Komunikaty PR

Łodzianie wolą mieć za sąsiadów drzewa niż samochody czy sklepy

2022-03-28  |  14:00

Dla mieszkańców Łodzi i okolic najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór mieszkania okazała się zieleń. Sąsiedztwo przyrody (67% wskazań) jest ważniejsze niż bliskość komunikacji i dobry dojazd (65%) oraz pobliskie sklepy i restauracje (59%) – wynika z badania Echo Investment. Co czwarty łodzianin chciałby mieć na osiedlu ekorozwiązania, jak panele fotowoltaiczne (28%) oraz miejsca budujące sąsiedzkie więzi, jak ogródek społeczny (24%). Łodzianie chcą mieszkać na zrównoważonym osiedlu i coraz częściej mają taką możliwość w swoim mieście.

Blisko połowa przepytanych osób, podczas poszukiwania mieszkania, wzięłaby pod uwagę także specyfikę danej dzielnicy. Mniej ważne w wyborze okazała się bliskość szkół i żłobków (30% wskazań). Najmocniej zależy na tym osobom w wieku 25-34 lata (46%) i 35-44 lata (42%). W badaniu mieszkańcy Łodzi wskazywali na jakie główne cechy lokalizacji mieszkania i osiedla zwróciliby w pierwszej kolejności uwagę przy zakupie swoich czterech kątów.

Łodzian ciągnie ku zieleni

Co ciekawe, waga bliskości terenów zielonych wzrasta z wiekiem. Za kluczową cechę lokalizacji osiedla uważa ją tylko 31% badanych w wieku 18-24 lata, a powyżej 45 r.ż. już niemal trzy czwarte łodzian. Zielone otoczenie i miejsce do rekreacji bardziej doceniają też osoby mieszkające w obrębie miasta (73%). Im dalej od centrum tym waga tego czynnika dla respondentów spada.

Łódź była historycznie miastem przemysłowym, stąd też duża tęsknota mieszkańców za przyrodą. Jako deweloper od lat działający w tym mieście dostrzegamy te potrzeby i aktywnie współuczestniczymy w tworzeniu zrównoważonego miasta. Na jednym z naszych najbardziej ekologicznych projektów – widzewskim Zenicie – zieleń będzie integralną częścią osiedla, a nie tylko ozdobą. Oprócz wysokich drzew, kwietnych łąk i społecznych ogródków, pojawią się tu ekologiczne rozwiązania jak fotowoltaika czy retencja wody, co pozwoli z natury czerpać wszystko co najlepsze. Idea zrównoważonego rozwój zakłada, że możemy zaspokajać nasze potrzeby minimalizując negatywny wpływ na środowisko – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.

Osiedle jako lokalny ekosystem

Echo Investment w swoim badaniu zapytało także łodzian, o konkretne rozwiązania i cechy, które byłyby najważniejsze przy wyborze konkretnego osiedla. Tu poza najczęściej wymienianymi strefami zielonymi (66%), punktami gastronomiczno-usługowymi (43%) i rekreacyjnymi częściami wspólnymi, jak: place zabaw, altany i siłownia (40%) istotna okazała się ekologia. 28% respondentów zwraca uwagę na to czy na danym osiedlu stosuje się ekorozwiązania – np. czy dba się o energooszczędność w strefach wspólnych, czy są na nim ładowarki do pojazdów elektrycznych. Blisko co czwarta osoba (24%) za ważne uważa również projekt i design osiedla oraz budynków, a także obecność miejsc budujących więzi sąsiedzkie (jak np. ogródek społeczny, plac miejski, kino letnie).

Praca a mieszkanie

Dla co piątego łodzianina osiedle powinno być dopasowane do nowoczesnego trybu pracy i oferować miejsca do jej wykonywania. Coraz więcej osób pracuje zdalnie i nie zawsze lubi to robić we własnym domu i chce mieć alternatywę. Bliskość biur, przestrzeni do pracy to także plus, bo skraca czas tracony na dojazdy, co docenia i czego szuka coraz więcej osób przy wyborze własnego „M”.

Przez pandemię zaczęliśmy znacznie więcej czasu spędzać w domu i jego najbliższej okolicy. Dlatego łodzianie coraz więcej oczekują od miejsca, w którym żyją. Widać to po dużym zainteresowaniu ekologią osiedla, dostępnością nowoczesnej infrastruktury oraz miejsc do spędzania czasu, wykonywania pracy i nawiązywania sąsiedzkich relacji. Te elementy będą coraz ważniejsze w budownictwie mieszkaniowym i będą stanowić o wartości danej inwestycji – dodaje Dawid Wrona.

 

Badanie przeprowadzono na zlecenie Echo Investment przez Panel Badawczy Ariadna na próbie 336 mieszkańców Łodzi i okolic. Dane zebrano metodą CAWI na przełomie października i listopada 2021 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.