Sztuczna inteligencja w fotowoltaice – sunmetric rusza po drugi etap finansowani

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Innowacyjne narzędzie, które dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji umożliwia przeprowadzenie precyzyjnej i zautomatyzowanej analizy danego obiektu oraz terenu w celu oceny wydajności potencjalnej instalacji fotowoltaicznej – tak pokrótce można zdefiniować produkt wielomiesięcznej pracy nad projektem sunmetric. To wyjątkowe rozwiązanie pozwala zoptymalizować proces sprzedaży fotowoltaiki. Z jego potencjału mogą skorzystać branże OZE, techniczne, technologiczne, a także inwestorzy, którzy chcą zakupić lub wydzierżawić wybrany grunt pod farmy solarne.
W grudniu 2020 roku sunmetric zyskał finansowanie ze strony Czysta3.vc. Wsparcie wysokości miliona złotych zostało przeznaczone przede wszystkim na zbudowanie sieci neuronowej, co jeszcze zwiększyło dokładność pozyskiwanych na podstawie analizy danych. W lipcu tego roku brand zakończył pierwszy etap projektu, co błyskawicznie przełożyło się na liczbę podpisywanych umów. Sukcesy sprzedażowe wciąż trwają, a wrześniowe umowy i kontrakty sprawiły, że sunmetric rusza po kolejny etap finansowania.
I inicjatywy proekologiczne rozwijają się w niesamowitym tempie – to już fakt. Pomysłodawcy sunmetric zauważyli, w jak dużym stopniu fotowoltaika wpływa na rozwój rynku, bardzo szybko diagnozując pewien problem. Analiza techniczna, na podstawie której obliczana jest moc instalacji fotowoltaicznej dla konkretnego budynku, jest dość skomplikowana i czasochłonna. Ponadto, determinuje konieczność zaangażowania kilku osób. sunmetric opracowało analizę zbiorczą, która obejmuje zautomatyzowaną detekcję budynków, analizę topografii terenu oraz powierzchni dachowych. Raport, który dociera do Klienta, zawiera m.in. powierzchnię dachu, długość jego krawędzi, nasłonecznienie i zacienienie, kąty nachylenia dachu czy ewentualne przeszkody. Tak kompleksowa ocena najistotniejszych elementów to jedyna w swoim rodzaju szansa, aby szybko, sprawnie i skutecznie określić, jak wydajna będzie instalacja fotowoltaiczna w danym miejscu. Warto dodać, że tyczy się to także gruntów, które potencjalnie chcą wydzierżawić lub zakupić inwestorzy pod farmy fotowoltaiczne – dostarczony raport na temat potencjału rentowności farmy dla inwestorów jest w stanie rozwiać wszystkie wątpliwości w tej kwestii.
Drugi etap finansowania ma zagwarantować projektowi sunmetric jeszcze szybszy rozwój. Oferowane przez sunmetric rozwiązanie to bowiem szansa nie tylko dla firm zajmujących się instalowaniem fotowoltaiki, ale również z firmami energetycznymi czy ciepłowniczymi, a także dla miast, gmin, powiatów i wielu innych podmiotów. Potencjał projektu najlepiej obrazuje zainteresowanie, z jakim spotkał się brand po ukończeniu pierwszego etapu. Duże sukcesy pojawiły się błyskawicznie i wydaje się, że kolejne są kwestią czasu.
– Zdecydowaliśmy się podejść do 2 rund finansowania dosyć szybko – budowaliśmy tę technologię 7 miesięcy, a teraz z sukcesem wchodzimy z nią na rynek. To na razie 1/3 planu i już widzimy, że mamy ogromny potencjał. Zaledwie pół roku wystarczyło, żeby odnosić pierwsze, konkretne sukcesy, więc odważnie stawiamy kolejny krok – dodaje Amadeusz Kordasiński, Chief Operations Officer w sunmetric.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.