OKAM KONTYNUUJE WSPÓŁPRACĘ Z UNIBEP POLSKA I FINETECH CONSTRUCTION
W ramach umowy podpisanej w dn. 22 marca 2022 roku z OKAM, firma UNIBEP Polska, jako Generalny Wykonawca, wybuduje nowe obiekty w Etapie D i E inwestycji BOHEMA – Strefa Praga, a także wykona rewitalizację historycznego budynku Zarządu Fabryki. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w II kwartale bieżącego roku, a ich zakończenie w III kwartale 2024 roku. FineTech Construction kontynuuje również jako Generalny Wykonawca rozpoczętą pod koniec ubiegłego roku rewitalizację 5 budynków historycznych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra Szwedzka, w ramach Etapu E.
Jako kontynuacja inwestycji na warszawskiej Pradze Północ powstaną cztery nowe budynki mieszkalne (B2, B3, C2, C3) oraz obiekt biurowy (E). Wszystkie będą posiadać na parterze część usługowo-handlową. Przeprowadzona zostanie także rewitalizacyjna historycznego budynku Zarządu Fabryki, który przeznaczony będzie w znacznym stopniu na powierzchnię biurową – zostanie on nadbudowany o jedną kondygnację i rozbudowany o dwa skrzydła boczne, a zdobić je będzie nowoczesna szklana elewacja. Łącznie w nowych budynkach wybudowanych przez UNIBEP zostanie 181 mieszkań oraz podziemny kilkukondygnacyjny parking z 530 miejscami postojowymi.
- Podpisanie kontraktu z UNIBEP Polska na realizację nowych budynków w Etapach D i E to dla nas tak naprawdę kontynuacja współpracy. W ramach inwestycji BOHEMA – Stefa Praga, działamy od dłuższego czasu przy Etapie A i C. Ta faza prac jest dla nas wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że stoimy przed wyzwaniem umiejętnego wtopienia zabudowań w zastaną tkankę miejską, ale także dlatego, że realizując Etapy D i E zamkniemy część projektu od strony metra. Mamy nadzieję, że dobra dotychczasowa współpraca z naszym wykonawcą zostanie utrzymana, a przyszli mieszkańcy nie tylko Pragi, ale i całej Warszawy docenią nasze starania w utrzymaniu historycznego charakteru zabudowań w tej części stolicy - podkreśla Marcin Michalec, CEO OKAM Capital.
Nowo budowana część Etapu D i E BOHEMY – Strefy Praga obfitować będzie w ciekawe rozwiązania architektoniczne. Zaprojektowany między budynkami pasaż spacerowy poprowadzi mieszkańców i odwiedzających do głównego placu znajdującego się przy Kominie – to centrum życia towarzyskiego. Wszyscy będą mogli korzystać z bogatej oferty gastronomicznej – restauracji z ogródkami w części usługowej, ale przede wszystkim z dziedzińca ze strefą wypoczynkowo-rekreacyjną.
Rozpoczęcie prac związanych z realizacją nowych budynków w Etapach D i E planowane jest w II kwartale, a ich zakończenie na III kwartał 2024 roku.
Z końcem ubiegłego roku FineTech Construction rozpoczęła również, w ramach Etapu E, rewitalizację 5 budynków zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie stacji metra, przy zbiegu ul. Szwedzkiej i Strzeleckiej. Są to zabudowania historyczne m.in. po dawnej fabryce kosmetyków - Budynek Produkcyjny, Magazyn Centralny, Wieża, Pudełkarnia i Budynek Elektryka. Prace rewitalizacyjne zostały rozpoczęte w IV kwartale 2021 roku na mocy pierwotnego pozwolenia, do którego OKAM Capital otrzymał niedawno pozwolenie zamienne, co umożliwia kontynuowanie rozpoczętych działań. Termin zakończenia prac przewidziany jest w IV kwartale 2023 roku. Docelowo w ramach tej powierzchni powstanie 190 wyjątkowych na skalę stolicy loftów. Będą to unikalne mieszkania z zachowaną warstwą historyczną, w budynkach 2-, 3- i 4-kondygnacyjnych. Część parterowa zostanie przeznaczona na lokale handlowe i usługowe, również z poszanowaniem zastanej architektury.
Stawiając kolejne nowe budynki mieszkalne oraz rewitalizując budynki historyczne, z wyłączeniem Warzelni, OKAM sfinalizuje inwestycję BOHEMA - Strefa Praga od strony Metra Szwedzka. Inwestycja będzie łączyć przeszłość i historyczne dziedzictwo z nowoczesnością, tworząc nową jakość życia w tej części Warszawy.
Inwestycja BOHEMA – Strefa Praga nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród nabywców. Ok. 600 mieszkań już trafiło w ręce przyszłych mieszkańców w ramach wcześniejszych Etapów A i C inwestycji. W ramach Etapu A w 2021 r. oddano do użytku 303 mieszkania. Z kolei Etap C to blisko 280 lokali mieszkaniowych, które trafią do nabywców w drugiej połowie bieżącego roku.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.