Komunikaty PR

Przyszłość reklamy DOOH – trendy i prognozy na rok 2020

2020-02-06  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Magdalena Osial-Tyszkiewicz
KnowledgeHub

www.kh.vc
00-844 Warszawa
magdalena.osial|knowledgehub.pl| |magdalena.osial|knowledgehub.pl
+48 537 868 699
www.kh.vc

Medium DOOH z każdym rokiem zyskuje na wartości. Cyfrowa reklama zewnętrzna rozwija się według prognoz i powinna utrzymać w nadchodzących latach tendencję wzrostową. Co sprawia, że reklamodawcy coraz chętniej decydują się na rozpoczęcie kampanii na cyfrowych ekranach OOH? Komu reklama DOOH zawdzięcza swój sukces?

Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne. Rynek reklamy zewnętrznej z roku na rok rozwija się coraz dynamiczniej, zarówno pod względem ilości nośników jaką oferuje swoim klientom, jak i możliwości technologicznych, które pozwalają na realizację coraz odważniejszych pomysłów. 

 

Jak wynika z raportu opublikowanego przez IGRZ, po zakończeniu trzeciego kwartału 2019, sprzedaż DOOH na polskim rynku wyniosła 42,3 mln zł i była wyższa o 16,5% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Natomiast wyniki badań Warc z 2018 roku pokazują, że cyfrowy OOH będzie rósł w tempie 10,1% rocznie do 2021.

Wzrost liczby cyfrowych nośników OOH

Agencje reklamowe działające na polskim rynku w ubiegłym roku znacznie rozbudowały swoją ofertę poprzez dodawanie nowych lokalizacji ekranów, a tym samym zwiększanie liczby nośników opartych na najnowszych technologiach cyfrowych. Do rozwoju przyczyniła się m.in. agencja reklamowa Jet Line, która w drugiej połowie 2019 uruchomiła sieć nośników MORE (Miejskie Okna REklamowe) oferujących realizację oryginalnych, dynamicznych kampanii DOOH w najbardziej ruchliwych częściach Warszawy. Wtedy też reklamodawcy dostali do dyspozycji blisko 100 ekranów umieszczonych w witrynach sklepów, restauracji oraz punktach usługowych w stolicy. W niedalekiej przyszłości firma Jet Line planuje uruchomienie kolejnych ekranów w siedmiu kolejnych miastach Polski.

Rozwój możliwości reklamy DOOH

Oprócz zyskania przez reklamodawców większej dowolności w doborze ekranów wykorzystywanych w kampanii, medium DOOH dało możliwość realizowania coraz ciekawszych i bardziej odważnych pomysłów, np. poprzez danie odbiorcom możliwości czynnego uczestnictwa w kreowaniu treści wyświetlanych na cyfrowych ekranach zewnętrznych.

Coraz więcej agencji reklamowych działających na polskim rynku reklamy zewnętrznej, przy współtworzeniu kampanii dla klientów wzoruje się na zagranicznych realizacjach. Dobrym przykładem jest kampania zrealizowana w 2019 w Wielkiej Brytanii przez firmę BT – dostawcę usług telewizyjnych, Internetu i telefonii komórkowej – projekt organizacji „Beyond Limits” wspierającej osoby mające trudności w nauce. Przeprowadzona akcja reklamowa miała na celu zachęcenie najmłodszego pokolenia do zdobywania kwalifikacji w dziedzinie programowania. W tym celu firma Publicis • Poke stworzyła bezpieczną aplikację, która umożliwia dzieciom kreowanie wyglądu ich własnych awatarów, w tym doboru koloru włosów, oczu i skóry, kształtu twarzy, a także wyboru cech charakterystycznych, takich jak okulary czy nakrycia głowy. Realizacja DOOH dała dzieciom szansę poznania możliwości programowania. Dzięki stworzonej na potrzeby kampanii aplikacji,  mieli oni możliwość zmiany kodu programistycznego, który pozwalał na odwzorowywanie ich własnego wizerunku.

Realizacja przeprowadzona przez firmę BT to oryginalny sposób na wykorzystanie medium DOOH do zaangażowania najmłodszej publiczności. Kampanię stworzoną przez uczniów brytyjskich szkół miało szansę zauważyć ponad 270 tys. osób, którzy codziennie przechodzą przez Piccadilly Circus. Dzieci, dzięki  dedykowanej aplikacji, mogły w bezpieczny sposób korzystać z tabletów, które umożliwiały im wprowadzanie w czasie rzeczywistym zmian w pisanym przez nich kodzie, a co za tym idzie  na zmianę wyglądu ich osobistego awatara.

Synergia kampanii DOOH z działaniami prowadzonymi w mediach społecznościowych

Oprócz zwrócenia uwagi odbiorcy poprzez odpowiedni dobór nośników do kampanii oraz stworzenie ciekawego pomysłu na kampanię, liczy się również sposób w jaki reklamodawca wpłynie na zapamiętanie reklamy przez użytkownika. Świetnym rozwiązaniem pozwalającym wydłużyć kontakt z odbiorcą jest wzmocnienie przekazu poprzez wyświetlenie reklamy tego samego produktu lub usługi na urządzeniu mobilnym, np. w mediach społecznościowych. Synergia prowadzonych działań reklamowych (przeniesienie odbiorcy reklamy DOOH do sieci, w tym do wyszukiwarek i mediów społecznościowych) znacznie wpływa na osiągnięcie sukcesu przez reklamodawcę.

Według raportu opublikowanego przez Facebook w 2019 roku, przy powszechnej popularności smartfonów, wysoka zauważalność reklam OOH w przestrzeni miejskiej idzie w parze z działaniami prowadzonymi w Internecie, także w mediach społecznościowych. Średnio  4 na 10 ankietowanych (38%) stwierdziło, że obejrzana reklama OOH zachęciła ich do odwiedzenia strony promującej się marki na Facebooku lub opublikowaniu na tym portalu

 

 

 

wpisu z oznaczeniem danej marki. 25% biorących udział w badaniu zdecydowało się na opublikowanie posta na temat obejrzanej kampanii na Instagramie.

Inwestycje poczynione przez firmy reklamowe na rozbudowę sieci nośników oraz rozwój możliwości technologicznych sprawiły, że cyfrowa reklama zewnętrzna wciąż zyskuje w oczach reklamodawców. Lepsze wykorzystanie potencjału nośników reklamowych bezpośrednio przekłada się na rosnącą sprzedaż tego medium. Cyfrowa reklama DOOH, w porównaniu do lat ubiegłych, wciąż ewoluuje, przez co staje się coraz bardziej skutecznym i chętniej wybieranym medium reklamowym.

 

Autor: Diana Polska-Pękala – Marketing & PR Manager w MyLED, odpowiedzialna m.in. za public relations, budowanie komunikacji marketingowej firmy oraz kreowanie kampanii na nośnikach DOOH, dostosowanych do potrzeb klientów. Pasjonuje się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi wykorzystywanymi w cyfrowej reklamie OOH oraz tworzeniem pozytywnego wizerunku marki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: KnowledgeHub
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media i PR Jak performance marketing pomaga rosnąć firmom? Biuro prasowe
2025-06-11 | 09:00

Jak performance marketing pomaga rosnąć firmom?

Cyfrowa inżynieria wzrostu, gdzie każda decyzja opiera się na danych, a wszystkie złotówki pracują na Twoje wyniki? Właśnie tak można określić performance marketing! Coraz
Media i PR 25. Kongres Public Relations – ćwierć wieku refleksji, wiedzy i inspiracji
2025-06-11 | 08:50

25. Kongres Public Relations – ćwierć wieku refleksji, wiedzy i inspiracji

25. Kongres Public Relations – ćwierć wieku refleksji, wiedzy i inspiracji   Blisko 500 godzin wykładów, w których uczestniczyło 6 349
Media i PR VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów
2025-04-10 | 17:00

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Aż 87% Polaków jest zmęczonych polaryzacją społeczną i polityczną widoczną zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Z kolei prawie 80% polskich

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny

16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.

Polityka

P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – ​To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.

Media i PR

Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.