Göcek – centrum żeglarstwa w Türkiye (Turcji)
Synertime
Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl
Göcek - małe, urokliwe miejsce w Türkiye (Turcji) Egejskiej przyciąga żeglarzy z całego świata swoimi wspaniałymi portami jachtowymi. Ponadto, turyści w tej malowniczo położonej miejscowości, mogą się cieszyć naturą i pyszną kuchnią w wielu restauracjach i kawiarniach z widokiem na morze.
Göcek znajduje się w prowincji Muğla, w połowie drogi między Köyçeğiz i Fethiye, a także blisko lotniska w Dalamanie. Według słynnego mitu, to w tym miejscu, niegdyś znanym jako Kalimche, spadł Ikar gdy przeleciał zbyt blisko słońca. Dzięki swojemu położeniu, zatokom i wielu okolicznym wyspom, zachęca do odwiedzin miłośników wakacji pełnych kąpieli słonecznych i morskich. Mieszczą się tu też najlepsze przystanie jachtowe w Türkiye (Turcji). Göcek to także punkt startu wielu Błękitnych Rejsów łodziami typu gulet (tradycyjny drewniany żaglowiec z masztem), podczas których można wyczarterować cały statek albo tylko kabinę i spędzić tydzień na morzu.
Największe naturalne atrakcje regionu:
Wyspa Göcek – zlokalizowana najbliżej miasta o tej samej nazwie to idealne miejsce na relaks w pięknym otoczeniu. Można tu dopłynąć korzystając z usług taksówki morskiej lub swoją łodzią. Na wyspie znajdują się punkty gastronomiczne oraz wypożyczalnie leżaków i parasoli.
Wyspa Tersane – największa wyspa wśród wysp Göcek. Znajdują się tu ruiny z czasów Imperium Osmańskiego. Wyspa składa się z dwóch części: portu zimowego i portu letniego.
Zatoka Bedri’ego Rahmi – nazwana na cześć słynnego malarza, który odwiedził to miejsce w 1974 roku. Stworzył też dzieło sztuki na znajdującej się tu skale. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że przedstawia rybę, ale tak naprawdę na ilustracji można znaleźć sześć zwierząt.
Wyspy Yassıca – archipelag w zatoce Fethiye to ulubione miejsce miłośników sportów wodnych. Porośnięte drzewami sosnowymi i oliwnymi wyspy sprawdzą się na piesze wycieczki. Latem mieszkańcy sprzedają na straganach przekąski i wakacyjne pamiątki dla turystów.
Zatoka Killebükü – jedna z najpiękniejszych zatok w okolicy. Oprócz podziwiania naturalnego piękna można tu również zobaczyć ruiny kościoła i zdobione kamienie.
Ölüdeniz – naturalna laguna, w pobliżu Fethiye nazywana przez miejscowych „przystanią podarowaną przez Boga”. Ciepłe i spokojne wody oraz trzy kilometrowa plaża zachwycają odwiedzających. Niesamowitą atrakcją jest też lot paralotnią nad laguną z pobliskiej góry Babadağ.

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu
Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.
Transport
Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.