Komunikaty PR

Prace przy Fabryce Norblina wkraczają w kolejną fazę

2020-02-05  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations

ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl

Rewitalizacja zlokalizowanych na warszawskiej Woli dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner weszła w kolejną fazę realizacji. Na pofabrycznych terenach trwają właśnie prace przy części naziemnej pierwszego z dwóch nowych budynków biurowych. Jego konstrukcja osiągnęła 10 metrów wysokości, czyli drugie z siedmiu planowanych pięter nowoczesnej nadbudowy projektu. Otwarcie całości kompleksu planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

Plac budowy przy ulicy Żelaznej zmienia się z dnia na dzień, a postępy w pracach zobaczyć można już gołym okiem. Flagowa inwestycja Grupy Capital Park - Fabryka Norblina - po wielu miesiącach intensywnych i niezwykle wymagających robót prowadzonych pod ziemią oraz przy zabezpieczeniu zabytkowych budynków - wyłania się na powierzchnię. Główny Wykonawca inwestycji, firma Warbud, zakończyła prace przy głównych elementach konstrukcyjnych części podziemnej budynków. Na ukończeniu są też roboty związane z położeniem płyty fundamentowej, której całkowite zabetonowanie na poziomie -4 zostało zaplanowane na połowę lutego. Obecnie w części podziemnej inwestycji trwają jeszcze ostatnie prace związane z budową elementów pionowych, stawiane są słupy i ściany części podziemnej budynków, a także betonowane są stropy w miejscach pozostawionych otworów technologicznych. Wszystkie prace konstrukcyjne realizowane pod powierzchnią mają zakończyć się w czerwcu bieżącego roku.  

W najbliższych miesiącach proces rewitalizacji Fabryki Norblina nabierze tempa, pełną parą ruszyły już bowiem prace na powierzchni, które unaocznią, jak spektakularna jest to inwestycja – mówi Sylwia Filewicz, dyrektor działu realizacji inwestycji Grupy Capital Park. Na placu budowy pracuje obecnie ponad 300 osób z siedmiu firm podwykonawczych, w tym cieśle, zbrojarze, murarze, instalatorzy oraz pracownicy budowlani kończący roboty ziemne. Wszyscy dokładają wszelkich starań, by ten zabytkowy pofabryczny teren stał się dumą stolicy. Tu na każdym kroku dostrzec można historię tego miejsca, dlatego prowadzone przez nas prace muszą być realizowane ze szczególną precyzją, troską i dbałością także teraz gdy rozpoczynamy kolejny przełomowy etap prac już w części naziemnej. Zabytkowe budynki już niedługo zyskają nowe przemurowania z cegieł, nowe stropy i dachy. Natomiast z początkiem maja planujemy rozpoczęcie robót elewacyjnych, a na teren dawnej fabryki zaczną powracać zabytkowe maszyny.

 

Obecnie trwa budowa pierwszego stropu nad budynkami B-2, B-8 i B-9, które stanowiły część ciągu technologicznego dawnej Walcowni Metali Warszawa. W pierwszym budynku znajdowała się hala rurowni, zwana także halą pręciarni lub ciągarnią. W niej wyciągano rury i druty. Drugi budynek tworzył zespół hal wydziału mechanicznego i kuźni - prasy 1000-tonowej – trawialni, trzeci – pełnił funkcję zespołu hal wykańczalni. Po zakończeniu procesu rewitalizacji znajdzie się w nich Bio Bazar oraz foodhall. Zabetonowanie całego stropu nad tymi budynkami jest planowane pod koniec lutego bieżącego roku, a stan surowy całego nowo projektowanego budynku zostanie osiągnięty w drugiej połowie lipca tego roku. Jest to pierwszy strop nadziemny, wykonywany nad budynkami zabytkowymi. W zaawansowanym stadium są także prace konserwatorsko-restauratorskie zabytkowych maszyn i urządzeń, pierwsze z nich mają pojawić się w Fabryce Norblina już w maju bieżącego roku. Jako jeden z pierwszych na swoje pierwotne miejsce powróci zespół wyrównawczego akumulatora hydraulicznego o łącznej wadze około 67 ton. 

Przygotowujemy się do rozpoczęcia prac stricte konserwatorsko-restauratorskich przy dziesięciu zabytkowych budynkach. Będzie do nich należało m.in. wykonywanie detali sztukatorskich budynków, wymiana stolarki i ślusarki oraz prace wykończeniowe, np. tynkarskie wnętrz budynków, a także prace konserwatorskie przy wątkach ceglanych. Ruszamy wiosną tego roku. Już teraz na terenie inwestycji pracuje blisko 40 osób specjalizujących się w konserwacji, a w kluczowej fazie zespół dedykowany tym działaniom wzrośnie do 100 osób – mówi Artur Setniewski, dyrektor Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. 

Fabryka Norblina zaoferuje ponad 66 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego 40 tys. mkw. będą stanowiły biura. Pozostałe ponad 26 tys. mkw. będzie mieszanką kilku funkcji: gastronomicznej, rozrywkowej, kulturalnej, usługowej oraz handlowej. Na tej powierzchni znajdzie się m.in. kino butikowe, BioBazar - targ z ekologiczną, certyfikowaną żywnością, foodhall z ponad 20 konceptami gastronomicznymi, Piano Bar z muzyką na żywo, a także zlokalizowana na najwyższym piętrze restauracja z widokiem na centrum Warszawy. Dla użytkowników kompleksu został przewidziany 4-poziomowy, podziemny parking na 720 miejsc parkingowych oraz 200 dedykowanych miejsc dla rowerzystów. Budynki będą wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań - w fazie projektowej otrzymały precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good. Dla upamiętnienia historii zakładów przy ulicy Żelaznej, inwestor tworzy Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Każdy, kto w przyszłości będzie korzystał z biur, strefy handlowej, usługowej czy gastronomicznej będzie mógł zetknąć się z historią tego miejsca. Stąd koncepcja muzeum otwartego, które powstanie na terenie całego kompleksu.

Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud SA, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiada firma Monument Service.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Beyond Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego? Biuro prasowe
2025-02-21 | 11:50

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Inwestowanie w nieruchomości to budowanie majątku na pokolenia, dlatego od zawsze jest ono postrzegane jako pewna i dochodowa forma lokowania kapitału. Nie od dziś wiadomo, że
Nieruchomości Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe
2025-01-30 | 06:00

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Obniżki cen ofertowych mieszkań w najbliższych miesiącach prognozuje 58 proc. przedstawicieli biur nieruchomości. W przypadku domów w taki scenariusz wierzy prawie 50 proc.
Nieruchomości Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
2024-12-30 | 15:00

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów

Rosnące ceny mieszkań skłaniają wiele osób do wyboru mikroapartamentów jako przystępnej cenowo i funkcjonalnej alternatywy. Koszty ich zakupu i utrzymania są niższe, co czyni

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.