Uniwersalne jak obrzeża!
Tok Tok
Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl
Wyznaczają granice alejek czy ścieżek, zapobiegają obsypywaniu ziemi lub rozjeżdżaniu zieleni, a także służą do budowy rabat – obrzeża, bo o nich mowa, pełnią szereg funkcji w otoczeniu naszego domu i przed nim.
Beton cieszy się dziś dużą popularnością w aranżacjach przestrzeni wokół nowoczesnych domów. Z betonowych prefabrykatów buduje się dziś alejki, ścieżki, chodniki, tarasy, podjazdy oraz elementy małej architektury. Dlatego też betonowe obrzeża są naturalnym dopełnieniem współczesnych przydomowych kompozycji. Poza tym cechują się doskonałymi parametrami technicznymi, co gwarantuje ich trwałość i nienaganną estetykę przez lata. Jeśli dodamy do tego fakt, że praktycznie nie wymagają konserwacji, obrzeża betonowe stają się numerem jeden, pozostawiając daleko w tyle konkurencję wykonaną z drewna czy plastiku. Gdy połączymy to dodatkowo z mnogością dostępnych na rynku wzorów, które różnią się między sobą wysokością, grubością, długością, fakturą i kolorem, to uzyskujemy materiał, który świetnie wkomponuje się w niemal każdą aranżację. Zacznijmy jednak od podstaw.
Żeby trzymać wszystko w ryzach!
Podstawową funkcją obrzeży jest ochrona nawierzchni lub terenów zielonych, dlatego są one stosowane na skraju ścieżek, chodników, dróg, podjazdów lub przestrzeni zielonych. Dobrze zamontowane bordery stabilizują nawierzchnię, zapobiegając tym rozsuwaniu się jej na boki. Dzięki obrzeżom zdecydowanie dłużej zachowuje ona swoją trwałość i walory estetyczne.
Skutecznie rozgraniczają strefy
Pełnią one również ważną rolę polegającą na wyraźnym rozgraniczaniu stref pieszych od jezdnych, czy stref ruchu od zieleni miejskiej. Doskonale widać to szczególnie na styku drogi i chodnika, gdzie często oprócz zwykłych krawężników układane są bordery, które otaczając teren zielony, uniemożliwiają wjeżdżanie na niego samochodami i parkowanie na trawniku.
Zapobiegają obsypywaniu się ziemi
Obrzeża są również elementami, które mogą być przydatne przy zabezpieczaniu skarp i zapobieganiu obsypywaniu się ziemi. Choć większość z nich nie przekracza wysokością 30 cm, to umieszczone u dołu skarpy, tuż przed chodnikiem, bądź po bokach skarpy, doskonale spełnią to zadanie.
Zbudują rabaty!
Z obrzeży możemy stworzyć kwietne rabaty bądź zielniki. Bordery posłużą w tym przypadku jako element ochronny i wytyczający wyraźną granicę pomiędzy strefami w ogrodzie.
Funkcjonalne i designerskie rozwiązania
Do wymienionych zastosowań doskonale nadają się takie obrzeża, jak Modern, Lingo i Treo. Ich wysokość nie przekracza 30 cm. Każde z nich, z uwagi na swoją stonowaną kolorystykę utrzymaną w tonacjach szarości i brązów, a także minimalistyczny design, sprawdzi się w praktycznie każdej aranżacji, a w szczególności w nowoczesnych projektach. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że te obrzeża wyglądają identycznie, tak naprawdę znacznie się od siebie różnią. Modern posiada gładką fakturę, wymiar 7x91 cm (Modern I) lub 6x100 cm (Modern II), wysokość 28 cm oraz składa się z czterech trapezowych elementów. Dzięki temu pozwala na budowę odcinków prostych i łuków, co stwarza jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Produktem podobnym do obrzeża Modern pod względem faktury jest Lingo. Pojedynczy element jest jednak w tym przypadku zdecydowanie krótszy, bo ma długość 50 cm oraz grubszy, bo posiada szerokość 10 cm. Wysokość elementów jest natomiast podobna. Lingo to wyjątkowo minimalistyczne obrzeże, co czyni je bardzo wysublimowanym i eleganckim. Trzecim z ciekawych rozwiązań jest Treo. Posiada ono drobno utwardzaną teksturę. Charakterystycznymi cechami Treo są pionowe linie, które dzielą wizualnie każdy element na trzy części, jak również fazowanie przebiegające wzdłuż górnej krawędzi prefabrykatu.
Pozwalają efektownie wykończyć schody
Niektóre z obrzeży można też wykorzystać do wykończenia schodów w strefie wejściowej lub na taras. Jest to praktyczny i szybki w realizacji sposób niwelacji różnic wysokości terenu. Do tego celu ze względu na swoje rozmiary doskonale nadają się obrzeża Modern i Lingo, przy czym z Lingo w zależności od potrzeb można stworzyć wyższy i węższy stopień lub niższy i szerszy.
Obrzeże standardowe, a może szersze?
Najbardziej popularna szerokość obrzeży to 6 do 8 cm, ale na rynku dostępne są również warianty o grubości 10 cm, a najlepszym przykładem jest wspomniane Lingo. Takie grubsze i bardziej masywne obrzeża są doskonałym wykończeniem nowoczesnych nawierzchni ułożonych z płyt wielkoformatowych. Szerokie obrzeża są niewątpliwie swego rodzaju elementem ozdobnym, dlatego warto spojrzeć na nie tylko pod kątem funkcjonalnym, ale również docenić ich ciekawy design.
Jak widać, obrzeża pełnią istotne funkcje w aranżacji przestrzeni dookoła posesji. Stabilizują nawierzchnię, są używane jako elementy oporowe, pozwalają lepiej uporządkować przestrzeń i kreować małą architekturę, a także stanowią część ogrodowej „galanterii”. Są niezwykle ważnym detalem, który doda przestrzeni nie tylko funkcjonalności, ale także szyku i elegancji.
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.
O firmie
www.polbruk.pl
www.facebook.com/polbruk
www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/
www.facebook.com/JestemFachowcem

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.