Komunikaty PR

„Kto czyta, nie błądzi” – warto czytać etykiety

2021-01-15  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania IP_MPW ( 0.13 MB )

13 stycznia, w rocznicę wprowadzenia obowiązującej definicji Polskiej Wódki, chronionego oznaczenia geograficznego, nieoficjalnego święta naszego narodowego trunku – ruszyła akcja edukacyjna Stowarzyszenia Polska Wódka i Muzeum Polskiej Wódki.

Chronione oznaczenie geograficzne Polska Wódka/Polish Vodka odnosi się do wielowiekowej historii, tradycji, rodzimych surowców oraz jakości wódki wytwarzanej na terytorium naszego kraju. 13 stycznia 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o wyrobie napojów spirytusowych definiująca Polską Wódkę, jako tę produkowaną wyłącznie na terytorium Polski z ziemniaków albo tradycyjnych zbóż (żyto, pszenica, owies, jęczmień, pszenżyto) pochodzących wyłącznie z naszego kraju. Czym jest chronione oznaczenie geograficzne Scotch Whisky dla Wielkiej Brytanii a Champagne dla Francji, tym jest Polska Wódka dla Polski.

 

„Od kilku lat Stowarzyszenie Polska Wódka oraz Muzeum Polskiej Wódki buduje świadomość oznaczenia Polska Wódka/Polish Vodka” – mówi Andrzej Szumowski, Prezes Stowarzyszenia – „To bardzo trudne, odpowiedzialne i długofalowe zadanie służące promocji i wspieraniu polskich rolników, gorzelników i producentów Polskiej Wódki. Polska Wódka to nasze dobro narodowe, dziedzictwo historyczno-kulturowe, z którego powinniśmy być jako Polacy dumni. To element naszej tradycji. Dlatego powinniśmy promować unikalność i wyjątkowość tego polskiego trunku zarówno w kraju, jak i na całym świecie”.

Częścią  działań edukacyjnych jest stworzony przez Stowarzyszenie Polska Wódka cykl pięciu krótkich video-animacji, które mają namówić polskich konsumentów do czytania etykiet i dokładnego sprawdzania, po jaki produkt sięgają na półce sklepowej. Czytanie etykiet na butelce jest również niezmiernie ważne w promowaniu chronionego oznaczenia geograficznego Polska Wódka/Polish Vodka oraz  wszystkich Polskich Wódek spełniających kryteria definicji oraz zatwierdzonej przez Unię Europejską specyfikacji technicznej.

W video animacjach o Polskiej Wódce, w sposób lekki i żartobliwy przedstawione zostały wymogi, jakie musi spełnić wódka, abym móc używać chronionego oznaczenia geograficznego. Czy Polską Wódkę można wytworzyć z tofu? Czy można ją wyprodukować w Hiszpanii? I czy każda wódka wyprodukowana w Polsce jest Polską Wódką? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć w prezentowanych filmach.

Jak więc odróżnić na sklepowej półce Polską Wódkę, chronione oznaczenie geograficzne od innych wódek? Zgodnie z określonymi kryteriami Polską Wódką jest jedynie produkt z obowiązkowym oznaczeniem Polska Wódka/Polish Vodka na butelce. Dodatkowo mogą być umieszczone na niej: napis „chronione oznaczenie geograficzne” lub skrót ChOG oraz znak Stowarzyszenia Polska Wódka przygotowany dla uczestników programu oraz unijne logo chronionego oznaczenia geograficznego.

Polska Wódka, podobnie jak inne narodowe alkohole wpisane na listę chronionych oznaczeń geograficznych musiała spełnić wiele wymogów. Udokumentowana historia, wspaniałe tradycje, najwyższa jakość oraz powiązanie z naszym krajem przyczyniło się do znalezienia się w tym wyśmienitym gronie. Dodajmy, że Polska Wódka jest jednym z dwóch polskich napojów spirytusowym, które możemy na tej liście znaleźć.

„Anglicy mają swoje whisky, Meksykanie mają swoją tequilę itd. My mamy nasza Polską Wódkę i powinniśmy się nią chwalić” – mówi jeden z bohaterów filmu rozpoczynającego zwiedzanie Muzeum Polskiej Wódki, znajdującego się w historycznym budynku Rektyfikacji na warszawskiej Pradze, w którym można zapoznać się z wielowiekowymi tradycjami i historią Polskiej Wódki.

Kreację i koncepcję kampanii przygotował „Brand Kolektyw”.

Linki do animacji: https://pva.org.pl/pva_drupal/pl/kampania-edukacyjna.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Steve Allen będzie kierował globalną działalnością dnata Biuro prasowe
2021-03-04 | 01:00

Steve Allen będzie kierował globalną działalnością dnata

Grupa Emirates ogłosiła powołanie Steve'a Allena na stanowisko wiceprezesa wykonawczego dnata, wiodącego światowego dostawcy usług lotniczych. Steve Allen będzie odpowiedzialny za
Turystyka Hotelarze zdali egzamin - Polacy po powrocie do hoteli czują się bezpiecznie
2021-02-23 | 14:05

Hotelarze zdali egzamin - Polacy po powrocie do hoteli czują się bezpiecznie

Jak Polacy oceniają przygotowanie hoteli do ponownego otwarcia? Przeważająca większość z tych, którzy zdecydowali się na wyjazd w trakcie ostatnich 10 dni, uważa, że hotelarze
Turystyka Nareszcie w Polsce! Portal dla miłośników USA.
2021-02-18 | 11:00

Nareszcie w Polsce! Portal dla miłośników USA.

Nareszcie w Polsce! Portal dla miłośników USA. Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa były prezydent Donald Trump podjął historyczną decyzję - zabronił wielu krajom wjazdu do

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W czasie pandemii Polacy zaczęli korzystać z carsharingu na dłuższe dystanse. Na krótkoterminowy wynajem aut stawia też coraz więcej firm

W czasie kolejnych lockdownów mobilność Polaków była mniejsza, ale z drugiej strony własny samochód stał się jedynym pewnym i bezpiecznym środkiem transportu. Za zmianami wynikającymi z obostrzeń pandemicznych szybko nadążyły też firmy carsharingowe, które wprowadziły do oferty usługę dezynfekcji pojazdu, tak żeby ich użytkowanie było bezpieczne dla zdrowia. Po chwilowym zahamowaniu popytu w ubiegłym roku w kolejnych miesiącach klienci chętniej sięgali po auta na minuty. I to nie tylko na krótkich dystansach, lecz również na dłuższe podróże. – Musieliśmy rozszerzyć naszą ofertę o pakiety dobowe czy tygodniowe i weszliśmy do 100 kolejnych miast – mówi Maciej Panek z PANEK Carsharing. Wynajem aut na minuty – zamiast własnej floty – rozważa też coraz więcej firm.

Ochrona środowiska

Do końca czerwca Krajowy Plan Odbudowy powinien uzyskać zgodę Komisji Europejskiej. Polska liczy na pierwsze środki już w wakacje

W drugiej połowie tego roku krajową gospodarkę powinny realnie wesprzeć środki przewidziane na realizację Krajowego Planu Odbudowy. Projekt tego dokumentu kilka dni temu trafił do konsultacji. Jego głównymi celami mają być m.in. wzmocnienie konkurencyjności i odbudowa polskiej gospodarki po pandemii, wsparcie ochrony zdrowia i zielonej transformacji. Do rozdysponowania będzie prawie 60 mld euro. – W najbliższych miesiącach będziemy obserwowali boom gospodarczy i rozwojowy, o ile uporamy się z pandemią – mówi wiceminister Waldemar Buda. 

Prawo

W kwietniu możliwe duże zmiany w ubezpieczeniach społecznych. Rząd pracuje nad ustawą, która ma usprawnić rozliczenia płatników z ZUS-em

1 kwietnia 2021 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nad którą pracuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie z założeniami projekt ma uporządkować system ubezpieczeń społecznych, wprowadzić jednolite rozwiązania w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń oraz usprawnić rozliczanie płatników z ZUS-em. Część rozwiązań budzi jednak wątpliwości. – Skrócenie do roku możliwości samodzielnego złożenia korekt informacji ZUS IWA, czyli dokumentów, na podstawie których ZUS ustala wysokość składki wypadkowej dla płatnika, zaburza równowagę między przedsiębiorcą a urzędem – komentują eksperci Inventage.

Problemy społeczne

Efektem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków. Prawie 40 proc. zmaga się z objawami depresji, a co piąty z nich ma myśli samobójcze

Polska jeszcze przed pandemią COVID-19 była w niechlubnej czołówce państw z najwyższym odsetkiem samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W 2019 roku w grupie wiekowej 13–18 lat odnotowano blisko tysiąc prób samobójczych. W ubiegłym roku było ich nieco mniej, ale specjaliści od zdrowia psychicznego obawiają się, że długotrwałym skutkiem pandemii może być fala samobójstw wśród nastolatków. – W grupie nastolatków z objawami depresji, potrzebującej natychmiastowej pomocy psychologa i psychiatry, ok. 18 proc. zmaga się z myślami samobójczymi – alarmuje psycholog dr Beata Rajba. – Nie oznacza to, że te nastolatki popełnią samobójstwo, ale że są w grupie wysokiego ryzyka i potrzebują natychmiastowej pomocy – dodaje.