Cyberbezpieczne zakupy na Black Friday
Jak nie dać się oszukać w trakcie kupowania online?
W przededniu zbliżającego się Black Friday rynek rozkwita atrakcyjnymi promocjami. Równocześnie rośnie ryzyko zetknięcia się z wyłudzeniem danych, pobraniem złośliwego linku, podszywaniem się pod znane firmy handlowe czy innego rodzaju cyberprzestępczością. home.pl, w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów, przekazuje praktyczne wskazówki, jak uniknąć oszustw podczas zakupowego szaleństwa.
Black Friday to czas intensywnych promocji, ale również rosnącego zagrożenia oszustwami online. Dyrektywa Omnibus, która zabezpieczyła konsumentów przed sztucznymi manipulacjami cen, nie ograniczyła całkowicie działalności cyberprzestępców, ciągle poszukających nowych sposobów na wyłudzenia. Nie oznacza to jednak konieczności zrezygnowania ze specjalnych promocji. Przed wypełnieniem sklepowych
e-koszyków i zaspokojeniem zakupowych potrzeb, warto odpowiednio się przygotować i być świadomym potencjalnych zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Skanowanie QR pod lupą
W erze cyfrowego rozwoju Polacy coraz chętniej korzystają z kodów QR. Sklepy również przyjęły tę technologię z entuzjazmem, umieszczając kody QR m.in. na lustrach w przymierzalniach, witrynach czy ulotkach. Jednak warto zwrócić uwagę na potencjalne zagrożenia związane z ich używaniem.
- Nie chodzi o to, by nie korzystać z kodów QR, ale, by używać ich mądrze. Dokładne przyjrzenie się ulotce czy naklejce pozwoli zauważyć podejrzane elementy, np. słabą jakość grafiki czy błędy w treści. Jeśli jednak zdecydujemy się zeskanować kod, warto sprawdzić, pod jaki adres kieruje – większość urządzeń wyświetla jego podgląd zanim przeniesie nas na stronę – tłumaczy Rafał Krymowski, Head of Products and Operation w firmie home.pl. – Jeśli już trafimy na stronę, jej również należy się uważnie przyjrzeć, pamiętając, że cyberprzestępcy starają się ją uwiarygadniać, np. wykorzystując logo firmy, pod którą się podszywają.
Łącz się bezpiecznie
Warto być ostrożnym również podczas korzystania z publicznych stacji ładowania. Kable USB mogą umożliwiać nie tylko ładowanie urządzeń, ale także przesyłanie danych. home.pl przypomina o ryzyku infekcji lub kradzieży danych z publicznych stacji ładowania, podkreślając konieczność instalacji oprogramowania antywirusowego na telefonie oraz korzystania z bezpiecznych kabli USB.
- Wiele urządzeń po podłączeniu do USB prosi użytkownika o umożliwienie przesyłania danych. Jeśli świadomie przeczytamy komunikat i odrzucimy opcję transferu danych, nie trzeba mieć obaw. Problem w tym, że często klikamy „zezwól” bez zapoznania się z komunikatem – wyjaśnia Szymon Młynarczyk, Head of Marketplace w firmie home.pl. – Najlepiej zainstalować na telefonie oprogramowanie antywirusowe, które ochroni nas, nawet, gdy na moment wyłączymy uważność. Można też kupić kabel USB pozwalający jedynie ładować urządzenie i korzystać tylko z niego lub po prostu z klasycznej ładowarki podłączanej do gniazdka elektrycznego.
Zagrożenie dotyczy również publicznych sieci Wi-Fi, z których korzystanie niesie za sobą ryzyko przejęcia przesyłanych danych. home.pl radzi, by unikać przekazywania danych osobowych podczas korzystania z publicznych sieci, a w razie konieczności, korzystać z VPN w celu zaszyfrowania podawanych informacji.
Zachowaj ostrożność podczas zakupów online
W okresie promocyjnym, jakim jest Black Friday, home.pl przypomina także o konieczności dokonywania zakupów w zaufanych sklepach. Sprawdzenie istnienia sklepu w rejestrach CEIDG, KRS czy rejestrze podatników VAT, analiza opinii oraz obecność certyfikatu SSL to kluczowe kroki przed dokonaniem zakupu online.
- Podstawą przed dokonaniem zakupu w sieci jest sprawdzenie czy sklep posiada ważny certyfikat SSL, czyli symbol kłódki przy adresie strony. Gdy go nie ma, zakupy nie mogą być bezpieczne – dane, które przesyłamy, np. numer telefonu czy dane karty płatniczej, nie są szyfrowane, więc jeśli ktoś je przechwyci, dostaje je jak na tacy – dodaje Rafał Krymowski. - SSL w sklepie internetowym to punkt wyjścia, ale trzeba pamiętać, że fałszywe strony również mogą go posiadać, dlatego trzeba zwracać uwagę również na pozostałe elementy.
Należy również zachować ostrożność wobec ofert otrzymywanych drogą mailową czy
SMS-ową. Spoofing, czyli podszywanie się pod rzeczywiste źródło, stanowi obecnie plagę, a niewłaściwe podejście do tego zagrożenia może skutkować utratą danych i środków finansowych.
home.pl apeluje o rozwagę podczas zakupów, zachęcając do skanowania kodów QR z głową, ostrożnego korzystania z publicznych stacji ładowania, bezpiecznego łączenia się z siecią Wi-Fi oraz dokładnego sprawdzania wiarygodności sklepów online. Przestrzeganie podstawowych zasad cyberbezpieczeństwa jest kluczowe nie tylko podczas Black Friday, ale przez cały rok.

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.