PLGBC i POLSIF podpisały porozumienie o współpracy

Monika Kmera
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC
ul. Zabrska 39d
44-100 Gliwice
mkmera|plgbc.org.pl| |mkmera|plgbc.org.pl
600025968
www.plgbc.org.pl
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC i Stowarzyszenie Sustainable Investment Forum Poland POLSIF podpisały porozumienie o współpracy.
Organizacje będą współpracować w obszarze promowania zrównoważonego budownictwa oraz standardów i dobrych praktyk w budownictwie. Partnerstwo to kolejny, ważny krok na drodze zapobiegania zmianie klimatu poprzez propagowanie zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości branży budowlanej.
Współpraca będzie polegała na wymianie wiedzy i doświadczeń dotyczących wypracowania stosowanych przez banki wytycznych związanych z wymogami taksonomii dla budynków, a także w ramach opracowywanego przez PLGBC certyfikatu zgodności z taksonomią dla budynków.
- Współpraca PLGBC i POLSIF przynosi szereg korzyści zarówno dla samych organizacji, jak i dla sektora budownictwa i nieruchomości jako całości. Umożliwi osiągnięcie wspólnych celów, zwiększenie konkurencyjności oraz wpływu na otoczenie biznesowe i społeczne. Dlatego też inicjowanie takich porozumień stanowi istotny krok w kierunku rozwoju czy wypracowania nowych standardów dla branży – podkreśla Alicja Kuczera, Dyrektorka Zarządzająca w PLGBC.
- Wraz z wejściem w życie Taksonomii UE sektor bankowy stanął w obliczu nowych wyzwań związanych z jej implementacją w wybranych obszarach gospodarki. Jednym z nich, jednocześnie bardzo istotnym z punktu widzenia zrównoważonej transformacji, jest budownictwo. Mając to na uwadze, nawiązaliśmy partnerstwo z Polskim Stowarzyszeniem Budownictwa Ekologicznego, z którym planujemy pracować nad ujednoliceniem wymagań wynikających z Taksonomii UE, stosowanych przez branżę bankową finansującą przedsięwzięcia budowlane – mówi Joanna Ałasa, Członkini Zarządu POLSIF.
PLGBC
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC jest organizacją pozarządową, która od 2008 roku realizuje działania dla transformacji budynków, miast i ich otoczenia w takim kierunku, aby sposób ich planowania, projektowania, wznoszenia, użytkowania, modernizowania, rozbierania i przetwarzania był jak najbardziej zrównoważony.
PLGBC stanowi część globalnej społeczności 80 organizacji green building councils skupionych w ramach World Green Building Council.
POLSIF
Stowarzyszenie Sustainable Investment Forum Poland POLSIF jest organizacją pozarządową (NGO), której głównym celem jest wspieranie podmiotów z rynku inwestycyjnego i finansowego w rozwoju zrównoważonych inwestycji i finansów.
Misją POLSIF jest promowanie i rozwój polskiego rynku zrównoważonych inwestycji i finansów poprzez tworzenie i promowanie najlepszych praktyk zrównoważonego rozwoju w instytucjach finansowych, tj. bankach, towarzystwach ubezpieczeń, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, funduszach private equity i domach maklerskich. Stowarzyszenie tworzy platformę wymiany poglądów i konsultacji oraz współpracy inwestorów i podmiotów z rynku finansowego, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Wspiera wzrost i transformację polskiej gospodarki i polskiego rynku finansowego, a także popularyzuje wiedzę oraz przygotowuje badania i analizy (również prawne) z zakresu ESG.
Porozumienie o współpracy podpisano z końcem stycznia br.
https://plgbc.org.pl/

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Negocjacje między UE i USA w sprawie ceł trwają. Przełom możliwy podczas czerwcowej wizyty Trumpa w Europie
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami. Unia Europejska, która jest czwartym partnerem handlowym USA, do niedawna zdawała się nie czynić żadnych postępów w rozmowach. Jednak negocjacje trwają. Zdaniem europosła Michała Szczerby z PO stanowisko Unii powinno być twarde, a przede wszystkim jednomyślne. Okazją do rozmów może być wizyta Trumpa na czerwcowym szczycie NATO w Hadze.
Przemysł
Unijne programy szansą dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wkrótce uruchomione będzie 150 mld euro na niskooprocentowane pożyczki

Prace nad uruchomieniem instrumentu pożyczkowego SAFE są na ostatniej prostej. Jak poinformował MON, po wielu tygodniach negocjacji został on przyjęty przez stałych przedstawicieli państw członkowskich przy UE. Wdrożenie SAFE oznacza uruchomienie 150 mld euro niskooprocentowanych pożyczek na finansowanie inwestycji państw członkowskich w obronność. Wysiłki krajowe i unijne koncentrują się teraz na zwiększaniu potencjału europejskiego przemysłu obronnego i budowaniu zdolności obrony i odstraszania.
Konsument
Roboty w służbie środowisku. Ograniczanie ilości odpadów możliwe dzięki automatyzacji

Sztuczna inteligencja i robotyka już dziś pomagają firmom ograniczać swój wpływ na środowisko. Korzyści z inwestycji w zaawansowaną automatyzację odczuwają także konsumenci. Przykładem może być automatyczny system pakowania wdrażany przez Amazon. Robot dostosowujący każdorazowo rozmiar papierowego opakowania do danego produktu pozwolił już zaoszczędzić 3 mln t materiału opakowaniowego, co oznacza dla kupujących mniej materiałów do utylizacji i prostszy recykling.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.