Komunikaty PR

Rewolucja w automatyzacji procesów jakościowych dzięki systemom wizyjnym.

2021-07-09  |  01:00
Biuro prasowe

Rewolucja w automatyzacji procesów jakościowych dzięki systemom wizyjnym

 

Wymagania klientów odnośnie jakości nabywanych produktów są coraz wyższe. Słynna dewiza Henry’ego Forda z 1914 r. - „możesz otrzymać samochód w każdym kolorze, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny” - już dawno się zdezaktualizowała. Świat przyspieszył i nie zamierza zwalniać. Nic dziwnego, że producenci kładą coraz większy nacisk na kontrolę jakości, a systemy wizyjne obejmują dziś zarówno proste zadania kontrolne, jak i skomplikowane i kompleksowe działania.

 

Coraz krótsze serie produkcyjne, personalizacja, rosnąca rotacja produktów, krótsze takty linii montażowych - oto wyzwania, z którymi mierzy się niejeden zakład produkcyjny. W trosce o najwyższą jakość nie da się jednak wykluczyć wszystkich błędów, nawet jeśli dbają o to najbardziej zaangażowani i skrupulatni pracownicy. W firmach myślących perspektywicznie o wzrostach sprzedaży i dbających o satysfakcję klientów, jak i bezpieczeństwo procesu, czas oceny jakości na zasadzie „na oko”, odchodzi bezpowrotnie. W jej miejsce wdraża się nowoczesne i precyzyjne rozwiązania. Dlatego systemy wizyjne kontroli jakości i automatyzacja kontroli jakości są obecne w coraz liczniejszych gałęziach przemysłu.

 

Procesy jakościowe do poprawy

Wiele przedsiębiorstw w różnych obszarach swojej działalności wciąż realizuje kontrolę jakościową poprzez wybór pojedynczych próbek z całej serii produkcyjnej i wykonanie manualnych pomiarów w laboratorium, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz oprogramowania. Innym sposobem kontroli jest ocena wykonywana przez człowieka, która siłą rzeczy nie jest do końca obiektywna i zależy od konkretnej osoby, stopnia zmęczenia, pory dnia. Co więcej nie jest powtarzalna i ogranicza się do naturalnych możliwości wzroku, co uniemożliwia sprostanie wymaganiom, jakie stawia dokumentacja projektowa/jakościowa. - Człowiek nie potrafi wskazać różnicy pomiędzy 0,5 a 0,8 mm, a już na pewno nie w sposób powtarzalny i efektywny. – zauważa Adrianna Orzoł, ekspert od wizji maszynowej, zajmująca się tworzeniem algorytmów wizyjnych w Etisoft Smart Solutions. Dodatkowo zadania nie ułatwia  wolumen i różnorodność produktów oraz krótkie takty produkcyjne

 

Przewaga dzięki automatyzacji

Systemy wizyjne - poprzez dobór odpowiednich kamer, oświetlenia, niezbędnych sprzętów i konstrukcji - pozwalają przenieść procesy jakościowe na nowy poziom. Inspekcja każdego jednego elementu lub produktu, powtarzalność i rzetelność pomiaru, wynik inspekcji powiązany z wymaganiami określonymi w dokumentacji – oto oczywiste zalety tego rozwiązania. Decydując się na dodatkową integrację, można także zwiększyć świadomość procesu oraz zaadresować rosnącą różnorodność na liniach produkcyjnych.

 

Jak to osiągnąć? Po pierwsze należy zidentyfikować model/wariant produktu, który będzie przedmiotem inspekcji. Można to uzyskać poprzez odczytanie numeru ID na etykiecie, integrację z RFiD lub z systemem IT klienta. To zadanie można również powierzyć systemowi wizyjnemu. Efekt? – Zyskujemy możliwość gromadzenia, przetwarzania i analizowania ogromnych zbiorów danych, co z pewnością będzie cenne z punktu widzenia traceability czy systemów jakościowych. – wylicza ekspertka z Etisoft. Znając „tożsamość” produktu, można go zintegrować z systemami IT klienta, zyskując cenne źródło aktualnych danych dla automatyzacji procesu, które pozwala określić np. obecność lub typ przedmiotu inspekcji czy przezbroić system w sposób automatyczny.

 

Jak zwiększyć efektywność procesu?

Automatyzacja procesów jakościowych pozwala odciążyć operatorów od wielu obowiązków i czynności, a tym samym zwiększyć ich produktywność. Dzięki temu, że system prowadzi inspekcję każdego elementu/produktu, zyskujemy możliwość reakcji w czasie rzeczywistym. Oprócz oszczędności czasu pracy operatora, pozwala to także na zmniejszenie kosztów związanych z pracą maszyny oraz użytym surowcem. Zastosowanie systemów wizyjnych pozwala nie tylko na wykrywanie sytuacji niepokojących. Daje także szansę na zidentyfikowanie w procesie obszarów, w których można szukać oszczędności lub dalszych usprawnień.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Dwie na trzy firmy należące do kobiet utrzymują się na rynku ponad 3 lata Biuro prasowe
2024-05-14 | 16:20

Dwie na trzy firmy należące do kobiet utrzymują się na rynku ponad 3 lata

Wśród biznesów zakładanych przez kobiety aż 85 proc. jest w stanie przetrwać pierwsze dwa lata działalności. Najbardziej decydujący jest drugi rok prowadzenia firmy, jednak
Firma Platige Image otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich
2024-05-13 | 19:23

Platige Image otwiera studio na Wyspach Kanaryjskich

Las Palmas zostaje kolejnym miejscem na mapie świata, gdzie swoją siedzibę uruchamia Platige Image, dołączając do kilkunastu studiów, które otworzyły swoje podwoje na wyspach
Firma Gotówka od NFG pomoże firmom zachować płynność finansową
2024-05-07 | 15:25

Gotówka od NFG pomoże firmom zachować płynność finansową

Martin Kaczmarski wprowadza nową usługę dla przedsiębiorstw     Blisko 9 na 10 firm z sektora MŚP wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. W razie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rewolucja w legislacji dotyczącej opakowań i powstających z nich odpadów. Działania firm wyprzedzają wymogi prawne

Po długich i burzliwych pracach Parlament Europejski przyjął ostatecznie pod koniec kwietnia br. rozporządzenie PPWR w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Oczekuje się, że nowe przepisy wejdą w życie w 2026 roku i będą stanowić rewolucję nie tylko dla konsumentów, ale przede wszystkim dla przemysłu, który będzie musiał położyć dużo większy nacisk na ekoprojektowanie i wziąć odpowiedzialność za odpady powstające z wytwarzanych produktów. Część firm już zaczęła wprowadzać w tym zakresie zmiany na własną rękę, m.in. eliminując odpady z tworzyw sztucznych.

Infrastruktura

Polskie aglomeracje stają się coraz bardziej cyfrowe. Skokowo wzrasta zużycie danych w sieci

W 12 największych polskich metropoliach mieszka 16 mln Polaków, a każdego dnia z przedmieść do centrów dojeżdża do pracy i szkoły od 50 tys. do nawet 300 tys. ludzi – wynika z raportu Play. To duże wyzwanie dla infrastruktury miast, również telekomunikacyjnej, bo zużycie danych dynamicznie rośnie. W sieci Play wzrost ten już dwukrotnie przekroczył gwałtowny skok z okresu pandemii COVID-19. Dostęp do szybkiego internetu mobilnego i stacjonarnego jest obecnie kluczowy dla miast, a do tego konieczne są dalsze inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Firma

Przedsiębiorcy chcą mieć wszystkie produkty finansowe i biznesowe na jednej platformie. W takie rozwiązania inwestują banki i firmy leasingowe

Niemal 70 proc. mikro-, małych i średnich firm chciałoby mieć zgromadzone wszystkie produkty finansowe na jednej platformie – wynika z raportu EFL  „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”. Dodatkowo chętnie korzystaliby w jej ramach z usług ułatwiających prowadzenie biznesu, jak wsparcie księgowe, prawne, możliwość załatwienia sprawy urzędowej, rezerwacji noclegu na podróż służbową czy zakupu pakietu usług medycznych. Nad takimi hubami dla przedsiębiorców intensywnie pracują zarówno banki, jak i firmy leasingowe. Takie narzędzie udostępnili właśnie Credit Agricole i Grupa EFL.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.