Technologie immersyjne a biznes
Gośćmi dr hab. Andrzeja Wodeckiego będą eksperci z firmy Immersive Toolbox, spółki zajmującej się tworzeniem dedykowanych narzędzi wsparcia dla procesów przemysłowych wykorzystujących narzędzia wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR).
Rynek AR i VR rośnie – i będzie rosnąć - w błyskawicznym tempie. W 2020 opublikowano prognozę, z której wynika, że wartość rynku AR i VR na koniec 2021 roku wyniesie 26 miliardów dolarów, a w 2028 sektor będzie wart już 340 miliardów! [1] Zalety wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości coraz częściej i chętniej dostrzega świat biznesu, który – zwłaszcza w dobie pandemii, która przyspieszyła procesy związane z cyfryzacją – otwiera się na innowacyjne rozwiązania, mogące poprawić konkurencyjność firm i organizacji.
Szanse i zagrożenia
Implementacja rozwiązań opartych na AR i VR jest wymagająca i wiąże się z całym szeregiem wyzwań, ale jednocześnie otwiera przed organizacjami zupełnie nowe perspektywy. Istotne jest zrozumienie potencjału, kryjącego się za technologiami immersyjnymi. – Z jednej strony na menedżerach i inwestorach ciąży ogromna presja, bo nowe technologie, w tym AR i VR, mogą stanowić ogromną przewagę konkurencyjną i nie sposób przejść obok ich potencjału obojętnie, ale z drugiej pojawia się lęk przed niepowodzeniem i błędną inwestycją. Z trzeciej jednak: do zrozumienia potencjału AR i VR wystarczy opanowanie podstaw, pozyskanie umiejętności korzystania z inteligentnych narzędzi i formułowania skutecznych biznesowych uzasadnień. To daje pewność, uwalnia od obaw i skłania do świadomego eksperymentowania i podejmowania ryzyka – tłumaczy dr hab. Andrzej Wodecki, opiekun merytoryczny program MBA Digital Transformation w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej i moderator spotkania z cyklu New Tech Zone.
Spotkanie z ekspertami
Spotkanie „VR i AR. Jakie możliwości biznesowe dają technologie immersyjne?” odbędzie się 29 czerwca i omówione zostaną na nim kwestie obecnego stanu rozwoju technologii AR i VR w przemyśle i ich możliwości aplikacyjnych, a także główne wyzwania i bariery związane z ich wdrożeniem w organizacjach. Na webinarze omówione zostaną także dwa praktyczne case’y zastosowania rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w przemyśle na przykładzie roboty i instruktażu pracowników.
Gośćmi dr Wodeckiego będą współzałożyciele spółki Immersive Toolbox, zajmującej się tworzeniem dedykowanych narzędzi wsparcia dla procesów przemysłowych wykorzystujących AR i VR – Maciej Tomecki (CEO) oraz Sławomir Tadeja (CTO).
Maciej Tomecki interesuje się zagadnieniami związanymi z Europejskim Zielonym Ładem, a zwłaszcza z dekarbonizacją energetyki i przemysłu. Brał udział w kilku projektach badawczych skupiających się na wpływie czwartej rewolucji technologicznej na politykę energetyczną, np. projekt Robotyzacja przemysłu jako część zjawiska Przemysłu 4.0 (Cambridge University). Ma kilkuletnie doświadczenie zawodowe we wdrażaniu strategii, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym (m.in. PKO BP, EY, Ministerstwo Rozwoju).
Z kolei Sławomir Tadeja zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem interaktywnych wizualizacji złożonych danych wielowymiarowych przy użyciu tzw. „analityki immersyjnej” wykorzystując technologię VR.
Zachęcamy do udziału w spotkaniu. Wystarczy rejestracja przez formularz kontaktowy – link do transmisji zostanie przesłany przed spotkaniem na skrzynkę mailową. Start o godzinie 17:00.
[1] https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/augmented-reality-market

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.