CHEP wspiera efektywność łańcucha dostaw podczas świątecznego pędu
Boże Narodzenie to jeden z najbardziej intensywnych okresów dla sektora FMCG, a co za tym idzie – również dla logistyki. Liczba zamówień związanych z dystrybucją produktów rośnie, a magazyny przygotowują się na rekordowe wyniki sprzedaży w sklepach internetowych. Za każdym prezentem, który znajdzie się pod choinką, i każdym produktem na świątecznym stole stoi skomplikowany łańcuch dostaw.
W jego centrum znajduje się CHEP – firma działająca w 60 krajach, zarządzająca siecią 750 centrów serwisowych oraz 347 milionami palet i pojemników, które zapewniają stałą dostępność zoptymalizowanej sieci logistycznej. Dzięki tej skali i rozbudowanej infrastrukturze CHEP wspiera swoich klientów przez cały rok, gwarantując niezawodność i efektywność każdego dnia.
Tuż przed Wigilią do polskich magazynów docierają ciężarówki z produktami z całego świata, przygotowując je na szczyt świątecznych zakupów. W Polsce w obiegu znajduje się 38 milionów charakterystycznych niebieskich palet CHEP o różnych typach i specyfikacjach. To one umożliwiają dostarczanie produktów na półki sklepowe i do koszyków zakupowych milionów Polaków. Dzięki modelowi współdzielenia, naprawy i ponownego wykorzystania palet, CHEP nie tylko optymalizuje procesy dostaw, ale także minimalizuje wpływ na środowisko, wspierając zrównoważony rozwój.
– Święta to wyjątkowo wymagający czas dla logistyki. W czwartym kwartale roku wolumen transportowy zwykle osiąga najwyższe wartości. Naszą misją jest zwiększanie efektywności i trwałości łańcuchów dostaw naszych klientów, aby wszystkie produkty dotarły na czas i w sposób przyjazny dla środowiska – Izabella Ciborowska, dyrektor generalna CHEP Polska i kraje bałtyckie.
Choć paleta może wydawać się niewielkim elementem, jej rola w logistyce jest kluczowa. Zrównoważone platformy CHEP nie tylko przyspieszają proces dostaw, ale także znacząco redukują ślad węglowy. Ma to szczególne znaczenie w okresie świątecznym, kiedy transport osiąga swoje szczytowe wartości, a logistyka działa na pełnych obrotach.
W świecie, w którym rośnie świadomość ekologiczna, CHEP wyznacza najwyższe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Model gospodarki obiegu zamkniętego, w którym działa firma, pozwala na ograniczenie zużycia zasobów naturalnych oraz zmniejszenie emisji CO₂. W 2024 roku CHEP pomógł swoim klientom zredukować emisję o 1,8 miliona ton CO₂, co odpowiada zużyciu około 3,9 miliona baryłek ropy. Firma zaoszczędziła również 4265 milionów litrów wody, co można porównać do 1706 olimpijskich basenów, oraz uniknęła wykorzystania 2,2 miliona metrów sześciennych drewna, co odpowiada około 2,1 miliona drzew. Dodatkowo, zapobiegła wygenerowaniu 1,3 miliona ton odpadów – równowartości masy 178 wież Eiffla. W ramach drugiego programu zrównoważonej uprawy drzew CHEP posadził 1,7 miliona nowych drzew, wspierając ochronę zasobów naturalnych.
– Święta przypominają nam, że najważniejsze wartości to te, które łączą ludzi – także w biznesie. Dlatego w CHEP kładziemy szczególny nacisk na współpracę, która przynosi korzyści zarówno naszym klientom, jak i środowisku – dodaje Izabella Ciborowska.

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.