SOS Wioski Dziecięce szukają Rodziców SOS dla swoich małych podopiecznych
W dobie trwającego kryzysu pandemicznego drastycznie wzrasta liczba dzieci, które powinny zostać przyjęte do pieczy zastępczej w trybie zabezpieczenia. Jednocześnie spada liczba osób, które przechodzą szkolenia dla rodzin zastępczych czy osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Od początku trwania pandemii w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce powstały tylko dwie nowe rodziny SOS. W ramach kampanii „Zobacz mnie!” Stowarzyszenie zachęca do zgłaszania się kandydatów na Rodziców SOS, by dzieci nie musiały borykać się ze swoimi problemami w samotności.
Aplikować na Rodziców SOS mogą osoby, które chcą – wspólnie z powierzonymi im pod opiekę dziećmi – zamieszkać w jednej z SOS Wiosek Dziecięcych lub w jej pobliżu. - Skala potrzeb jest ogromna, a stale brakuje kandydatów. Wiele zgłoszeń dotyczących dzieci, które trzeba przyjąć do pieczy powtarza się, co oznacza, że miesiącami nie można im znaleźć miejsca w odpowiedniej rodzinie zastępczej lub placówce. – mówi Anna Choszcz-Sendrowska ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – Dla przykładu, w 2021 roku odnotowaliśmy w Biłgoraju aż 169 takich zgłoszeń. Do Rodzin SOS byliśmy w stanie przyjąć tylko 9 dzieci. Są to niestety dramatyczne sytuacje i bardzo trudne decyzje.
W Polsce ponad 72 tys. dzieci pozbawionych jest opieki rodzicielskiej. Co czwarte z nich mieszka w instytucjonalnej formie opieki zastępczej. Tymczasem w 2020 roku rodzin zastępczych zawodowych było w Polsce jedynie 2 157, a rodzinnych domów dziecka 702[1]. W stosunku do roku poprzedniego nieznacznie spadła liczba rodzin zastępczych zawodowych oraz nieznacznie wzrosła liczba rodzinnych domów dziecka. W naszym kraju istnieje ok. 36 tys. rodzin zastępczych . - Liczba ta nie zmienia się znacząco rok do roku. A to właśnie do form rodzinnych powinny trafiać dzieci, szczególnie te najmłodsze poniżej 10 roku życia. - komentuje Beata Kulig, Doradca ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Jednocześnie spada liczba osób, które przechodzą szkolenia dla rodzin zastępczych czy osób prowadzących rodzinne domy dziecka - Lockdown w 2020 roku, a zwłaszcza początek pandemii zatrzymał wszelkie działania mające na celu kwalifikację kandydatów do szkoleń do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Wszyscy musieliśmy się nauczyć funkcjonować w świecie on-line. Zajęło to jednak czas i wymagało adaptacji do nowych warunków części działań związanych z procesem rekrutacji. To wszystko miało i ma wpływ na płynność realizacji szkoleń dla kandydatów. – komentuje Beata Kulig. Ponadto, problemem jest również statystyczne starzenie się rodzin zastępczych. Mniejsze zaangażowanie w ich tworzenie wykazują osoby młode, największe zaś - osoby w wieku 51-70 lat (53,6%).[2]
Rodzic SOS poszukiwany
- Szukamy osób, które chcą stworzyć ciepły, rodzinny dom dla gromadki dzieci. Zapraszamy osoby samotne, jak i małżeństwa, osoby zarówno bezdzietne jak i posiadające własne dzieci, które zdecydują się zamieszkać w jednej z naszych SOS Wiosek Dziecięcych. Obecnie najpilniej szukamy Rodziców SOS do Wioski Dziecięcej w Siedlcach. – mówi Aleksandra Sikorska, psycholog ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Praca Rodzica SOS to towarzyszenie dzieciom w odzyskiwaniu zaufania do siebie i świata, odkrywania swojego potencjału i umożliwienie im prawidłowego rozwoju. Łatwiej się ją wykonuje, gdy wspiera w tym cała „Wioska”. Dlatego Stowarzyszenie szuka osób, które odnajdują się w pracy zespołowej - Nasi Rodzice SOS współpracują z wieloma specjalistami, korzystają z pomocy i wsparcia – zarówno w kwestiach związanych z prowadzeniem domu, jak i zapewnienia najlepszej opieki. Stowarzyszenie wspiera rodziców w pracy z dziećmi, zapewniając dostęp do psychologów, pedagogów, terapeutów, jak również wsparcie organizacyjne. Na czas opieki nad dziećmi – również dom, odpowiednie szkolenia i rozwój zawodowy. Oferujemy także urlop wytchnieniowy, superwizje i wsparcie szyte na miarę – mówi Aleksandra Sikorska – Staramy się jak najlepiej przygotować przyszłych opiekunów, uczymy metod budowania bliskości z dzieckiem i właściwego reagowania na jego zmieniające się potrzeby.
CV oraz list motywacyjny można przesyłać na adres rodzice@sos-wd.org.
Pomóż już teraz
Aby wesprzeć misję Stowarzyszenia wystarczy przekazać 1% podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. W ramach akcji uruchomiona została również strona www.dziecisos.org, na której można pobrać bezpłatny program PIT 2021 lub wypełnić zeznanie podatkowe online.
[1] Dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, 2020 https://www.gov.pl/web/rodzina/informacja-rady-ministrow-o-realizacji-w-roku-2020-ustawy-z-dnia-9-czerwca-2011-r-o-wspieraniu-rodziny-i-systemie-pieczy-zastepczej
[2] Dane GUS; Piecza zastępcza w 2020; https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/6000/1/5/1/piecza_zastepcza_w_2020_r.pdf

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Komunikacja w czasach kryzysów i zmian geopolitycznych. Jubileuszowy Kongres Public Relations

Jak skutecznie wykorzystać komunikację mobilną w biznesie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.