Najlepszy internet domowy do nauki. Jaki wybrać?
Rozpoczął się kolejny rok szkolny. I choć wszyscy mają nadzieję, że czasy zdalnej nauki to już historia, do której ani uczniowie, ani nauczyciele nie wrócą, to jednak w dzisiejszych czasach internet dla ucznia to podstawa funkcjonowania w szkole i wśród rówieśników. Jaki rodzaj internetu wybrać do własnego domu, by wszyscy użytkownicy, również ci najmłodsi, byli zadowoleni? Jeśli chodzi o sieć domową, do wyboru mamy internet stacjonarny (kablowy) i internet radiowy.
Oczywiście jest też opcja, którą oferują wszystkie sieci komórkowy, czyli GSM opartego na transmisji danych, wykorzystywanych podczas korzystania z internetu na smartfonie i innych urządzeniach przenośnych. Użytkownicy internetu mobilnego, w ramach wybranego pakietu, mają do dyspozycji określony limit transferu. Operatorzy określają go w gigabajtach (GB). Transfer danych zużywa się m.in. podczas przeglądania stron internetowych, słuchania muzyki, oglądania filmów online, streamowania czy pobierania plików z sieci. To rozwiązanie sprawdza się wtedy, kiedy jesteśmy poza domem. W domu taki internet zależy od lokalizacji, pogody.
Kabel do domu
Dzieci i nastolatki coraz więcej czasu spędzają w sieci, gdzie przeniosło się wiele sfer naszego życia. Wystarczy tylko wyciągnąć rękę, żeby uzyskać dostęp do pomocnych i fascynujących materiałów. Umiejętne korzystanie z sieci daje wiele ciekawych możliwości i sprawia, że nauka wszystkich przedmiotów staje się łatwiejsza i wcale nie musi być nudna.
Internet kablowy to połączenie z Internetem, za pomocą kabli. Stały dostęp do Internetu może być realizowany:
* przewodowo przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury innego systemu lub stworzeniu nowej tylko do tego celu,
* LAN – podłączenie przez sieć lokalną przewodową,
* EURODOCSIS lub DOCSIS w sieciach telewizji kablowej z modemem kablowym,
* DSL przy użyciu istniejących linii telefonicznych.
- Połączenie kablowe zapewnia nielimitowany dostęp do internetu przez całą dobę. Jednak trzeba pamiętać, że internet stacjonarny ograniczony jest do konkretnego miejsca. Korzystać z niego możemy więc jedynie w miejscach, w którym zainstalowany router ma zasięg. Do routera można podłączyć wiele komputerów czy telefonów - potrzebna będzie jedynie znajomość nazwy sieci Wi-Fi i hasło – mówi ekspert z KOBY. To firma, która jest liderem usług teleinformatycznych w województwie podlaskim. - Użytkownicy stacjonarnego łącza dodatkowo nie mają ograniczeń związanych z pakietem danych. Mają również gwarancję wysokiej jakości internetu.
Internet radiowy – kiedy go wybrać?
Niestety, nie wszyscy mają możliwość podłączenia się do sieci kablowej. Co zrobić, kiedy okaże się, że w danej lokalizacji nie można w ten sposób podłączyć internetu? Bardzo często na takie problemy skarżą się mieszkańcy wsi czy obrzeży miast. Wówczas pomocny będzie internet radiowy.
Najprościej mówiąc, jest to typ sieci internetowej, w którym sygnał dociera do klienta drogą radiową (w częstotliwości 2,4 lub 5 GHz). Wysyłany sygnał jest cyfrowy, dlatego też wymaga odpowiedniego urządzenia do jego odbioru.
- Odpowiednio dobrane urządzenia dają gwarancję, że internet dostarczany drogą radiową ma bardzo dobrą jakość. Co więcej, nie jest ograniczony żadnymi limitami pobierania i wysyłania danych, jest jakościowo porównywalny z internetem dostarczanym kablowo – dodaje specjalista z KOBY.
Kolejnym atutem Internetu radiowego jest stosunkowo łatwa instalacja, do której nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, a jedynie wystarczy odbiornik sygnału radiowego.
Podsumowanie
O tym jak ważny w polskich domach jest Internet, świadczą dane Głównego Urzędu Statystycznego z ubiegłego roku. Wynika z nich, że 92,4% gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do internetu. W tym, aż 68% użytkowników to ci, którzy korzystają z szerokopasmowego łącza stacjonarnego.
Stając przed wyborem Internetu do domu, warto zwrócić uwagę na to, do czego będzie on wykorzystywany. Gdy w grę wchodzi nauka, warto wybrać taki, który nie będzie miał limitów i ograniczeń. Najlepszym wyborem będzie internet światłowodowy o przepustowości około 100 Mb/s dla jednego członka naszego gospodarstwa domowego. Gwarancją jakości będzie też wybór zaufanego, najlepiej lokalnego usługodawcy, ponieważ w przypadku wystąpienia awarii czy usterki serwis będzie możliwy od ręki.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy wymiany handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Na wysokich cłach stracą obie strony
Komisja Europejska przedstawiła w poniedziałek propozycję ceł na import z USA o wartości 72 mld euro, co ma być odpowiedzią na nałożenie 30-proc. stawek na import z UE zapowiedziane przez Amerykanów w poprzednim tygodniu. Przedstawiciele KE wciąż widzą jednak potencjał kontynuowania negocjacji. Zdaniem europosła Michała Koboski brak porozumienia lub uzgodnienie stawek wyższych niż 10-proc. nie tylko zaszkodzi obydwu stronom, ale i osłabi ich pozycję na arenie międzynarodowej.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.