Kraje nadbałtyckie - kierunek ekspansji biznesów na skutek wojny na Ukrainie

Natalia Janus
Thompson&Stein KKP sp. z o.o. sp.k.
ul. Przeskok 2
00-032 Warszawa
n.janus|thompsonstein.com| |n.janus|thompsonstein.com
+48507076724
www.thompsonstein.com
Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że biznes już nigdy nie będzie wyglądał tak samo. Zmiany konieczne są praktycznie we wszystkich sektorach przemysłu, a w konsekwencji obawiają się tego zarówno firmy powiązane z Ukrainą, Rosją i Białorusią, jak i te działające na krajowym rynku. Jedną z gałęzi, która bardzo mocno odczuwa skutki tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, jest branża budowlana. W obecnie zaistniałej sytuacji, polskie firmy, które były aktywne na rynku ukraińskim zadają sobie pytania co zrobić, i w którą stronę emigrować.
Według członków Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej to państwa nadbałtyckie, z największym naciskiem na Estonię, okażą się alternatywnym rynkiem zbytu właśnie w tym czasie. To tam przedsiębiorcy z branży budowlanej przewidują szereg nowych możliwości rozwoju swoich biznesów oraz inwestycji infrastrukturalnych.
https://we.tl/t-ACRtGjm59Y (Nagranie wypowiedzi)
- Bardzo istotnym kierunkiem w ostatnim czasie stały się państwa nadbałtyckie oraz Skandynawia. Niedługo Estonia będzie gościła u siebie jedne z największych targów budowlanych w regionie, i to właśnie ten kierunek może być potencjalnie atrakcyjny dla polskich przedsiębiorstw, i dla polskiego kapitału - wskazuje Artur Kuczmowski, członek zarządu Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej.
Wspomniane targi to Estbuild 2022, które odbędą się w Tallinie pomiędzy 6-9 kwietnia. Wydarzenie będzie skoncentrowane wokół prezentacji innowacyjnych technologii, konstrukcji budowlanych, materiałów, maszyn
i narzędzi.
Jednym z przedsiębiorstw, należących do Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej oraz biorących udział w targach, jest firma Budmat. Andrzej Puchalski, Dyrektor ds. Eksportu, widzi w ich udziale w wydarzeniu bardzo duży potencjał oraz nowe okno na rozwój dla ich firmy w tym trudnym okresie.
https://we.tl/t-Rrd3wmDmUC (Nagranie wypowiedzi)
- W tym roku podjęliśmy decyzję, aby uczestniczyć w targach budowlanych w Estonii w Tallinie. Będą one miały miejsce w kwietniu, w dniach od 6-9 kwietnia. To jest nasza pierwsza tak duża impreza targowa, w której uczestniczymy. Tak pokażemy nasze topowe produkty: blachodachówki modułowe, systemy orynnowania czy profile do gipso-kartonów. Mam nadzieję, że te targi pozwolą nam pozyskać nowe dobre kontakty biznesowe, zarówno te na rynku estońskim, jak i też te na rynkach skandynawskich: Szwecji, Finlandii - mówi Andrzej Puchalski.
Firma Budmat od blisko 10 lat z sukcesami funkcjonowała na rynku ukraińskim, i to właśnie tam planowali dalszy rozwój swojej sprzedaży na przełomie kolejnych kilku lat.
https://we.tl/t-Quewh7MDsf (Nagranie wypowiedzi)
- Rynek ukraiński dla nas ważny rynek. Funkcjonujemy tam z sukcesami od blisko 10 lat. Mamy dobrych partnerów biznesowych, z którymi mieliśmy bardzo duże plany rozwoju sprzedaży w tym roku i kolejnych latach. Niestety wojna na obecną chwilę pokrzyżowała te plany, dlatego nasze działania z przyczyn oczywistych musiały zostać wstrzymane na ukraińskim rynku. Obecnie rynkami, na których jesteśmy najbardziej skoncentrowani w kwestii naszej działalności biznesowej są Litwa, Łotwa i Estonia - dodaje.
Obecnie firma planuje poszerzyć swoje działania głównie w Kownie na Litwie, bo to właśnie ten rynek pozwala im na najbardziej dynamiczny rozwój. Z roku na rok generują tam coraz wyższe obroty, dlatego kolejnym krokiem firmy będzie dofinansowanie spółki właśnie w tym kraju.
Hanna International to kolejna firma z branży budowlanej, która należy do Polsko-Estońskiej Izby Handlowej i widzi swoją ekspansję głównie na rynkach skandynawskich. Za kluczowy element na drodze do osiągania tam coraz większych sukcesów, również uważa Estonię.
https://we.tl/t-u5Muq1oKGB (Nagranie wypowiedzi)
- Estonia jest dobrym oknem na rynek skandynawski. Dzięki temu znaleźliśmy tam kontrakty i kontrahentów, dla których wykonujemy prace zlecone w całej Europie - Dania, Francja, Hiszpania, Portugalia - powiedział Mirosław Szczubełek z Hanna International.
Taki model biznesowy sprawił, że w obliczu wojny na Ukrainie firma nie doświadczyła większych problemów w zakresie realizacji zleconych im zadań. Jedyną trudnością okazała się kwestia kadrowa, związana z nagłym odpływem pracowników powracających do ojczyzny.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.