Komunikaty PR

Najnowsze aspekty bezpieczeństwa w przemyśle

2023-07-25  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Paweł Żurawski
Solpin

ul. Gazowa 27
58-321 Wrocław / Jugowice
pawel.zurawski|solpin.pl| |pawel.zurawski|solpin.pl
48 600 509 073
www.solpin.pl

O ciągłe podnoszenie standardów bezpieczeństwa należy dbać nie tylko przez pryzmat nowych regulacji i technologii. Na bezpieczeństwo wpływają także zagrożenia psychospołeczne, zaangażowanie najwyższego kierownictwa, czy utrzymania ruchu. Nie należy zapominać również o rosnących oczekiwaniach wobec działu HR w kontekście promowania bezpieczeństwa, a także o obszarach takich jak ESG, czy obszernym temacie zrównoważonego rozwoju. Te i wiele więcej tematów poruszone będzie 28 i 29 września br. na Konferencji „Bezpieczeństwo w przemyśle IV”.

Obszar bezpieczeństwa będzie rozpatrywany już po raz czwarty w trakcie wydarzenia, które EcoMS Consulting niezmiennie organizuje we Wrocławiu. Kilkanaście paneli tematycznych oraz warsztaty praktyczne to bezcenny materiał dla różnych grup odbiorców związanych z bezpieczeństwem — menadżerów i inżynierów, specjalistów w dziedzinie BHP oraz systemów zarządzania, jak również przedstawicieli innych działów firm.

Zrównoważony rozwój a bezpieczeństwo

Spojrzenie na działalność w aspektach środowiskowych, społecznych i korporacyjnych, czyli z perspektywy ESG (Environmental, Social, Governance) sprawia, że firmy więcej uwagi poświęcają również kwestii bezpieczeństwa i środowiska. Wpływ na komunikację w tym zakresie mają zarówno dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD), jak również obowiązki w zakresie raportowania danych dotyczących bezpieczeństwa w kontekście europejskich standardów raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS).

W obszarze tym funkcjonuje również wellbeing i holistyczne podejście do pracownika w kontekście bezpieczeństwa w miejscu pracy o czym opowie Katarzyna Kulig-Moskwa z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Trzeba wiedzieć, jak zadbać o dobrostan pracowników oraz budować bezpieczne i stabilne miejsce pracy w niepewnych czasach.

Rola HR w zakresie bezpieczeństwa w organizacji

Coraz większe są oczekiwania wobec działu HR w kontekście promowania bezpieczeństwa w organizacji. Marta Kowalska z TecSolum Industrial Brushes przybliży temat bezpieczeństwa psychologicznego w miejscu pracy i korzyści jakie przynosi ono organizacji. Marcin Gołębiewski zaprezentuje dobre praktyki w zakresie promowania bezpieczeństwa w organizacji na przykładzie działań Coca-Cola HBC Polska.

Czy możliwe jest stworzenie warunków umożliwiających pracę każdego pracownika na dowolnym stanowisku? Odpowiedzi na to pytanie będzie szukał Jarosław Fidler (Toyota Motor Manufacturing Poland).

Natomiast Justyna Wachnicka z Fundacji Kultury Bezpieczeństwa przekonywać będzie, że można osiągnąć harmonię i sukces organizacyjny poprzez skuteczne zarządzanie czynnikami psychospołecznymi w miejscu pracy. Wnioski i doświadczenia uzyskane zostały dzięki realizacji projektu The CALM w ramach Fundacji Kultury Bezpieczeństwa.

Adam Tuleja ukaże ryzyko psychospołeczne jako zagrożenie dla bezpieczeństwa w pracy na bazie doświadczeń z Państwowej Inspekcja Pracy.

Wymagania prawne dotyczące BHP

Pracując w obszarze BHP warto poznać najczęściej spotykane aktualnie naruszenia wymagań prawnych w kontekście obowiązujących przepisów. Grzegorz Brylonek (EcoMS Consulting) zna je na podstawie audytów oceny zgodności z wymaganiami prawnymi i doradzi jak dostosować wewnętrzne regulacje do najnowszych zmian w kodeksie pracy, a także jak dopracować warunki techniczne urządzeń podlegających dozorowi technicznemu. Podpowie również jak powinna funkcjonować gospodarka chemikaliami w kontekście zmian rozporządzenia REACH.

Radosław Gonet (EcoMS Consulting) przedstawi aktualny stan obszaru dotyczącego dyrektywy maszynowej. Przekaże niezbędne informacje od kiedy, kogo i czego dotyczy nowe rozporządzenie oraz jakie są najistotniejsze zmiany.

Kierownictwo, utrzymanie ruchu, pierwsza pomoc i… nowoczesne technologie

W nieco przekorny sposób o zarządzaniu bezpieczeństwem opowie Włodzimierz Biel z DNV Business Assurance Poland. Natomiast Szymon Jakubowski (VOLVO Polska) pomoże odpowiedzieć na pytanie czy dział utrzymania ruchu jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w zakładzie pracy i jakie są wskaźniki monitorujące bezpieczeństwo pracy maszyn.

Paweł Buchowiec przedstawi transformację w obszarze BHP zakładu MAN Trucks w Niepołomicach, a     Krzysztof Paluszkiewicz (CCC) wprowadzi w wizualizację koncepcji bezpieczeństwa w logistyce i zaangażowanie Działu Bezpieczeństwa w reorganizację zasad transportu.

O człowieku jako twórcy kultury bezpieczeństwa opowie Bartłomiej Szewczykowski (Lime Access). Idąc tropem człowieka, a konkretnie możliwością nagłego zatrzymania krążenia w miejscu pracy, Karol Bączkowski (Medikon) przedstawi prewencję i pierwszą pomoc przedmedyczną z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Niewątpliwie bezcenne jest poznanie wielu przykładów własnych, analiza z punktu widzenia różnych funkcji w organizacji, zarządzającego, audytora, biegłego sądowego oraz organów nadzoru i kontroli, a także dobrych praktyk tak wielu znanych marek. Nie zabraknie jednak również warsztatów w tematach wybranych przez uczestników. Bezpieczeństwo użytkowania maszyn, strategia zdrowia psychicznego i fizycznego pracowników, Behavioral Based Safety, zarządzanie chemikaliami, czy wellbeing, to tylko niektóre przykłady dużej rozpiętości poruszanych aspektów.

 

Wszystkiemu przyświeca jasny cel - musimy zadbać o to, aby każdy pracownik mógł bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Więcej informacji o Konferencji i zapisy na https://bezpieczenstwowprzemysle.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Solpin
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA Biuro prasowe
2025-05-16 | 15:00

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz AICPA & CIMA, niemal trzy czwarte największych globalnych firm
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.