Trendy w atakach DdoS - większe i bardziej złożone | Analiza F5 Labs
Monday PR Sp. z o.o. Sp.k.
Górskiego 9
00-033 Warszawa
biuro|mondaypr.pl| |biuro|mondaypr.pl
+48 224878421
www.mondaypr.pl
Liczba ataków Distributed Denial-of-Service nieznacznie spadła w 2021 r. (3%), jednak stały się one większe i bardziej złożone. Do IV kwartału 2021 r. Średni, zarejestrowany rozmiar ataku wynosił powyżej 21 Gb/s, czyli ponad czterokrotnie więcej niż poziom z początku 2020 r. W ubiegłym roku pobity został rekord największego dotąd zarejestrowanego ataku (1,4Tb/s).
Liczba ataków DDoS nieznacznie się waha w kwartałach, niemniej pewne jest, że stają się coraz większe – powiedział Ireneusz Wiśniewski, dyrektor zarządzający F5 Poland. Zaobserwowaliśmy ten trend w zeszłym roku, wykorzystując dane z Silverline DDoS Protection[1].
Ataki stają się coraz większe
Większość ataków zarejestrowanych w 2021 r. obejmowała mniej niż 100 Mb/s. Największy w 2020 r. atak osiągnął 253 Gb/s, ale już w lutym 2021 r. było to 500 Gb/s, by pobić rekord wagi 1,4Tb/s w listopadzie ur. Wymierzony w klienta ISP/hostingu atak osiągnął maksymalną przepustowość w ciągu zaledwie 1,5 minuty i trwał tylko cztery minuty, a wykorzystywał kombinację metod wolumetrycznych (odbicie DNS) i warstwy aplikacji (powodzie HTTPS GET).
Złożoność rośnie
Ataki wolumetryczne, które wykorzystują publicznie dostępne narzędzia i usługi do zalewania sieci, nadal były najczęstszą formą ataków DDoS w 2021 r. (59% wszystkich zarejestrowanych ataków). Odnotowały niewielki spadek r/r z 66%. Przy czym rozpowszechnienie ataków DDoS typu protokołowego[2] i aplikacyjnego (+5% r/r) nieznacznie wzrosło.
Jeśli chodzi o konkretne metody ataków, nastąpiły znaczące zmiany w dystrybucji: ataki na zapytania DNS stały się bardziej powszechne (wzrost o 3,5% r/r), a wykorzystanie fragmentacji UDP spadło o 6,5%. Odbicie LDAP również zmniejszyło się o 4,6%, a odbicie DNS o 3,3%.
Obok zmian w typie ataku nadal występują silne ataki wielowektorowe, do jakich należał incydent 1,4 Tb/s wykorzystujący kombinację odbicia DNS i HTTPS GETS – powiedział Ireneusz Wiśniewski. Szczególnie widoczne było to na początku roku, kiedy ataki wielowektorowe znacznie przewyższały liczbę ataków jednowektorowych. Wymaga to od ochrony stosowania równolegle coraz więcej technik łagodzących i zapobiegających wyrafinowanym atakom odmowy usługi.
Usługi finansowe na celowniku
Bankowość, usługi finansowe i ubezpieczenia (BFSI) były w 2021 r. branżą najbardziej dotkniętą przez ataki DDoS – stanowiąc 25% ich całego wolumenu. Ataki na ten sektor stale rosną od początku 2020 r.
Natomiast sektor technologiczny w 2020 r na 4 miejscu za telekomunikacją i edukacją – razem 75% wolumenu. Takie sektory jak energia, handel detaliczny, opieka zdrowotna, transport i prawo, odnotowały w tym obszarze znikome oznaki ataków.
Mimo że liczba ataków nieznacznie spadła w 2021 r., problem DDoS nie maleje – powiedział Ireneusz Wiśniewski. Zarówno rozmiar, jak i złożoność tych ataków rosną, wymagając bardziej zwinnej i wieloaspektowej reakcji ze strony obrońców.
Nawet ataki, które trwają tylko kilka minut powodują przerwy w działaniu usług, co może mieć poważne konsekwencje i negatywnie wpłynąć na markę i organizację, o czym wiedzą cyberprzestępcy.
Wraz ze wzrostem wyrafinowania i różnorodności ataków DDoS organizacje będą stosować szeroką gamę środków ochrony przed nimi, w tym kontrole wyższego szczebla. Celem będzie inspekcja i ograniczenie ruchu docierającego do punktów końcowych. Obejmie to także dostawców usług zarządzanych, którzy mogą współpracować z wewnętrznymi zespołami bezpieczeństwa, dla zapobiegania atakom, jak i szybkiego działania łagodzącego atak będący w toku.
[1] Dane zebrane z F5 Silverline1 – opartej na chmurze platformy usług zarządzanych wykrywającej i łagodzącej ataki DDoS w czasie rzeczywistym
[2] Wynika ze zmiany wykorzystania protokołów. 27% ataków w 2021 r. wykorzystywało TCP, w porównaniu do 17% w poprzednim roku (wymagania bardziej złożonych ataków aplikacyjnych i opartych na protokołach)

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.