Nowy kierunek w Białymstoku. Profesjonalne maszyny i praktyczna nauka zawodu
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Przyszli operatorzy maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych mają już możliwość praktycznej nauki na profesjonalnych maszynach, zakupionych w ramach unijnego projektu. Trwa też rekrutacja do kolejnej klasy pod patronatem firmy KAN.
Najnowsza, 25-tonowa wtryskarka niemieckiej firmy Boy to jedna z dwóch najważniejszych maszyn, zakupiona w ramach przetargu przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 2. Urządzenie służy do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych metodą wtryskową. Uczniowie przeszli już szkolenia z obsługi nowej maszyny, a teraz uczą się na niej podczas praktycznych warsztatów, prowadzonych w szkolnych pracowniach m.in. przez technologów firmy KAN. Szkoła czeka też na dostawę drugiej kluczowej dla nauki zawodu maszyny - pełnego zestawu wytaczarskiego z osprzętem, również zakupionego w ramach przetargu.
- Możliwość nauki na tych maszynach to bardzo cenne doświadczenie – mówią przedstawiciele firmy KAN. – Pozwala to uczniom poznać najnowsze technologie i zyskać praktyczne umiejętności przy obsłudze maszyn, z którymi - jako przyszli operatorzy - będą mieli do czynienia na halach produkcyjnych u przyszłych pracodawców, zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych metodą wtrysku i wytłaczania. Tym bardziej, że to najnowsze urządzenia z najnowszym oprogramowaniem, wyposażone w dotykowy panel sterujący, projektowane z myślą o młodych pokoleniach.
- Obie maszyny są niezbędne zarówno do edukacji praktycznej, jak i egzaminów zawodowych – dodaje Wiesław Kalinowski kierownika kształcenia praktycznego w ZSZ nr 2.
Od początku czerwca uczniowie uczą się zawodu stacjonarnie - podczas lekcji i praktycznych zajęć fakultatywnych, natomiast od nowego roku szkolnego – jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, rozpoczną się zajęcia w halach produkcyjnych KAN z wykorzystaniem parku maszynowego firmy. Jeszcze przed końcem tego roku szkolnego, w ramach projektu, uczniowie wezmą udział w wyjazdach edukacyjnych do dwóch zakładów z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych w Gdańsku i Poznaniu, gdzie również będą uczyli się zawodu od strony praktycznej.
Trwa rekrutacja
Zainteresowani nauką na kierunku „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych” mogą już składać dokumenty w wersji elektronicznej, za pośrednictwem internetu. Przyjęci uczniowie będą uczyć się Branżowej Szkole I st. nr 9, wchodzącej w skład ZSZ nr 2. Absolwenci klasy po trzyletnim okresie nauki mają zapewnione miejsca pracy – jako patron przedsięwzięcia, zobowiązała się do tego firma KAN. Prócz zajęć praktycznej nauki zawodu, prowadzonych przez specjalistów-praktyków, uczniowie mogą też liczyć m.in. na atrakcyjny system stypendialny.
Absolwenci profilu mogą też kontynuować edukację w 2-letniej branżowej szkole II stopnia, podnosząc swe kwalifikacje do poziomu technikum i dalsze wykształcenie wyższe na studiach technicznych.
Projekt „Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 – Szkoła inteligentnych specjalizacji”, jest realizowany przez Miasto Białystok. Jego całkowita wartość wynosi ponad 3 mln 175 tys. zł, w tym ponad 2 mln 698 tys. zł (85 proc.) to dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach projektu, istniejący w szkole przy Świętojańskiej 1, budynek warsztatowy został przebudowany, wyremontowany i dostosowany do potrzeb dydaktycznych, a pracownie wyposażone w nowoczesny sprzęt, do produkcji elementów z tworzyw sztucznych. Pomysł utworzenia kierunku kształcącego operatorów maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych to wspólna inicjatywa dyrekcji szkoły i białostockiego producenta instalacji wodnych i grzewczych - firmy KAN, która zwróciła uwagę na problem braku fachowców na rynku pracy w tym zawodzie.

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników

Costa Coffee startuje z franczyzą. Pierwszy lokal to współpraca z Klubem Fikołki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.