Elektrownia Powiśle odkrywa tajemnice powstańczej historii
Pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego jest niezwykle ważna nie tylko dla mieszkańców stolicy. Jednym z kluczowych miejsc na historycznej mapie walk powstańczych jest Elektrownia Powiśle. To właśnie jej pracownicy 1 sierpnia 1944 r. o godzinie W stanęli do walki, której celem było odbicie elektrowni z rąk niemieckiego okupanta. Upamiętniając 79. rocznicę wybuchu walk, 5 sierpnia o godzinie 16:00 każdy może wziąć udział w zwiedzaniu Elektrowni Powiśle z przewodnikiem i odkryć tajemnice Powstania Warszawskiego i bohaterów tamtych dni.
W czasie Powstania Warszawskiego Elektrownia Powiśle zajmowała szczególnie istotne miejsce w walce o wolność stolicy. Zlokalizowana w strategicznym punkcie, stała się miejscem działalności powstańczej, zapewniając zasilanie dla potrzeb walki. Nie tylko dostarczała prąd do szpitali polowych i punktów obserwacyjnych, ale także stanowiła ważny punkt zaopatrzenia dla powstańców. To na terenie Elektrowni został zbudowany pojazd pancerny „Kubuś”, który wziął udział w szturmie na Uniwersytet Warszawski (jego replika znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego).
Dzięki walkom Powstańców, budynek Elektrowni Powiśle nie został całkowicie zniszczony, a proces rewitalizacji obiektu pozwolił na zachowanie oryginalnych konstrukcji, które przetrwały II wojnę światową i Powstanie Warszawskie. Jedną z nich jest konstrukcja dawnej kotłowni, która nosi liczne ślady od kul i bomb. Konstrukcja nie była rozbierana, została pomalowana specjalną farbą ognioodporną i przeszła odpowiednie testy wytrzymałościowe. Co ważne, do dziś stanowi element konstrukcyjny tego budynku. W swojej oryginalnej formie została zachowana do 12 m. Nowa konstrukcja stalowa celowo została odróżniona innym kolorem farby.
Podczas prac rewitalizacyjnych, prowadzonych przez White Star Real Estate, starano się zachować możliwie najwięcej oryginalnych elementów odnalezionych na terenie nieruchomości. W tym celu podjęto współpracę z wieloma artystami, którzy – bazując na zachowanych oryginalnych elementach dawnego wyposażenia Elektrowni – projektowali elementy wystroju wnętrz. Przykładami są na przykład lampy umieszczone na kolumnach stalowej konstrukcji w budynku kotłowni czy żyrandole autorstwa Piotra Płoskiego, przy projekcie których zostały wykorzystane nie tylko izolatory, ale też inne elementy dawnego wyposażenia Elektrowni. W sumie podczas prac budowlanych udało się zabezpieczyć ponad 5 tysięcy oryginalnych elementów i dziś można je znaleźć w różnych przestrzeniach Elektrowni Powiśle, często w nowych i zaskakujących funkcjach. Będzie można je odkryć już w najbliższą sobotę 5 sierpnia o godzinie 16:00 podczas zwiedzania obiektu z przewodnikiem.
Elektrownia Powiśle to obiekt, który łączy bogatą 100-letnią historię z nowoczesnością. Dzisiaj stała się nie tylko miejscem upamiętniającym Powstanie Warszawskie, ale także centrum kulturalnym i artystycznym, przyciągającym mieszkańców i turystów z różnych zakątków świata. W zrewitalizowanych wnętrzach dawnej Elektrowni swoją przestrzeń znalazło ponad 90 polskich i zagranicznych marek, liczne restauracje serwujące kuchnie z różnych zakątków świata oraz pierwsza w Polsce strefa piękna – Beauty Hall, w której można skorzystać z usług kosmetycznych na najwyższej jakości. Przestrzeń Elektrowni Powiśle to także 90 apartamentów na wynajem, 3 budynki biurowe oraz hotel butikowy sieci Barceló. Elektrownia Powiśle tętni życiem każdego dnia, a jej niepowtarzalny charakter oraz liczne wydarzenia artystyczne, kulturalne czy modowe sprawiają, że jest to miejsce, do którego chce się wracać.
Zwiedzanie Elektrowni Powiśle z przewodnikiem odbędzie się w sobotę 5 sierpnia 2023 r. o godzinie 16:00. Wstęp jest wolny. W razie dużego zainteresowania, organizatorzy przewidują kolejne terminy. Dodatkowo 1 sierpnia o godzinie „W” (17:00) minutą ciszy w całym obiekcie zostanie uczczona pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.