O co tyle hałasu?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Towarzyszy nam przez niemal cały czas, choć z przyzwyczajenia przestajemy zwracać na niego uwagę. Mimo że nie jest widoczny, jego skutki, takie jak stres, zmęczenie czy problemy z koncentracją, z pewnością są odczuwalne. Hałas, bo o nim mowa, doskwierać może przez sporą część dnia i ma znaczący wpływ na ludzkie samopoczucie. Czy istnieją sposoby na to, aby go ograniczyć?
Obecny jest on w niemal każdym miejscu pracy, niezależnie od tego, czy wykonywana jest ona na hali produkcyjnej, w korporacyjnym open space czy w szkole. Doskwiera w zatłoczonej kawiarni, restauracji oraz na ulicy w godzinach szczytu. Sytuacja często nie zmienia się nawet po powrocie do mieszkania. Przez ściany domów przebijają się dźwięki telewizora sąsiada, szum odkurzacza, kuchenne odgłosy. Za oknem również wiele się dzieje — latem rozbrzmiewają kosiarki, zimą odśnieżarki, przez cały sezon słychać zaś samochody, tramwaje i autobusy. Żyjąc w mieście, trudno jest znaleźć miejsce, w którym można przez dłuższy czas cieszyć się ciszą.
Winowajca złego samopoczucia
Przestrzeń miejska przepełniona jest dźwiękami. Zanieczyszczenie hałasem, bo tak zostało nazwane te zjawisko, podobnie jak w przypadku zanieczyszczeń środowiska, może mieć negatywne skutki dla organizmu. Przyzwyczajenie do życia w towarzystwie nieustannych zakłóceń akustycznych sprawiło, że przestaliśmy zwracać na nie uwagę, traktując hałas jako nieodłączną część codzienności. Warto jednak wsłuchać się w sygnały wysyłane przez organizm, ponieważ u przyczyn problemów zdrowotnych czy złego samopoczucia, może leżeć natężenie otaczających dźwięków. Jak nietrudno się domyślić, jednym z symptomów mogą być szumy i piski w uszach, czy też czasowa lub trwała utrata słuchu. Istnieje jednak wiele mniej oczywistych skutków przebywania w hałasie, a jednym z nich jest wzrost napięcia nerwowego. Na skutek zbyt częstych i intensywnych bodźców dźwiękowych, organizm uwalnia adrenalinę, ta zaś, występująca w nadmiarze, może doprowadzić do nadciśnienia, czy nawet zawału. Co więcej, głośne dźwięki wpływają na uczucie zmęczenia. Przez nie praca może być wycieńczająca, a sen w ich towarzystwie odpowiednio nie regeneruje. Hałas w samym miejscu pracy nie tylko wpływa na poziom zmęczenia pracowników, ale również obniżenie koncentracji, jak i bezpośrednio przekłada się na problemy z komunikacją. Skoro zanieczyszczenie dźwiękiem ma aż taki wpływ na funkcjonowanie organizmu, dlaczego tak mało poświęca się mu uwagi, przy projektowaniu przestrzeni miejskiej, budując miejsca pracy lub mieszkania?
Jak ograniczyć hałas?
Co prawda trudno jest wpłynąć na głośnych sąsiadów, hałas, jaki niesie ze sobą miasto lub zakład pracy. Gdy w grę wchodzi jednak nasze mieszkanie, dom, firma czy jakikolwiek inny obiekt własnościowy, decyzja o prawidłowej akustyce, zależy już od właścicieli. Nad zwiększeniem świadomości w tym zakresie od lat pracuje Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. Do obszaru ich działalności zalicza się propagowanie wiedzy na temat wpływu akustyki budynków na osoby tam przebywające. Warto dodać, że obecnie w zamkniętych przestrzeniach spędza się 90% czasu. Poprawna izolacja akustyczna, to jeden z podstawowych warunków komfortu życia. Na co więc powinni zwracać uwagę architekci, budowlańcy czy też właściciele obiektów? Przede wszystkim należy pochylić się nad tematyką związaną z transmisją dźwięku w przegrodach budowlanych. Brzmi skomplikowanie, jednak podczas przeprowadzonych prac można skorzystać z gotowych rozwiązań i systemów, które zostaną dopasowane do warunków pomieszczenia. Do zalet takiego rozwiązania należy dobór optymalnych materiałów oraz podany instruktaż wykonania, nabywca może również liczyć na podane wskaźniki izolacyjności akustycznej. Dobrze wykonany projekt ograniczy rozprzestrzenianie się dźwięków po budynku oraz ich poziom, to zaś z pewnością wpłynie na większy komfort wszystkich przebywających w budynku oraz lepsze samopoczucie.
Akustyka architektoniczna oddziaływuje na to co i w jaki sposób słyszalne jest w pomieszczeniach. Ta kwestia zaś przenosi się na stan zdrowia, efektywność pracy i nastrój, warto więc zadbać o te kwestie, planując budowę lub remont.

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.