KAN wspiera uczniów kształcących się w deficytowych zawodach
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Na zakończenie roku szkolnego najlepsi uczniowie kierunku „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” otrzymali naukowe stypendia. Trwa też nabór do kolejnego, czwartego już rocznika klasy pod patronatem KAN.
Nowy kierunek nauczania zawodu powstał trzy lata temu w ramach unijnego projektu Miasta Białystok i obecnie jest kontynuowany w należącej do ZSZ nr 2, Branżowej Szkole I st. nr 9. Pomysłodawca – jeden z największych pracodawców w regionie i ceniony producent z branży instalacyjnej - firma KAN, objęła klasę swoim patronatem. To właśnie KAN, jako patron ufundował stypendia dla trzech najlepszych uczniów w każdej z trzech już, działających w ramach kierunku klas. A stypendia są bardzo atrakcyjne: odpowiednio - 2 tys., 1,5 tys. i 1 tys. zł - dla osób, które uzyskały najlepsze wyniki z przedmiotów zawodowych i z zachowania, pod uwagę brana była też frekwencja na zajęciach. Przedstawiciele firmy wręczyli uczniom dyplomy i vouchery z wysokością stypendiów przy okazji zakończenia roku szkolnego. Wszyscy wyróżnieni podkreślali, że nagroda, jaką jest stypendium działała na nich mobilizująco.
Nauka popłaca
- Utwierdza mnie to w przekonaniu, że warto było się starać – mówi Adam Markowski, jeden ze stypendystów i absolwent klasy III. – Myślę, że o przyznaniu stypendium zdecydowały moje umiejętności praktyczne, którymi miałem okazję się wykazać również podczas praktyk na hali w firmie KAN. Te zajęcia praktyczne dały mi najwięcej i zdecydowały, że chcę pracować w firmie KAN, jednocześnie kontynuując naukę zaocznie w liceum. Cieszę się, że miałem okazję uczestniczyć w tym projekcie – myślę, że to bardzo dobre i wszechstronne przygotowanie do zawodu, a wsparcie tak dużej firmy jest bardzo ważne i daje szanse na dobry start w dorosłe życie
Stypendystka Weronika Bielawska byłą jedyną dziewczyną w swojej klasie, ale – jak podkreśla – nie przeszkadzało to jej w sprawdzeniu się w zawodzie operatora.
- Dobrze sobie radziłam na wtryskarkach i wytłaczarce, nie miałam problemu z nauką przedmiotów, poradziłam sobie też podczas praktyk w KAN, które są prawdziwą lekcją zawodu – opowiada. – Polecam więc ten fach także dla kobiet.
Certyfikaty i gwarancja pracy
Zakończenie roku szkolnego stało się też okazją do podsumowania roku nauki.
- Po wszystkich zawirowaniach związanych z pandemią i koniecznością nauki zdalnej i zawieszenia nauki praktycznej u pracodawcy, w ubiegłym roku wreszcie mogliśmy w pełnie realizować, przewidziane dla tego kierunku, kształcenie z elementami systemu dualnego – czyli zajęć teoretycznych, uzupełnionych praktyczną nauką zawodu w halach KAN. Szkoła – w ramach projektu – w pełni wyposaża uczniów w pełne zestawy ubrań roboczych i narzędzia pomiarowe, wykorzystywane podczas takich zajęć praktycznych – mówi Wiesław Kalinowski, kierownik kształcenia praktycznego w ZSZ nr. 2.
Prócz tego uczniowie mają też możliwość uzyskania certyfikatów, poświadczających umiejętności z zakresu obsługi i programowania maszyn znanych firm producenckich. W ramach współpracy szkoły z pracodawcą, w marcu uczniowie klasy III uczestniczyli w takim szkoleniu w firmie Engel, producenta innowacyjnych wtryskarek, wykorzystywanych w firmach z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w całym kraju.
- Realizowane jest też główne założenie projektu – gwarancji zatrudnienia u pracodawcy. Pierwsi absolwenci zostali już zatrudnieni w firmie KAN, a kolejni zainteresowani, również tegoroczni absolwenci, także się tam wybierają. Mam ogromną satysfakcję, że program spełnia swoją rolę w temacie uzupełniania braku fachowców na rynku pracy w tym zawodzie – dodaje Wiesław Kalinowski.
Obecnie – do 18 lipca - trwa nabór dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, chętnych do nauki na nowym kierunku. Absolwenci klasy po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy w firmie KAN. Mogą też kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.
Spawalnicy ze wsparciem KAN
Nowy kierunek w branży przetwórstwa tworzyw to nie jedyne przedsięwzięcie edukacyjne, które wspiera spółka KAN. Firma objęła też patronatem klasę, kształcącą w deficytowym zawodzie technika spawalnictwa w Zespole Szkół Mechanicznych w Białymstoku. Również jej uczniowie otrzymali na koniec roku atrakcyjne stypendia naukowe.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.