Uprzejmie informujemy, że zmianie uległy kategorie w serwisie Newseria Innowacje. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani otrzymywaniem powiadomień z tych kategorii, prosimy o dokonanie zmian po zalogowaniu się do swoich profili. 

Komunikaty PR

Nowe Kolibki czyli nowoczesny ‘slow life’ według Roark Studio

2019-08-13  |  10:15
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 1.15 MB )

Nowe Kolibki to wyjątkowa inwestycja Invest Komfortu, która mogła być zrealizowana tylko na mapie Trójmiasta. W samym sercu tej unikatowej aglomeracji, zaledwie 800 metrów od pięknej, piaszczystej plaży powstało prestiżowe osiedle łączące zalety tętniącego życiem miasta z kojącą bliskością natury.

Główną ideą zespołu projektowego Roark Studio było stworzenie wyjątkowego miejsca dla osób, które oczekują od życia czegoś więcej. Dla ludzi, którzy cenią sobie wysoką jakość i tak również pragną myśleć o miejscu, w którym mieszkają.

Jest to założenie projektowe w duchu ‘slow life’, według którego osiedle ma dawać wytchnienie od codziennej gonitwy. Jest to koncepcja spokojnego, zrównoważonego życia, polegająca na osiągnięciu  odpowiedniego balansu między życiem zawodowym i osobistym, a także równowaga między zdobyczami współczesnego świata i bliskością natury.mówi Jakub Bladowski, prezes zarządu Roark Studio.

Życie w milionowej metropolii, jaką jest Trójmiasto, wiąże się z ciągłą gonitwą, brakiem czasu, staniem w korkach i stresem. Warto swój wolny czas oraz ten, który spędzamy z rodziną przeżywać w miejscu, które pozwala nam zwolnić tempo. W miejscu, w którym jest dokąd pójść, gdzie życie może się dziać na różne sposoby, gdzie istnieje wiele miejsc i przestrzennych warstw do odkrycia. Zespół Roark Studio do wykreowania tego typu przestrzeni postawił na zwrócenie się do wewnątrz osiedla oraz wpuszczenie do niego tego, co najbardziej wartościowe w zastanej okolicy – czyli zieleni.

Z założeniem ‘slow life’ koresponduje również minimalizacja, a wręcz prawie całkowita likwidacja, ruchu samochodowego w obrębie osiedla oraz położenie nacisku na wysoką jakość urbanistycznych wnętrz, co zachęci mieszkańców do spacerowania czy jazdy na rowerze.

Projekt

Projektowany układ osiedla odzwierciedla ideę projektową: budynki usytuowano w taki sposób, aby wykształcić przestrzenne wnętrza urbanistyczne i w jak największym stopniu otworzyć się na istniejącą i projektowaną zieleń. Zabudowa jest stosunkowo zwarta przy ulicy i ‘rozluźnia się’ w kierunku lasu.

Całość założenia nanizano na dwa przecinające się ciągi piesze: główny ciąg łączący wejście od ul. Bernadowskiej w stronę fitnessu oraz ciąg łączący wszystkie wnętrza urbanistyczne osiedla.

Znaczne różnice wysokości występujące na działce potraktowano jako atut i wykształcono swoiste „płyty tektoniczne”, na styku których, jak w naturze, wyzwala się energia osiedla i dzieją się najciekawsze rzeczy. Znajdziemy tu budynek fitnessu, skarpy porośnięte zielenią czy kaskady wodne.  Budynek fitnessu zaprojektowano na styku o dużej różnicy wysokości, sytuując go jednocześnie na przecięciu dwóch głównych osi kompozycyjnych osiedla – w jego sercu. Taka lokalizacja również jest korzystna ze względu na bliskość wszystkich budynków.

W projekcie zastosowano gradację prywatności przestrzeni: od własnego mieszkania i ogródka, poprzez wspólne z sąsiednimi budynkami ‘podwórka’, aż do wyjątkowych miejsc zorientowanych na życie całego osiedla. Nadaje to przestrzeni ciekawą warstwowość, która obca jest wielu nowoczesnym założeniom.

Chcieliśmy przygotować projekt, który zgodnie ze współczesnymi tendencjami, skupia się przede wszystkim na człowieku i jego potrzebach. Mówimy tu zarówno o zdrowiu fizycznym i mentalnym, jak i społecznym. Zadaniem architektów jest wytworzenie przestrzeni, która skutecznie balansuje pomiędzy prywatnością a sąsiedzkimi interakcjami. Projekt przestrzeni ma tu więc kluczowe znaczenie, ponieważ musi uwzględniać potrzebę relaksu, dawać możliwość różnorodnego wykorzystania danego miejsca a także sprostać wymogom estetycznym mieszkańcówmówi Jakub Bladowski.

Ciągi piesze obfitują w mini-placyki, elementy decku, miejsca do siedzenia i ciekawą małą architekturę (nowoczesne lampy, siedziska, stojaki na rowery). Wprowadzono zbiorniki wodne z kaskadami wykorzystującymi różnice rzędnych terenowych.

Zieleń potraktowano z najwyższą uwagą – zarówno tę istniejącą jak i projektowaną. Zadbano o maksymalne zachowanie istniejącego drzewostanu (wzdłuż granicy działki oraz w skupisku w środku działki) jak również zaplanowano szereg niekolidujących z projektowaną zabudową nasadzeń. W ten sposób osiągnięto efekt lasu ‘wlewającego się’ pomiędzy budynki. Zaprojektowano również zieleń niską w postaci traw, bylin i roślinności płożącej. Ogródki wydzielono za pomocą żywopłotów.                                                                                              

Architektura budynków odznacza się prostotą i elegancją nawiązującą do tradycyjnej gdyńskiej architektury. Wzbogacona jest jednak nowoczesnymi detalami, jak przesuwne tafle szklane, dzięki którym możliwe jest prawie całkowite zamknięcie powierzchni balkonu. Na uwagę zasługują również tarasy dachowe z podwyższonymi balustradami szklanymi chroniącymi siedzących na nich mieszkańców przed wiatrem.

Dane liczbowe - całość założenia:

  • 19 budynków na 11 halach garażowych
  • 327 mieszkań
  • Łączna powierzchnia użytkowa: 23 300 m2
  • Liczba miejsc postojowych w halach garażowych: 433
  • Liczba miejsc postojowych zewnętrznych: 50

W tym etap I (wybudowany – widoczny na zdjęciach):

  • 52 mieszkania
  • 3 budynki na dwóch halach garażowych
  • łącznie 65 miejsc postojowych w halach, oraz 8 zewnętrznych
  • Powierzchnia użytkowa mieszkań: 3722 m2

Nagroda

Projekt zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych Nowe Kolibki, mieszczącego się Gdyni przy ulicy Bernadowskiej, otrzymał nagrodę III stopnia w kategorii „Budowa roku”. Wyróżnienie zostało przyznane przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.

Link do zdjęć: https://1drv.ms/u/s!Amfe5bbSIMKigTNtovo8elI7K1oC?e=O4iwE8

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Historia i nowoczesność – tak będą wyglądać wnętrza Chlebovej Biuro prasowe
2019-08-20 | 14:00

Historia i nowoczesność – tak będą wyglądać wnętrza Chlebovej

Wizualizacje: https://wetransfer.com/downloads/7c4e676602a93650ecc30b37a51503c220190820110008/568c7eac4e96e9ddd1848004a0e71e1f20190820110008/8656e5 NDI Development zaprezentował długo
Nieruchomości Raport – Rynek magazynowy w 1 połowie 2019 r.
2019-08-20 | 13:30

Raport – Rynek magazynowy w 1 połowie 2019 r.

Sektor magazynowy ma za sobą kolejne udane półrocze. Wysoki, stabilny popyt na poziomie 1,8 mln mkw. był efektem wysokiej aktywności branży logistycznej. Po stronie podaży deweloperzy
Nieruchomości Showroom inwestycji Wave Apartments w Międzyzdrojach
2019-08-20 | 10:00

Showroom inwestycji Wave Apartments w Międzyzdrojach

Katalogi ze zdjęciami inwestycji, wizualizacje wnętrz czy wirtualne spacery po gotowych mieszkaniach – odchodzą powoli do przeszłości. Dziś liczy się doświadczanie wnętrza, czyli

Kalendarium

Patronaty Newserii

XXIX Forum Ekonomiczne - Krynica
MSPO - Targi Obronne Zbrojeniowe 2019 - Kielce

Konsument

Prawo

Prosta spółka akcyjna wcale nie taka prosta. Nowa forma działalności ma pobudzić działalność innowacyjnych firm, ale na początku może stwarzać problemy

W 2023 roku potencjał polskich start-upów sięgnie 2,2 mld zł wartości dodanej dla gospodarki, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych – pokazują dane Deloitte przytaczane przez MPiT. Żeby ułatwić start-upom działalność i pozyskiwanie kapitału, resort stworzył prostą spółkę akcyjną, która zafunkcjonuje od marca 2020 roku. Nowa i elastyczna forma prowadzenia działalności ma być następcą obecnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

IFA 2019 Berlin

Firma

Rekrutacja studentów i absolwentów wyzwaniem dla firm. Zmienia się proces poszukiwania i kryteria oceny młodych kandydatów

Dla niemal 80 proc. menadżerów i HR-owców proces rekrutacyjny dwudziestoparo- i trzydziestolatków stanowi wyzwanie – wynika z badania Bigram. Znalezienie odpowiedniego pracownika wymaga od rekruterów zmiany sposobu działania i myślenia, także o obowiązkach pracowników. Zacząć należy od aktywnych poszukiwań tam, gdzie młodzi ludzie realizują swoje pomysły na życie.

Złote Spinacze 2019

Ochrona środowiska

Nietoperze mają być lepiej chronione. W Polsce występuje 26 gatunków, ale ich populacja jest coraz mniejsza

W Polsce występuje 26 gatunków nietoperzy. 16 z nich można spotkać na terenie Nadleśnictwa Jabłonna. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwi nadleśnictwu monitoring latających ssaków występujących na tym terenie oraz aktywną ochronę. Więcej ma być miejsc rozrodu, noclegowisk i schronień w okresach migracji. Wszystko po to, by zwiększyć wciąż malejącą populację nietoperzy. Te zwierzęta są niezastąpione w gospodarce leśnej, ale i dla ludzi – w ciągu nocy jeden nietoperz zjada nawet kilka tysięcy komarów.