Taśmy termotransferowe: komu i do czego mogą się przydać?
Taśmy termotransferowe to obecnie jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w drukowaniu oznaczeń. Znajdziemy je w biurach, halach produkcyjnych, magazynach i laboratoriach, a także w mikrofirmach, gdzie są stosowane do oznaczania gotowych wyrobów.
Druk może być czarny, biały lub w innym, wybranym kolorze. Może być też metaliczny, a nawet mieć postać hologramu lub być widoczny wyłącznie w świetle ultrafioletowym. Tu naprawdę każdy znajdzie rozwiązanie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.
Trochę historii
Wszechstronność taśm wynika z ich zróżnicowania, a także szybkiego rozwoju materiałów eksploatacyjnych oraz odpowiednich urządzeń.
W drukarkach termotransferowych stosowane są coraz wyższej jakości podzespoły oraz głowice o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają uzyskać bardzo wysokiej jakości druk. Z kolei coraz lepsze taśmy termotransferowe odpowiadają za wysoką trwałość i odporność druku na, czasami bardzo specyficzne, warunki otoczenia.
Produkcja
Stosowane w liniach produkcyjnych taśmy termotransferowe używane są do drukowania etykiet identyfikacyjnych i produktowych oraz innych oznaczeń.
Mogą być używane do drukowania bezpośrednio na elastycznych opakowaniach, na przykład w przemyśle spożywczym i kosmetycznym lub w przemyśle odzieżowym, w którym wykorzystuje się je do drukowania metek i wszywek. Dlatego w ich przypadku istotna jest bardzo wysoka jakość i trwałość nadruków, umożliwiająca późniejszą identyfikację oraz śledzenie wyrobu.
Stosuje się tu głównie wysokiej jakości taśmy termotransferowe o dużej trwałości i wysokiej prędkości druku oraz szerokim zakresie zastosowań.
Jak mówi Mariusz Baranowski, specjalista ds. testowania produktów i rozwiązań w Dziale Rozwoju Produktu w firmie Etisoft: Najlepszym polecanym przez nas rozwiązaniem dla branży motoryzacyjnej, AGD, elektronicznej oraz chemicznej, wszędzie tam, gdzie druk musi sprostać najtrudniejszym warunkom, są taśmy, w których barwnik zawiera żywicę, a dodatkowa powłoka antystatyczna chroni głowicę drukującą przez zniszczeniem.
Laboratoria i R&D
Tu taśmy termotransferowe wykorzystywane są w przeróżnych - zautomatyzowanych i manualnych - systemach laboratoryjnych do drukowania oznaczeń oraz etykiet identyfikacyjnych z kodami kreskowymi umożliwiającymi, na przykład, śledzenie odczynników, materiałów i próbek.
Ich podstawową cechą jest konieczność zapewnienia czytelności kodów kreskowych nawet po wielu latach przechowywania materiałów. Czasami w niskich, a nawet bardzo niskich temperaturach. Na przykład w przypadku systemów kriogenicznych.
Logistyka i magazyny
Czym byłaby logistyka, transport i łańcuchy dostaw bez etykiet i oznaczeń transportowych? Wysokiej jakości taśmy termotransferowe są tu odpowiedzialne za druk odpowiedniej jakości, trwałych kodów kreskowych umożliwiających odczyt, nawet gdy produkt został wcześniej zafoliowany.
– Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem dla logistyki, transportu i handlu, gdzie niezbędne jest oznaczenie wyrobu, towaru lub ładunku, są taśmy, które pozwalają na oznaczenia charakteryzujące się krótkim cyklem życia, zwykle niezbędne wyłącznie na czas transportu – wyjaśnia Mariusz Baranowski.
Biuro i administracja
Taśmy termotransferowe używane w działach administracji i biurach, wykorzystywane są do drukowania różnego rodzaju etykiet samoprzylepnych i oznaczeń, etykiet adresowych i informacyjnych, a także oznaczeń archiwów i majątku trwałego. Dlatego muszą być trwałe i zapewniać dobrą czytelność kodów kreskowych nawet po wielu latach.
Podstawą sukcesu jest taśma termotransferowa dobrana odpowiednio do zastosowania. Jak mówi ekspert z firmy Etisoft: Nasze taśmy termotransferowe pozwalają dobrać rozwiązanie zaspokajające potrzeby praktycznie każdego klienta, zarówno pod względem kosztów, jak i trwałości oznaczeń. Jednak, aby było ono w „pełni trafione”, musimy poznać potrzeby klienta i jego specyficzne wymagania. Pozwala nam to - na bazie własnego doświadczenia, jak i wyników testów- zaproponować rozwiązanie, które spełni, a nawet przewyższy wymagania.
To ważne, bo kombinacji taśma transferowa - etykiety- drukarka do etykiet jest wiele. I dopiero odpowiednie ich połączenie pozwala uzyskać zoptymalizowane pod względem kosztów i trwałości rozwiązanie dla praktycznie każdej firmy i branży. Jednak do tego potrzebna jest nie tylko specjalistyczna wiedza, ale także doświadczenie.
Dlatego szukając takiego rozwiązania dla swojej firmy, najlepiej jest zwrócić się z pytaniem do specjalistów, którzy pomogą wybrać nie tylko odpowiednią taśmę termotransferową, ale dobiorą do niej odpowiednie etykiety oraz drukarkę.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.