Kalendarium
Organizator:
Ministerstwo Rozwoju i Technologii RP
Imię i nazwisko: Agnieszka Wronska
Funkcja: Media Relations Manager
Firma: Remarkable Ones agencja PR
Telefon: 607292224
E-mail: agnieszka.wronska|ro.team| |agnieszka.wronska|ro.team
Ministerstwo zachęca przedsiębiorców do korzystania z technologii cyfrowych
Co piąty pracownik padł ofiarą cyberataku w miejscu pracy. Jednocześnie tylko niewiele ponad połowa polskich firm używa oprogramowania antywirusowego. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii połączyło siły z NASK, aby zapewnić małym i średnim firmom odpowiednie narzędzia.
Informacje ogólne
NASK wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii nauczą przedsiębiorców bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych.
Już co piąty polski pracownik padł ofiarą cyberataku w miejscu pracy. Jednocześnie tylko niewiele ponad połowa polskich firm deklaruje, że używa oprogramowania antywirusowego. Cyberzagrożenia dotyczą każdego przedsiębiorcy i każdego pracownika, zwłaszcza, że najsłabszym ogniwem najczęściej okazuje się właśnie człowiek. Skuteczna ochrona przed zagrożeniami w sieci to nie tylko technologie- jej podstawą jest świadomy i przeszkolony pracownik. Dlatego Ministerstwo Rozwoju i Technologii połączyło siły z NASK, aby zapewnić małym i średnim firmom odpowiednie narzędzia.
Wielu przedsiębiorców z budową systemu ochrony zwleka, aż do chwili pierwszego incydentu bezpieczeństwa. Tymczasem wtedy zwykle jest już za późno, a koszty takiej decyzji bywają wysokie - firma traci dane, zaufanie klientów, a często także pieniądze.
W ramach projektu Digital Biznes. Warszawa już od listopada Ministerstwo Rozwoju i Technologii, NASK, Urząd m.st. Warszawy i Urzęd Pracy m.s. Warszawy szkolą przedsiębiorców w zakresie korzystania z narzędzi cyfrowych.
Bezpłatne webinary dla przedsiębiorców, którzy chcą czuć się przygotowani.
Pierwszy webinar z serii „Digital biznes. Jak oszczędzać czas i pieniądze prowadząc działalność gospodarczą” odbędzie się już w czwartek 28 listopada.
W kolejnym tygodniu przyjdzie czas na omówienie kluczowych aspektów cyberbezpieczeństwa. Już 3 grudnia 2024 r. specjaliści z NASK poprowadzą webinar “Jak zapobiegać i radzić sobie z cyberzagrożeniami - czyli firma bezpieczna cyfrowo”.
Eksperci przekażą uczestnikom praktyczną wiedzę w pigułce i gotowe recepty:
-
Jak szkolić pracowników, aby zminimalizować podatność na cyberataki.
-
Jakie przyjąć zasady , by bezpiecznie korzystaniać ze sprzętu służbowego w domu i biurze.
-
Jaką politykę haseł i sposobów uwierzytelniania przyjąć.
-
Na jakiej zasadzie decydować o przyznaniu uprawnień do dostępu.
-
Jak bezpiecznie przechowywać i przekazywać dane.
-
Jakie zasady tworzenia kopii zapasowych zastosować w firmie.
“Cyberataki dotyczą nas wszystkich, zarówno pracodawców, jak i pracowników. Ich celem padają nie tylko wielkie korporacje. Cyberprzestępcy nie zrezygnują z ataku, bo firma jest mała, nie omijają też żadnej branży. Z naszych badań wynika, że mniejsi przedsiębiorcy często pomijają tę kwestię, sądząc, że ryzyko ich nie dotyczy, albo, że budowa systemu ochrony przed zagrożeniami w sieci jest równoznaczna z zakupem skomplikowanych technologii. Tymczasem podstawą systemu bezpieczeństwa jest elementarna wiedza i regularne szkolenie pracowników, aby unikać błędów które mogą wystawić firmę na ogromne ryzyko, np. utraty danych i pieniędzy. Chcemy, aby przedsiębiorcy byli przygotowani do obrony przed cyberatakami, dlatego dajemy im możliwość czerpania wiedzy od najwyższej klasy ekspertów, czyli ekspertów NASK.” – tak do udziału w webinarach i spotkaniach zachęca Marianna Sidoroff, Dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy potwierdzić swój udział na stronie: www.digitalbiznes.org.
Grudniowe spotkanie to okazja, by od najlepszych nauczyć się, jak skutecznie chronić firmę przed zagrożeniami cyfrowymi. Eksperci NASK wyjaśnią, dlaczego budowanie świadomości wśród pracowników jest kluczowe w zapobieganiu cyberatakom i jakie proste nawyki podnoszą bezpieczeństwo danych w firmach. Poradzą również, jak rozpoznawać zagrożenia oraz wdrażać narzędzia i procedury ochronne, dostosowane do możliwości małych i średnich firm.
Akcji “Digital Biznes. Warszawa” towarzyszą też spotkania stacjonarne.
Stanowią one część większego projektu dla małych i średnich firm. Jako pierwsi w spotkaniach pilotażowych wezmą udział przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego.
Odbędą się w Centrum Przedsiębiorczości Smolna w Warszawie w dniach 4 grudnia 2024 r. (“Wykorzystanie technologii cyfrowych w prowadzeniu firmy”) oraz 12 grudnia 2024 r. (“Jak zapobiegać i radzić sobie z cyberzagrożeniami).
Zapisy na spotkania stacjonarne pod tel. 224430247 lub e-mail: jkrzyzanowski@um.warszawa.pl. Uwaga: liczba miejsc ograniczona!
Więcej informacji znajduje się na stronie www.biznes.gov.pl/digital.
Właściciele firm coraz częściej dostrzegają konieczność inwestowania w ochronę technologie cyfrowe. Dlatego najbliższe spotkania w ramach projektu Digital Biznes to wstęp do kolejnych działań edukacyjnych MRIT, skierowanych do przedsiębiorców.
Jak zapobiegać i radzić sobie z cyberzagrożeniami - czyli firma bezpieczna cyfrowo”
Wezmą udział
Anna Kwaśnik
Ekspertka ds. budowania świadomości cyberbezpieczeństwa w NASK
Autorka materiałów popularyzacyjno- edukacyjnych z zakresu cyberbezpieczeństwa i zagrożeń internetowych. Koordynatorka polskiej edycji kampanii Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa.
Piotr Ławniczak
Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w NASK
Absolwent University of Illinois at Urbana-Champaign, SGH, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Lubelskiej. MBA, MPA, CRISC; Audytor Wiodący Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji wg normy PN-EN lSO/lEC 27001. Audytor Wiodący wielu systemów, m.in.: Systemu Zarządzania Ciągłością Działania wg normy PN-EN lSO/lEC 22301, ISO/IEC 27001 Information Security Associate, czy Balance Scorecard Manager.