Komunikaty PR

Powrót do pracy z biura po długiej przerwie – jak nie stracić efektywności?

2021-07-26  |  10:15
Biuro prasowe

Praca zdalna, której na początku wielu z nas się obawiało, stała się codziennością. Wbrew opiniom niektórych, okazało się, że części pracowników wykonując służbowe obowiązki, poza siedzibą firmy jest nawet bardziej efektywnych niż wcześniej. Co warto podkreślić, aż 88% respondentów pracujących zdalnie chciałoby kontynuować ten model pracy, a 75% z nich najchętniej realizowałoby go hybrydowo, wynika z badania „Rok nowej normalności”. Zdanie zatrudnionych na temat stałego powrotu do biura jest podzielone.  Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę PWC pod koniec 2020 r. ponad połowa pracowników woli przez większość tygodnia pracować w domu. Niestety dla nich w najbliższym czasie czeka nas najprawdopodobniej powrót do pracy stacjonarnej. Zwolennicy home office nie dają jednak za wygraną i podkreślają, że wykonywanie służbowych obowiązków z biura, wiąże się z wieloma niedogodnościami. Wśród najczęściej wymienianych są: poziom hałasu w pomieszczeniach, dużo czynników rozpraszających uwagę czy warunki ograniczające elastyczność pracy.
 

O tym wszystkim musi pamiętać pracodawca, planując powrót zespołów do biura. Kluczowe w tej sytuacji powinno być zapewnienie pracownikom odpowiedniego poziomu szeroko rozumianego bezpieczeństwa i komfortu wykonywanej pracy. Warto pamiętać, że nadal mamy do czynienia z pandemią, i mimo iż obostrzenia sanitarne nie są już tak rygorystyczne, jak jeszcze kilka miesięcy temu, cały czas powinniśmy zachować ostrożność. Przestrzeń biurowa musi zostać należycie przygotowana na powrót pracowników – ważne jest odpowiednie rozstawienie biurek, odstępy między stanowiskami pracy, zapewnienie stałej wentylacji pomieszczeń oraz środków do dezynfekcji. Oczywiście, poza typowo sanitarnymi kwestiami, niezbędne jest również zadbanie o komfort pracowników.
 

W stworzeniu warunków wspierających efektywną pracę pomóc mogą słuchawki z technologią ANC, która pozwala na wyciszenie szumów otoczenia, ułatwiają członkom zespołów skupienie i koncentrację na zadaniach, nawet mimo burzliwych rozmów prowadzonych gdzieś niedaleko w open space. Z kolei mobilne rozwiązania, takie jak personalne kamerki internetowe czy wideobary pozwalają pracownikom na wzięcie udziału w audio i wideokonferencjach w komfortowych warunkach niezależnie od miejsca. Takie urządzenia nie tylko zapewniają wysoką jakość wysyłanego obrazu i dobry dźwięk, lecz także, dzięki wbudowanej technologii śledzą osobę mówiącą, nawet gdy przemieszcza się po pokoju i wyciszają niechciane dźwięki.
 

Nawet jeśli wrócimy do biur to i tak home office będzie z nami znacznie częściej niż przed pandemią. W tym kontekście firmy powinny zadbać o wyposażenie zespołów w rozwiązania umożliwiające sprawne funkcjonowanie bez względu na lokalizację poszczególnych pracowników. Do takich rozwiązań można zaliczyć platformy UCC (Unified Communications & Collaboration), które umożliwiają nie tylko komunikowanie się na czacie, organizowanie połączeń głosowych czy wideokonferencji oraz tworzenie wirtualnych zespołów, lecz także udostępnianie i współtworzenie plików czy dokumentów, dzięki czemu wszyscy mogą pracować wspólnie, bez względu na lokalizację.
 

Powrót do pracy z biura może być wyzwaniem dla wielu, dlatego tak ważne jest wsłuchanie się w potrzeby pracowników. Decyzja o dominującym modelu pracy w organizacji powinna być dostosowana do możliwości i wymagań zespołu. Ubiegły rok udowodnił nam wszystkim, że większa elastyczność pozytywnie wpływa na efektywność i wydajność. Warto wyciągnąć lekcje z ostatnich doświadczeń i na ich podstawie stworzyć nowy model pracy, który pozwoli pracownikom na komfortową pracę bez względu na ich lokalizację.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.