Przepis na sukces polskiego producenta ogrodzeń
Orchidea Creative Group
ul. Ruska 51B
50-079 Wrocław
s.makowska|grupaorchidea.pl| |s.makowska|grupaorchidea.pl
517 412 466
https://grupaorchidea.pl/
- Największą wartością każdej organizacji są pracownicy. To oni tworzą idee, odpowiadają za rozwój, wizerunek marki i osiągnięcia – o swojej filozofii prowadzenia biznesu i pomysłach na przyszłość opowiada Marian Przybylski, prezes firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.
Plast-Met to jeden z wiodących, polskich producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych z Trzebnicy koło Wrocławia. Firma powstała w 1988 roku i dostarcza do domów, posesji oraz zakładów szeroki wybór ogrodzeń, bram, furtek oraz słupków. W jej ofercie są też lampy LED przeznaczone do użytkowego lub dekoracyjnego doświetlania ogrodzeń, ogrodów, tarasów czy parkingów oraz rozwiązania inteligentne. Wszystkie produkty powstają z pasją i świadomością współczesnych trendów i stylistyk. Plast-Met znany jest też z proekologicznego podejścia do procesu produkcji i dbałości o zdrowie swoich pracowników. Ponad trzy dekady działalności pozwoliły na zdobycie dużej wiedzy oraz doświadczenia, a przedsiębiorstwo wciąż intensywnie się rozwija w trzech sektorach – organizacji, produktu i rynku.
Najważniejsze ogniwo w firmie – człowiek
- Z pewnością wielu przedsiębiorców często zadaje sobie kluczowe pytania o to jakie decyzje i działania pozwalają osiągnąć sukces – mówi prezes Marian Przybylski. – Decyzje te są niezwykle istotne, ponieważ dotyczą zarówno osób zatrudnionych w strukturach przedsiębiorstwa, jak i samej jego organizacji. Jeszcze niedawno oddalałem myśl o zmianach w odniesieniu do firmy – kontynuuje prezes. – Skoro wszystko dobrze funkcjonuje, to po co wprowadzać zmiany? Kiedy jednak nadeszły trudniejsze chwile uznałem, że należy przeprojektować nasz sposób działania i wdrożyć nowe rozwiązania, które pozwolą podnieść efektywność organizacji. Stabilne podstawy, wykorzystanie wiedzy w praktyce, ulepszenie technologii produkcji, jasny podział kompetencji i zaufanie kosztem uciążliwej kontroli to według mnie klucze do zmian.
Plast-Met od początku swej działalności stawia na trwałe relacje z pracownikami. Niektórzy współpracują z trzebnickim producentem ogrodzeń prawie od początku jego istnienia, a relacje można określić jako rodzinne. - Od firmy rodzinnej, funkcjonującej w skromnych warunkach ewoluowaliśmy do przedsiębiorstwa, w którym zatrudnionych jest około 200 osób. Zależało mi na tym, żeby ludzie pracowali efektywnie, wydajnie i nie tracili czasu. Postrzegam swoich pracowników jako kapitał, który zaowocuje w przyszłości – mówi prezes Przybylski. – Dlatego nowa organizacja pracy przede wszystkim skupiała się na tym, żeby dopasować wynagrodzenia do efektywności. I mogę z dumą powiedzieć, że pracownicy intuicyjnie sami dali sobie podwyżki, przeorganizowali się, zrozumieli, że są grupą ludzi zebranych wokół wspólnych wartości i przekonań prowadzących do osiągnięcia konkretnych celów. Dziś w zespołach nie ma liderów, odeszliśmy od dawnych podziałów, że kierownik czy brygadzista, z racji piastowanego stanowiska, mieli najwięcej do powiedzenia czyli de facto decydowali. Obecnie liczą się wiedza i umiejętności, kto ich nie posiada musi się uczyć – każdy zespół dba, aby kompetentnych ludzi było jak najwięcej, a członkowie zespołów wzajemnie się w tym wspierają. Taki poziom motywacji
i wewnętrznego doskonalenia prowadzi do sytuacji, w której pracownicy wiedzą jaki sens ma ich praca i mają poczucie znaczenia tego, co robią.
Stawiamy na innowacyjność
Następnym etapem zmian w firmie była praca nad rozwojem i ulepszeniem produktu. - W tym aspekcie postawiłem na dwie ważne kwestie – opowiada prezes. – Po pierwsze wyróżniający się efekt finalny, a po drugie sam proces produkcji i wykorzystywane w nim technologie. Aby osiągnąć cel zatrudniliśmy konstruktorów i kupiliśmy nowoczesne maszyny, w tym dwa roboty. Innowacyjny park maszynowy przyciąga do nas młodych ludzi, którzy pracują z satysfakcją na najnowszym oprogramowaniu. Obserwuję ich na co dzień i widzę, że są bardzo kreatywni, mają mnóstwo pomysłów i aż przyjemnie jest z nimi porozmawiać. Taki zapał przekłada się na produkty, na konkurencyjność, na jakość.
Firma z Trzebnicy za jeden z niezwykle istotnych celów uznała też konieczność wyeliminowania szkodliwych środków produkcyjnych z myślą o zdrowiu swoich pracowników, ale też w celu zmniejszenia śladu węglowego. Całkowicie odeszła przy produkcji od szkodliwych chemikaliów o trujących właściwościach. Został zmieniony lakier i sięgnięto po bezpieczną farbę proszkową. Odpady są zbierane i oddawane do producentów z przeznaczeniem do ponownego wykorzystania. Przy odtłuszczaniu wykorzystywane są środki bez soli czy kwasów. Nie są stosowane żadne półprodukty, które trzeba utylizować specjalnymi preparatami. Kolejnymi działaniami związanymi z ochroną środowiska było wprowadzenie na rynek pionierskiego produktu - Lampy czystości powietrza. - Pragniemy, aby nasz nowy produkt i idea, która za nim podąża stały się inspiracją do zrównoważonego rozwoju, odpowiedzialności społecznej i postaw proekologicznych wpływających na bezpieczeństwo i komfort życia – mówi prezes Marian Przybylski. - Zgodnie z hasłem ,,Zmieniamy postawy, a nie ustawy”.
W drodze ku nowemu
Trzecim sektorem, na którym obecnie skupia się Plast-Met jest rynek. - Pragniemy znacznie poszerzyć grupę odbiorców naszych ogrodzeń systemowych i wzmocnić pozycję marki – mówi Marian Przybylski. – W tym celu zaplanowaliśmy szeroko zakrojone działania marketingowe obejmujące kampanie prowadzone m.in. w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Chcemy też docierać do młodego pokolenia, dlatego rozwijamy nasz profil na Facebooku. Będziemy komunikować, że tworzymy innowacyjne produkty wysokiej jakości i dzielić się doświadczeniem. Fakt, że klienci doceniają nasze produkty jest dla nas dużym wyróżnieniem i daje siłę do dalszej pracy nad rozwojem. Obecna pozycja i status firmy są bez wątpienia największym sukcesem i zasługą nie tylko właściciela, ale również jego współpracowników. Potwierdzają to dobre wyniki finansowe, a plany na przyszłe lata obejmują dalszy rozwój organizacji, produktu i rynku. - Co decyduje o sukcesie? Moje doświadczenie pokazuje, że wynik nie jest najważniejszy, a liczą się też środki, którymi został osiągnięty – podsumowuje prezes Przybylski. – Słucham ludzi, rozmawiam z nimi, ale mam też swoją wizję funkcjonowania firmy. Muszę się pochwalić, że moi współpracownicy reprezentują takie same poglądy i wiedzą za pomocą jakich narzędzi zrealizować wspólne cele. Kiedy słyszę od nich, że coś nie działa tak jak powinno – wtedy mówię: zmieńmy to. Nie obawiam się już zmian, ponieważ rozumiem, że to one pozwalają nam iść do przodu, ku nowym i ciekawym wyzwaniom.
Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu
Elektro-Partner Kraków z ofertą bezpłatnych konsultacji elektrycznych
Magia podczas szkolenia? Tagomago Hair rusza ze szkoleniami z MAGIC TAPE
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Transport
Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga
Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.
Ochrona środowiska
OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie poświęconym Polsce podtrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego na obecny i kolejny rok na poziomie 3 proc. i więcej. Jeszcze szybciej będzie jednak rosła inflacja, co sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła restrykcyjną politykę pieniężną. Mimo sukcesów gospodarczych OECD dostrzega zagrożenia wynikające z rosnącego zadłużenia naszego kraju. Proponuje m.in. progresywny podatek od nieruchomości według jej wartości.
Ochrona środowiska
Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
– W narracji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie polskiej prezydencji za mało mówi się o przyrodzie, a to od niej zależy połowa światowego PKB oraz bezpieczeństwo żywnościowe i społeczne – ocenia dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. O tym, jak ważna jest komunikacja tego aspektu, świadczy sytuacja z unijnym rozporządzeniem dotyczącym odbudowy ekosystemów, które spotyka się z dużą niechęcią m.in. ze strony rolników obawiających się zalewania pól. Nowe prawo będzie mieć jednak szereg korzyści dla rolnictwa.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.