Komunikaty PR

WARSZAWA I TRÓJMIASTO - JAKIE WALORY OFERUJĄ INWESTOROM WIODĄCE REGIONY?

2020-02-10  |  13:10
Biuro prasowe

Zaraz po Warszawie, coraz bardziej interesującym regionem Polski dla inwestorów krajowych, jak również zagranicznych, staje się Trójmiasto.

W 2017 roku międzynarodowa firma doradcza EY opublikowała raport dotyczący atrakcyjności inwestycyjnej Polski[1]. Wynikało z niego, że nasz kraj jest coraz lepiej postrzeganym miejscem w kontekście inwestycji zagranicznych, szczególnie w sektorach przemysłu, finansów i usług biznesowych oraz transportu i komunikacji.

Potencjał między poszczególnymi regionami jest jednak zróżnicowany. Największym i najatrakcyjniejszym centrum inwestycji pozostaje Warszawa, położona centralnie na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych, charakteryzująca się dużymi zasobami pracy, najwyższym poziomem PKB per capita i największymi dochodami budżetowymi. W stolicy znajdziemy największy i wciąż rozwijający się rynek biurowy, przekraczający w 2018 roku rekordowe 858 000 m² wynajętej powierzchni.

Ogromny potencjał potwierdzają też inne lokalizacje m.in. województwo pomorskie, jeden z najprężniej rozwijających się regionów w Polsce i w Europie. Wyjątkowym miejscem na biznesowej mapie Polski jest Trójmiasto, gdzie powstają i rozbudowują się regionalne centra produkcyjne, ośrodki badań i rozwoju, a także siedziby międzynarodowych firm. Już w 2014 roku swoje centrum otworzył koncern PwC - jedna z największych firm doradczych na świecie wybrała Gdańsk na czwartą tego typu inwestycję po Stanach Zjednoczonych, Irlandii Północnej i Indiach. Również w Trójmieście centrum finansowo-księgowe ulokowała firma Bayer, decydując się na kompleks biurowy Olivia Tower.

Ogromnym atutem Trójmiasta jest korzystne położenie geograficzne i dostępność transportowa z intensywnie rozbudowywaną infrastrukturą. Zaletą regionu jest też zróżnicowana gospodarka, z jednej strony oparta na tradycyjnych gałęziach takich jak przemysł stoczniowy, rafineryjny i budowlany, a z drugiej na rozwijających się branżach związanych z nowymi technologiami, sektorem IT czy branżą elektroniczną. Do tego dodać trzeba dostępność wykwalifikowanych kadr, kształcących się w wysoko ocenianych ośrodkach akademickich. Duże znaczenie ma też polityka prorozwojowa oraz zachęty dla inwestorów ze strony władz państwowych i regionalnych - tłumaczy Agata Karolina Lasota, dyrektor zarządzająca LBC Invest. – Natomiast Warszawa daje bardzo duże możliwości. Mamy tu najwięcej uczelni i ośrodków naukowych oraz dynamiczny rynek pracy, przez co do miasta wciąż napływają nowi mieszkańcy. Stolica uzyskuje również największe w Polsce środki z Unii Europejskiej, które są umiejętnie wykorzystywane, co wpływa na jej intensywny rozwój. To tu swoje siedziby mają największe światowe i polskie korporacje, a także Giełda Papierów Wartościowych - dodaje.

W raporcie “Potencjał inwestycyjny Trójmiasta”, będącym częścią projektu „Business Environment Assessment Study” (Antal, we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint[2]) przedsiębiorcy zwrócili też uwagę na atrakcyjność Trójmiasta pod względem jakości życia, a także na dostępność i jakość powierzchni biurowej, ocenionej na 8,2 pkt w 10-stopniowej skali. Gdynia zdobyła natomiast trzecie miejsce w światowym rankingu najlepszych miast do życia przygotowanym przez LivCom. Także w raporcie ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) uznano Trójmiasto za lidera w kategorii “Jakość życia” i “Dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej”. Z kolei Warszawa jest liderem w kategorii: “Dostępność komunikacyjna (lotniska, pociągi)” i ”Jakość komunikacji miejskiej”, wygrywa też z Trójmiastem w obszarze “Dostępności wykwalifikowanej kadry”.

W Gdańsku, Gdyni i Sopocie znajduje się obecnie łącznie ponad 775 000 m² powierzchni biurowych. Trójmiasto zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w skali kraju, wciąż mając ogromny potencjał rozwojowy. Szacuje się, że po 2021 roku zasoby powierzchni biurowych przekroczą tu 1 mln m².

Nowoczesna infrastruktura biznesowa wyróżnia Trójmiasto na mapie Polski i przyczynia się do rekordowego tempa wzrostu sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BSS). Według raportu ABSL, w okresie od I kwartału 2016 do I kwartału 2019 Trójmiasto odnotowało wzrost zatrudnienia w centrach usług o 56 proc., co jest najlepszym wynikiem w kraju[3]. Liczba osób zatrudnionych w tym sektorze przekroczyła tu 25500 osób. Dla porównania w Warszawie mamy ponad 56 tys. pracowników w nowoczesnych usługach.

Trójmiasto oferuje unikalne połączenie możliwości rozwoju osobistego z wysoką jakością życia. Na tym polu może konkurować z Warszawą, zmagającą się ze smogiem i dużym natężeniem ruchu w mieście. Dynamiczny rozwój regionu i inwestycje zagraniczne sprawiają, że coraz więcej utalentowanych kadr wiążę swoją przyszłość z pracą w Gdańsku, Gdyni lub Sopocie. Takie lokalizacje jak Warszawa i Trójmiasto stają się miejscem pierwszego wyboru dla firm szukających dużych ośrodków biznesowych. To z kolei wpływa na rynek nieruchomości inwestycyjnych. Obserwujemy rosnący trend na wynajem korporacyjny, gdzie mieszkania są zlokalizowane w atrakcyjnych miejscach, dopasowane do potrzeb przedsiębiorców i komfortowo wyposażone. Szczególny potencjał dla inwestorów ma w tym kontekście Gdynia, z relatywnie słabszym zapleczem hotelowym - podsumowuje Agata Karolina Lasota.

Zarówno Trójmiasto, jak i Warszawa mają duży potencjał inwestycyjny. Ich unikatowe atuty i zasoby regionalne to ogromny kapitał, dający szansę na dalszy rozwój i umacnianie swojej pozycji.

 

 


[1] https://www.ey.com/Publication/vwLUAssets/EY_Atrakcyjno%C5%9B%C4%87_inwestycyjna_Polski_2017/$FILE/EY-Atrakcyjnosc-inwestycyjna-Polski-2017-pl.pdf

[2] https://antal.pl/wiedza/raport/potencjal-inwestycyjny-trojmiasta-beas

[3] https://absl.pl/wp-content/uploads/2019/06/raport_absl_2019_PL_190602_epub.pdf

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Zrównoważone budownictwo (w końcu) wkracza “na salony” Biuro prasowe
2024-04-29 | 12:13

Zrównoważone budownictwo (w końcu) wkracza “na salony”

Zarówno aktywność regulatorów, jak i rosnąca świadomość społeczeństwa napędzają zmiany w zakresie zrównoważonego budownictwa. Dotyka to także deweloperów
Nieruchomości Augustowska Vita – nowa rodzinna inwestycja Develii na wrocławskich Maślicach
2024-04-29 | 11:15

Augustowska Vita – nowa rodzinna inwestycja Develii na wrocławskich Maślicach

Develia rozpoczyna sprzedaż nowej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Augustowska Vita, które powstanie na zielonych Maślicach, to projekt dostosowany zwłaszcza do potrzeb młodych
Nieruchomości Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami
2024-04-29 | 11:00

Wraz z wiosną rośnie zainteresowanie domami

Wiosną i latem zdecydowanie mocniej dostrzegamy zalety wyboru domu bądź mieszkania z ogrodem. Choć nie jest to na rynku duży trend, to taką prawidłowość zauważa przedstawiciel firmy More

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.