Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym
Już 1 października rusza w Polsce system kaucyjny. Aby odzyskać kaucję doliczoną do zakupu napoju w puszcze, konsumenci będą musieli spełnić kilka warunków. Inicjatywa Każda Puszka Cenna, w Polsce wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat nadchodzących zmian podczas happeningu na wrocławskim Placu Solnym.
W ramach nowych przepisów wszystkie metalowe puszki o pojemności do 1 litra objęte będą kaucją w wysokości 0,50 zł, która doliczona zostanie do każdej sztuki opakowania podczas zakupu napoju. Do odbioru kaucji nie będą potrzebne paragony, ale wymogiem jest, aby opakowanie zostało zwrócone w formie niezgniecionej. Tymczasem do tej pory polscy konsumenci byli przyzwyczajeni do zgniatania puszek. Eksperci od dawna podkreślają, że aby w pełni wykorzystać potencjał nowego systemu, konieczna jest edukacja na temat jego zasad.
- W początkowym okresie obok siebie funkcjonowały będą puszki objęte kaucją oraz niekaucjonowane. Te drugie mogą być wprowadzone do obrotu handlowego najpóźniej 31 grudnia 2025 r. Odróżnienie puszek kaucjonowanych będzie możliwe dzięki specjalnemu logo z napisem KAUCJA i podaną jej wysokością. To specjalne oznaczenie musi obowiązkowo znaleźć się na każdym opakowaniu objętym kaucją w Polsce – informuje Jacek Wodzisławski, Prezes Fundacji RECAL odpowiedzialnej w Polsce za inicjatywę Każda Puszka Cenna.
Animatorzy inicjatywy Każda Puszka Cenna, która działa na rzecz odpowiedzialnego zagospodarowania odpadów w przestrzeni publicznej, we współpracy z siecią handlową Żabka promowali recykling puszek po napojach oraz założenia systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym. 7 czerwca stanęła tam instalacja pop-art wykonana z 2 000 sztuk niezgniecionych puszek, układających się w wielokolorowy wzór nawiązujący do dbania o Ziemię. Obok instalacji wykonanej specjalnie na wrocławskie wydarzenie na honorowym miejscu pojawił się automat do przyjmowania puszek.
- Jako Każda Puszka Cenna wspieramy wejście systemu kaucji na puszki napojowe. We współpracy z Żabką, która jest największą siecią handlową w Polsce, zwracamy uwagę na domykanie obiegu surowca oraz na to, że aluminium to materiał, który może i powinien być przetwarzany w nieskończoność i to bez utraty jakości – podkreśla Paweł Wiśnioch, Każda Puszka Cenna.
- Wybór miejsca prowadzonych działań jest nieprzypadkowy, bo Wrocław to kolejne duże miasto, w którym we wszystkich sklepach Żabka przyjmujemy od klientów właśnie puszki i butelki PET po napojach. To element naszych przygotowań do wdrożenia systemu kaucyjnego, który wystartuje już za niecałe 4 miesiące – podsumowuje Patrycja Aremke, Kierownik Zespołu Ochrony Środowiska w Żabka Polska.
Źródło: Fundacja na rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.