia (53%).

- Aktualna sytuacja sprawiła, że managerowie muszą odejść od wypracowanych dotąd schematów zarządzania i wykorzystać umiejętności komunikacyjne oraz interpersonalne – mówi Marcin Nowacki, coach biznesu. – Pracownicy wymagają od nich wręcz wyjścia poza ramy bycia „sztywnym dowódcą” na rzecz „empatycznego lidera” – dodaje ekspert.

Stwórz nową jakość rekrutacji

Wspomniany raport podaje także, że jedną z większych zmian ocenianych na plus przez 87% respondentów jest możliwość prowadzenia procesu rekrutacyjnego całkowicie zdalnie. Kolejnym istotnym aspektem jest zmniejszona ilość etapów rekrutacji i skrócenie czasu jej trwania. Po raz kolejny podniesiono także kwestię komunikacji. Kandydaci na programistów, czy specjalistów ds. IT docenili szybsze otrzymywanie informacji zwrotnej (24%) i lepszy kontakt z osobą prowadzącą rekrutację (17%).

Wskazówka - możesz stworzyć spójny proces rozmowy kwalifikacyjnej z kartami wyników, aby upewnić się, że wszyscy kandydaci są oceniani pod kątem cech, które ceni twoja firma. Dodatkowo po ukończeniu procesu warto zebrać informacje zwrotne na temat tego, jak postrzegają twoją firmę i doświadczenie, które nabyli podczas rekrutacji.

Niech kandydaci sami walczą o miejsce w twoim zespole

Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć ludzi do zespołu IT powinieneś przyjrzeć się swojej marce pracodawcy. Konkurencyjność firmy definiuje się dziś nie tylko jako jakość produktów i usług, ale także przez reputację na rynku pracy. Czy Twoja organizacja jest na to gotowa? Czy jak połowa polskich firm wciąż nie masz strategii dotyczącej kształtowania swojego wizerunku? A może jak 25% organizacji w ogóle nie dostrzegasz takiej potrzeby? Employer branding to nie moda, a strategia konieczna w każdej firmie IT.

- Marka pracodawcy to połączenie reputacji firmy i wartości, które oferuje potencjalnym pracownikom. Wśród nich znajduje się m.in. kultura organizacyjna, rodzaj projektów, czy możliwości rozwoju w ramach organizacji – mówi Sebastian Kopiej z Commplace. - Jednocześnie należy pamiętać, jak duży wpływ na wizerunek marki mają także obecni pracownicy, rekomendacje pojawiające się w internecie, poczta pantoflowa, czy prowadzone kampanie wizerunkowe – dodaje ekspert z Commplace.

W odpowiedzi na pytanie jak znaleźć ludzi do zespołu mogą pomóc poniższe działania:

  • Audyt wizerunku firmy jako marki pracodawcy.
  • Przygotowanie i wdrożenie strategii employer brandingowej.
  • Warsztaty z managerami z zakresu budowania relacji interpracowniczych.
  • Audyt określający identyfikację pracowników z firmą.
  • Zaangażowanie pracowników w rozwój przedsiębiorstwa.

Zastanawiasz się jak znaleźć ludzi do zespołu IT? Być może nadszedł czas, aby zwiększyć zasoby przeznaczone na utrzymanie pozytywnej marki pracodawcy. Dzięki temu pozyskasz talenty, które będą wspierać twoją markę we wzroście. A przecież na tym najbardziej ci zależy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja Biuro prasowe
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja
Firma Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
2025-04-01 | 11:30

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Organizacja przestrzeni w garażu to wyzwanie, z którym zmaga się wielu właścicieli domów. Wąskie regały metalowe stanowią idealne rozwiązanie tego problemu,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.