SOS Wioski Dziecięce szukają Rodziców SOS dla swoich małych podopiecznych
W dobie trwającego kryzysu pandemicznego drastycznie wzrasta liczba dzieci, które powinny zostać przyjęte do pieczy zastępczej w trybie zabezpieczenia. Jednocześnie spada liczba osób, które przechodzą szkolenia dla rodzin zastępczych czy osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Od początku trwania pandemii w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce powstały tylko dwie nowe rodziny SOS. W ramach kampanii „Zobacz mnie!” Stowarzyszenie zachęca do zgłaszania się kandydatów na Rodziców SOS, by dzieci nie musiały borykać się ze swoimi problemami w samotności.
Aplikować na Rodziców SOS mogą osoby, które chcą – wspólnie z powierzonymi im pod opiekę dziećmi – zamieszkać w jednej z SOS Wiosek Dziecięcych lub w jej pobliżu. - Skala potrzeb jest ogromna, a stale brakuje kandydatów. Wiele zgłoszeń dotyczących dzieci, które trzeba przyjąć do pieczy powtarza się, co oznacza, że miesiącami nie można im znaleźć miejsca w odpowiedniej rodzinie zastępczej lub placówce. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – Dla przykładu, w 2021 roku odnotowaliśmy w Biłgoraju aż 169 takich zgłoszeń. Do Rodzin SOS byliśmy w stanie przyjąć tylko 9 dzieci. Są to niestety dramatyczne sytuacje i bardzo trudne decyzje.
W Polsce ponad 72 tys. dzieci pozbawionych jest opieki rodzicielskiej. Co czwarte z nich mieszka w instytucjonalnej formie opieki zastępczej. Tymczasem w 2020 roku rodzin zastępczych zawodowych było w Polsce jedynie 2 157, a rodzinnych domów dziecka 702[1]. W stosunku do roku poprzedniego nieznacznie spadła liczba rodzin zastępczych zawodowych oraz nieznacznie wzrosła liczba rodzinnych domów dziecka. W naszym kraju istnieje ok. 36 tys. rodzin zastępczych . - Liczba ta nie zmienia się znacząco rok do roku. A to właśnie do form rodzinnych powinny trafiać dzieci, szczególnie te najmłodsze poniżej 10 roku życia. - komentuje Beata Kulig, Doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Jednocześnie spada liczba osób, które przechodzą szkolenia dla rodzin zastępczych czy osób prowadzących rodzinne domy dziecka - Lockdown w 2020 roku, a zwłaszcza początek pandemii zatrzymał wszelkie działania mające na celu kwalifikację kandydatów do szkoleń do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Wszyscy musieliśmy się nauczyć funkcjonować w świecie on-line. Zajęło to jednak czas i wymagało adaptacji do nowych warunków części działań związanych z procesem rekrutacji. To wszystko miało i ma wpływ na płynność realizacji szkoleń dla kandydatów. – komentuje Beata Kulig. Ponadto, problemem jest również statystyczne starzenie się rodzin zastępczych. Mniejsze zaangażowanie w ich tworzenie wykazują osoby młode, największe zaś - osoby w wieku 51-70 lat (53,6%).[2]
Rodzic SOS poszukiwany
- Szukamy osób, które chcą stworzyć ciepły, rodzinny dom dla gromadki dzieci. Zapraszamy osoby samotne, jak i małżeństwa, osoby zarówno bezdzietne jak i posiadające własne dzieci, które zdecydują się zamieszkać w jednej z naszych SOS Wiosek Dziecięcych. Obecnie najpilniej szukamy Rodziców SOS do Wioski Dziecięcej w Siedlcach. – mówi Aleksandra Sikorska, psycholog ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Praca Rodzica SOS to towarzyszenie dzieciom w odzyskiwaniu zaufania do siebie i świata, odkrywania swojego potencjału i umożliwienie im prawidłowego rozwoju. Łatwiej się ją wykonuje, gdy wspiera w tym cała „Wioska”. Dlatego Stowarzyszenie szuka osób, które odnajdują się w pracy zespołowej - Nasi Rodzice SOS współpracują z wieloma specjalistami, korzystają z pomocy i wsparcia – zarówno w kwestiach związanych z prowadzeniem domu, jak i zapewnienia najlepszej opieki. Stowarzyszenie wspiera rodziców w pracy z dziećmi, zapewniając dostęp do psychologów, pedagogów, terapeutów, jak również wsparcie organizacyjne. Na czas opieki nad dziećmi – również dom, odpowiednie szkolenia i rozwój zawodowy. Oferujemy także urlop wytchnieniowy, superwizje i wsparcie szyte na miarę – mówi Aleksandra Sikorska – Staramy się jak najlepiej przygotować przyszłych opiekunów, uczymy metod budowania bliskości z dzieckiem i właściwego reagowania na jego zmieniające się potrzeby.
CV oraz list motywacyjny można przesyłać na adres rodzice@sos-wd.org.
Pomóż już teraz
Aby wesprzeć misję Stowarzyszenia wystarczy przekazać 1% podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. W ramach akcji uruchomiona została również strona www.dziecisos.org, na której można pobrać bezpłatny program PIT 2021 lub wypełnić zeznanie podatkowe online.
[1] Dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, 2020 https://www.gov.pl/web/rodzina/informacja-rady-ministrow-o-realizacji-w-roku-2020-ustawy-z-dnia-9-czerwca-2011-r-o-wspieraniu-rodziny-i-systemie-pieczy-zastepczej
[2] Dane GUS; Piecza zastępcza w 2020; https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/6000/1/5/1/piecza_zastepcza_w_2020_r.pdf

Jak performance marketing pomaga rosnąć firmom?

25. Kongres Public Relations – ćwierć wieku refleksji, wiedzy i inspiracji

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.