Komunikaty PR

Kasza gryczana - smaczna i zdrowa

2021-06-30  |  01:00
Biuro prasowe

Kasza gryczana kojarzy się z zazwyczaj kotletem mielonym w towarzystwie sosu grzybowego i surówki z białej kapusty. Takie obiady serwowały nasze babcie i prababcie co najmniej raz w tygodniu. Jednak kasza gryczana to coś więcej, niż skromny dodatek do drugiego dania. Kryje w sobie cenne wartości odżywcze, moc witamin, które są samym dobrem dla naszego organizmu, obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie i ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Kaszę gryczaną produkuje się z gryki, rośliny z rodziny rdestowatych. Nie zawiera glutenu, więc mogą ją spożywać osoby na diecie bezglutenowej. Kasza gryczana prażona (palona) powstaje z łuskanych i prażonych ziaren gryki, co nadaje jej głęboki smak i ciemną barwę. Prażenie skraca też czas gotowania kaszy.

Właściwości

Kasza gryczana zawiera witaminy z grupy B (B2, B5, B6 i B9) oraz żelazo, fosfor, cynk, potas, magnez, miedź, selen i mangan. Jest źródłem przeciwutleniaczy, które chronią nas przed nowotworami. Jej spożywanie pozytywnie wpływa także na układ nerwowy i krwionośny. Polecana jest w diecie cukrzycowej, posiada bowiem niski indeks glikemiczny.

- Choć mało się o tym mówi, to istnieją badania, że kasza gryczana w wielu wypadkach może zastąpić leki przeciwdepresyjne. Sprawia ona, że czujemy się spokojniejsi, rzadziej cierpimy na wahania nastrojów, poprawia się również nasza pamięć i koncentracja. Porcja  kaszy gryczanej na kolację to gwarancja dobrego snu – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych, które oprócz mąk produkują również kaszę gryczaną.

Kaszę gryczaną można jeść jako dodatek do dań mięsnych i sosów grzybowych, a w połączeniu z twarogiem stosować jako farsz do pierogów lub naleśników. Z kaszy gryczanej można przygotować również pyszne pasty kanapkowe, pasztety, sałatki, kotlety lub zapiec ją z warzywami. Nadzienie z kaszy i grzybów będzie idealne do przygotowania wegetariańskich gołąbków, a ze zmielonej kaszy gryczanej wyjdą smaczne i bezglutenowe ciasta, chleby i naleśniki.

Kasza gryczana jest produktem niezwykle sycącym, przewyższa pod tym względem choćby tak popularny ryż. Produkt ten nadaje się znakomicie jako składnik diety odchudzającej. Dostarcza także sporej dawki błonnika, który spowalnia opróżnianie żołądka i pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, a także zmniejsza poposiłkową glikemię. Właściwości sycące kaszy są szczególnie odczuwalne wtedy gdy połączymy ją z produktami białkowymi takimi jak mięso czy ryby.

Jak przygotować kaszę gryczaną?

Aby przygotować smaczną i zdrową kaszę gryczaną, należy ją zalać wodą w propozycji 2:1, gdzie wody jest dwa razy więcej niż kaszy. Wrzątek można lekko osolić. Gotujemy na niewielkim ogniu, czekając, aż ziarenka wchłoną wodę i kasza będzie miękka. Następnie dostawiamy ją w ciepłe miejsce, najlepiej owijając garnek kocem. Kaszę z powodzeniem można gotować w rosole, a nawet w mleku, wówczas będzie delikatniejsza.

Garść smacznych i zdrowych przepisów

Gołąbki „bez zawijania” z kaszy gryczanej
Składniki: 70 dag mięsa mielonego, pół średniej wielkości kapusty, 1 duża marchew, 2 cebule, 5 ząbków czosnku, 2 jaja, torebka surowej kaszy gryczanej PZZ, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 2 łyżki bułki tartej, sól, pieprz, olej.
Sos: koncentrat pomidorowy, 0,75 l wody, 1 łyżka cukru, sos sojowy lub Maggi, sól, pieprz.

Wykonanie: kapustę bardzo drobno posiekaj lub zetrzyj na grubej tarce, posól i po pół godziny odciśnij sok. Marchew zetrzyj na tarce, a czosnek przeciśnij przez praskę. Białka jaj ubij. Wszystkie składniki na gołąbki wymieszaj, uformuj kotleciki, a następnie panieruj w bułce tartej i przesmaż na oleju. Składniki sosu połącz i zalej nim obsmażone gołąbki w naczyniu żaroodpornym. Potrawę duś około godziny w nagrzanym do 200° C piekarniku.

Budyń czekoladowy z kaszy gryczanej (dwie porcje)

Składniki: pół szklanki kaszy gryczanej niepalonej PZZ, 400 ml mleka kokosowego, 5 daktyle, 1 banan, 4 kostki gorzkiej czekolady.

Przygotowanie: mleko gotujemy i wrzucamy kaszę gryczaną oraz daktyle. Gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 20 min (tak, aby mleko nam nie wykipiało). Dokładamy czekoladę oraz pokrojonego banana. Jeszcze chwilę gotujemy, po czym przykrywamy i zostawiamy do całkowitego wystudzenia. Masę dokładnie blendujemy, a jeśli jest zbyt gęsta dodajemy trochę mleka.

Sałatka na ciepło z kaszą, burakami i szpinakiem

Składniki (6 porcji):  2 szklanki suchej kaszy gryczanej niepalonej, 3 duże buraki, 50g świeżego szpinaku, ½ pora, 2 duże ząbki czosnku, 1 łyżeczka suszonego rozmarynu lub kilka gałązek świeżego, szczypta soli, pieprz, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżka soku z cytryny, 2 łyżki posiekanej natki pietruszki.

Piekarnik nagrzać do 200 st. C. Buraki obrać i pokroić w grubą kostkę. Do buraków dodać rozmaryn, szczyptę soli, pieprzu, sok z cytryny i 1 łyżkę oliwy z oliwek. Piec około 40 minut, do miękkości. Kaszę ugotować. Pora posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę i podsmażyć na oliwie. Na koniec dodać szpinak i kaszę. Przełożyć do miski. Dodać resztę składników i wymieszać.

SMACZNEGO!

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma 8 na 10 pracowników jest narażonych na wypalenie zawodowe Biuro prasowe
2024-09-27 | 10:00

8 na 10 pracowników jest narażonych na wypalenie zawodowe

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe[1] - wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Nic dziwnego – błyskawicznie zmieniający
Firma Odbudowa firm rodzinnych po powodzi
2024-09-26 | 16:00

Odbudowa firm rodzinnych po powodzi

Powódź, która dotknęła południowe regiony Polski, zniszczyła nie tylko majątki prywatne, ale także uderzyła w fundamenty lokalnych gospodarek, w tym przedsiębiorstwa
Firma Dzień Bezpieczeństwa w Castorama Polska: Bezpieczeństwo w pracy i w czasie prywa
2024-09-26 | 13:00

Dzień Bezpieczeństwa w Castorama Polska: Bezpieczeństwo w pracy i w czasie prywa

Dzień Bezpieczeństwa w Castorama Polska to coroczne wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości i promowanie bezpiecznych praktyk w miejscu pracy. W tym roku tematem

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Do 2050 roku lotnictwo ma być zeroemisyjne. Do osiągnięcia tego celu konieczna jest wymiana floty i przejście na ekologiczne paliwa

Lotnictwo odpowiada za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) prognozowała, że wraz z dynamicznym wzrostem ruchu lotniczego do 2050 roku emisje z lotnictwa mogą się potroić w porównaniu z 2015 rokiem. Dlatego dwa lata temu wszystkie państwa członkowskie tej organizacji przyjęły zobowiązanie, by w ciągu kolejnych 25 lat dążyć do zeroemisyjności. Eksperci oceniają, że do tego konieczne są co najmniej dwa warunki – przejście na ekologiczne paliwa lotnicze i modernizacja floty.

Prawo

Rośnie liczba wynalazków wykorzystujących sztuczną inteligencję. Za rozwojem technologii nie nadążają przepisy

W ciągu ostatnich 10 lat liczba patentów związanych z generatywną sztuczną inteligencją wzrosła z 733 w 2014 roku do ponad 14 tys. w 2023 roku – wynika z raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Łącznie w ciągu dekady przyznano niemal 54,5 tys. patentów dla tego typu wynalazków. Nie wszystkie kwestie związane z prawem własności intelektualnej, prawem autorskim, wykorzystaniem gen AI są uregulowane. – Potrzeba jeszcze trochę czasu, żeby znalazły się odpowiednie rozwiązania prawne, które pozwolą na ochronę rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję – ocenia Dorota Rzążewska, prezeska Polskiej Izby Rzeczników Patentowych.

DlaWas.info

Edukacja

MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety

Resort nauki współfinansuje programy, które mają odpowiedzieć na wyzwania związane ze zdrowiem uczniów. Ruszyła właśnie kolejna edycja programu JEŻ – Junior-Edu-Żywienie, w którym rodzice i dzieci będą uczestniczyć w badaniu dotyczącym marnowania żywności. – Innym ważnym i nowatorskim komponentem jest program telewizyjny, który będzie popularyzował zdrowe żywienie – zapowiada Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak podkreśla, to przykład na to, jak wykorzystywać w praktyce wyniki badań naukowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.