Zrób sercu przysługę tego lata
Wolny czas, plaża, grill, rower – lato to czas odpoczynku i przyjemności. To również świetny czas, by nadrobić zaległości zdrowotne, szczególnie te związane z regularną profilaktyką. Jednym z ważniejszych aspektów, na które należy zwrócić uwagę jest kardioprotekcja. Kondycja serca wielu Polaków wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Mimo, że lato kojarzy nam się z dobrym samopoczuciem, to właśnie w wakacyjne miesiące wzrasta ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych – szczególnie u osób z chorobami układu krążenia. W tych grupach ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych podczas fal ekstremalnych upałów może wzrosnąć nawet o 700%. Co więcej, prognozy wskazują, że liczba zgonów związanych z upałem może zwiększyć się o ponad 230% do 2036 roku, co stanowi poważne wyzwanie dla systemów ochrony zdrowia. Mimo tego wciąż wielu Polaków nie podejmuje działań profilaktycznych i nigdy nie rozmawiało ze swoim lekarzem na temat kardioprotekcji. Warto zainteresować się programem ,,Moje Zdrowie”, które w tym roku uruchomiło Ministerstwo Zdrowia.
Polacy wciąż nie wykorzystują potencjału dostępnej profilaktyki
Niestety, w Polsce wciąż wiele osób zaniedbuje regularne badania i profilaktykę sercowo-naczyniową. Według raportu „Czy Polacy znają przepis na dobre życie?” 75% Polaków nigdy nie miało ocenionego ryzyka chorób serca przez lekarza, 74% respondentów wskazało, że nie otrzymali zaleceń profilaktycznych, a niemal połowa pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych nie skorzystała z rehabilitacji kardiologicznej. Również mało osób wie, że rehabilitacja serca może odbywać się w domu dzięki telerehabilitacji – z tej formy leczenia korzysta tylko 36% pacjentów.
„To właśnie lekarze mają bezpośredni wpływ na świadomość zdrowotną pacjentów, mogą też zachęcać do regularnych badań profilaktycznych. Niestety, raport ujawnia niepokojącą tendencję wśród osób leczonych farmakologicznie. Aż 25%, a według niektórych analiz nawet połowa pacjentów pomija dawki leków lub całkowicie rezygnuje z ich stosowania wbrew zaleceniom lekarzy. To bardzo nieodpowiedzialne, ponieważ takie zachowanie może skutkować kolejnymi incydentami sercowo-naczyniowymi” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP
Letnia profilaktyka
„Lato to okres, kiedy nasz układ krążenia jest szczególnie obciążony. Wysokie temperatury powodują rozszerzenie naczyń, odwodnienie i zwiększają ryzyko zaburzeń rytmu serca oraz innych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób z chorobami przewlekłymi” – dodaje prof. Piotr Jankowski.
Lato to dobry moment, aby:
- Umówić się na kontrolę u lekarza POZ
- Zrobić podstawowe badania (EKG, morfologia, cholesterol, glukoza)
- zapytać o ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego
- Skonsultować leki – czy nadal są odpowiednie?
- Sprawdzić, czy możesz rozpocząć telerehabilitację
- I wreszcie: zacząć się ruszać – nie tylko dla sylwetki, a przede wszystkim dla serca
Lato to również idealny moment, by wzbogacić dietę w naturalne produkty wspierające zdrowie serca. Sezonowe owoce i warzywa to idealny źródło antyoksydantów, witamin i minerałów, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi i zwalczać stany zapalne.
- Arbuz - bogaty w likopen, który działa ochronnie na naczynia krwionośne,
- Jagody i maliny - pełne flawonoidów, które poprawiają elastyczność naczyń,
- Szpinak i jarmuż - źródła magnezu i potasu, kluczowych dla prawidłowego rytmu serca,
- Orzechy włoskie - dostarczają zdrowych tłuszczów omega-3 wspierających pracę serca.
Regularne spożywanie tych produktów może działać jak naturalna tarcza dla układu krążenia, pomagając utrzymać serce w świetnej kondycji szczególnie w lato.
Program „Moje Zdrowie”
W działaniach na rzecz zdrowia serca wspiera nas także program „Moje Zdrowie” przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. To nowoczesne narzędzie pomaga w identyfikacji czynników ryzyka chorób przewlekłych, w tym sercowo-naczyniowych. Dzięki temu pacjent ma możliwość uzyskania skierowania na badania, łatwy dostęp do wyników diagnostyki, e-recept oraz zaleceń lekarskich i porad specjalistycznych – wszystko w jednym miejscu, dostępne z poziomu smartfona czy komputera. Warto skorzystać z możliwości programu, by jeszcze tego lata zrobić coś dobrego dla swojego serca.
Źródło: Kampania ,,Przepis na dobre życie”

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Jednorazowe opakowania z plastiku mają do 2030 roku zniknąć z lokali gastronomicznych. Przekonanie klientów do pojemników wielorazowych może być wyzwaniem
Unijne przepisy zobowiązują firmy z branży HoReCa do ograniczenia w perspektywie 2030 roku jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych i zastąpienia choć części z nich opakowaniami wielorazowymi. Choć wielu Europejczyków pozytywnie odnosi się do oferowania opakowań wielorazowych przez lokale gastronomiczne, zaangażowanie użytkowników w zwrot pojemników może się okazać wyzwaniem.
Handel
Zbliża się szczyt UE–Chiny. Głównym tematem spotkania będzie polityka handlowa, w tym cła

Unia Europejska i Chiny odpowiadają łącznie za niemal 30 proc. światowego handlu, ale Europa wciąż ma ogromny deficyt handlowy w wymianie z Państwem Środka. Ostatnio relacje między Pekinem a Brukselą były pełne napięć, choćby w kwestii europejskich ceł na elektryki, chińskich ograniczeń eksportu metali ziem rzadkich, czy braku równowagi w dostępie do rynków. Szczyt UE–Chiny odbędzie się ponad półtora roku po poprzednim.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.