Komunikaty PR

Zwyrodnienie stawu biodrowego – bolesna choroba, która długo pozostaje w ukryciu

2013-09-03  |  23:30
Biuro prasowe
Kontakt
Janusz Mroczkowski
Opublikowani Creative Communication Advisors

Modrzewiowa 9/3
15-238 Białystok
janusz|opublikowani.pl| |janusz|opublikowani.pl
501035853
www.opublikowani.pl
Do pobrania press ( 0 MB )

Na początku boli tylko sporadycznie – zwykle po wzmożonym wysiłku fizycznym.  Z czasem jednak ból towarzyszy już niemal każdej chwili życia – w dzień i w nocy. Zwykle rozwija się podstępnie i przez długi czas nie daje poważnych oznak. Mowa o zwyrodnieniu stawu biodrowego. To jedna z najpowszechniejszych dolegliwości biodra, z którą trafiają pacjenci do ortopedów.

Zwyrodnienie to nic innego jak stopniowa destrukcja poszczególnych elementów stawu: chrząstki, warstwy podchrzęstnej kości, torebki stawowej i innych tkanek tworzących cały staw. Chrząstka traci swoje właściwości amortyzujące i zmniejszające tarcie powierzchni stawowych. Na powierzchni głowy kości udowej oraz obrzeżach panewki powstają wyrośla kostne, które dodatkowo ograniczają ruch oraz powodują dalszą przyspieszoną destrukcję stawu.

Zwyrodnienie: pierwotne lub wtórne

Zmiany zwyrodnieniowe mogą mieć różne podłoże. Ortopedzi wskazują generalnie na dwie przyczyny takiego stanu rzeczy:

- Choć powód zwyrodnienia pierwotnego tak do końca nie jest rozpoznany, ale przyjmuje się, że jego przyczyną mogą zaburzenia metaboliczne chrząstki stawowej lub zmiany w składzie płynu stawowego, które upośledzają odżywianie chrząstki oraz nadmierne obciążenia stawu w przypadkach znacznej nadwagi lub pracy fizycznej. Urazy związane z przeciążeniami mogą prowadzić do złamań beleczek kostnych w warstwie podchrzęstnej i tym samym zapoczątkować rozwój zmian destrukcyjnych – wyjaśnia dr n. med. Sławomir Borowik, specjalista ortopedii i traumatologii z białostockiej Humana Medica Omedy.

Zwyrodnienie może mieć również charakter wtórny, spowodowany np.  wrodzoną dysplazją stawu biodrowego, zniekształceniem głowy kości udowej, dysproporcją między wielkością głowy i panewki, zaburzeniami nabytymi w okresie wzrostowo-rozwojowym, zmianami urazowymi, zaburzeniami metabolicznymi, osteoporozą oraz chorobami układowymi.

Doktor Borowik zwraca też uwagę, że do wtórnego zwyrodnienia może też dojść w wyniku zmian powstałych w przebiegu chorób zapalnych układu kostno-stawowego takich jak reumatoidalne zapalenie stawów oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Kiedy do lekarza?

- Na początku, objawy tego, że dzieje się coś niedobrego z biodrem są zwykle dyskretne i niezbyt charakterystyczne. Najczęściej dochodzi do osłabienia kończyny, zmniejszenia wydolności chodu, czasami pojawia się ból kolana. Dolegliwości bólowe samego biodra mogą pojawić się później i występują początkowo po wysiłku i dłuższym chodzeniu, a ustępują po wypoczynku – mówi specjalista z Omedy.

Ortopeda zaznacza, że w pewnych wypadkach momentem początkowym dolegliwości jest banalny uraz np. niewłaściwe stąpnięcie czy upadek. Stąd też przez długi czas, zwyczajnie możemy nie skojarzyć pewnych faktów. Wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze sygnały, które przekazuje nam organizm, nie mając świadomości, że sytuacja może być poważna.

Wraz z upływem czasu i postępowaniem zwyrodnienia nasila się ból. W najbardziej zaawansowanych przypadkach występują bóle spoczynkowe i nocne. Doktor Sławomir Borowik z Omedy przyznaje, że ból bywa tak silny, że organizm nie reaguje nawet niesterydowe leki przeciwzapalne.

Leki, rehabilitacja i operacja

Metody leczenia zależą od stopnia zaawansowania choroby, reakcji chorego na ból i związane z chorobą ograniczenia czynności życia codziennego oraz wieku i ogólnego stanu zdrowia. W leczeniu postępuje się kompleksowo, obejmując profilaktykę, leczenie zachowawcze oraz leczenie operacyjne.

- Podobnie jak w wielu innych wypadkach, tak i tutaj wczesne wykrycie zmian praktycznie zapobiega rozwojowi schorzenia. U osób dorosłych wskazany jest racjonalny tryb życia, utrzymanie prawidłowej wagi ciała, leczenie zaburzeń metabolicznych kości, profilaktyka osteoporozy, leczenie chorób zapalnych stawów, zmiana charakteru pracy w przypadku pojawienia się pierwszych objawów klinicznych – wyjaśnia ortopeda z białostockiej Humana Medica Omeda.

Leczenie zachowawcze polega na połączeniu leczenia farmakologicznego, rehabilitacji i fizykoterapii oraz tzw. zaopatrzenia ortopedycznego.

Największą uciążliwością jest towarzyszący zwyrodnieniu ból, dlatego w terapii stosuje się leki przeciwzapalne pozwalające złagodzić odczuwane dolegliwości. Nieodłącznym elementem leczenia jest jednak rehabilitacja. Obejmuje kinezyterapię, której celem jest utrzymanie jak najdłużej sprawnego układu mięśniowego, masaże i zabiegi fizykoterapeutyczne.

- Leczenie operacyjne najczęściej polega na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego. W zależności od sposobu jej powiązania z podłożem kostnym ortopedzi mają do dyspozycji endoprotezy cementowe, bezcementowe oraz hybrydowe - dodaje.

Zabieg endoprotezoplastyki stawu biodrowego przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu przewodowym. W pierwszej dobie po operacji stosowane są ćwiczenia izometryczne, oddechowe oraz próba pionizacji pacjenta. Ćwiczenia są stopniowo rozszerzane, a w krótkim czasie możliwe jest rozpoczęcie chodzenia z lekkim obciążaniem operowanej kończyny dolnej.

- Najważniejszą zasadą po endprotezoplastyce biodra to zdrowy rozsądek i niedopuszczanie do nadmiernego przeciążania operowanego stawu. Zalecane są systematyczne ćwiczenia, spacery i pływanie – przypomina doktor Sławomir Borowik z Omedy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Emily’s Entourage na rzecz chorych na mukowiscydozę. Biuro prasowe
2020-05-27 | 15:51

Emily’s Entourage na rzecz chorych na mukowiscydozę.

Emily’s Entourage, amerykańska organizacja non-profit, która wypowiedziała walkę  mukowiscydozie, a zwłaszcza jej najrzadszym, niepoddającym się leczeniu mutacjom, co roku
Zdrowie Grupa American Heart of Poland wznawia przyjęcia planowe
2020-05-26 | 12:30

Grupa American Heart of Poland wznawia przyjęcia planowe

Zarząd AHP podjął decyzję o wznowieniu przyjęć planowych w oddziałach szpitalnych, poradniach oraz pracowniach diagnostyki obrazowej. Wyjątkiem są trzy placówki
Zdrowie Wawel: bezpłatne środki ochrony dla pracowników sklepów spożywczych
2020-05-25 | 11:00

Wawel: bezpłatne środki ochrony dla pracowników sklepów spożywczych

Ponad 35 tysięcy maseczek oraz 1,5 tysiąca litrów płynów do dezynfekcji przekazała firma Wawel pracownikom sklepów w całym kraju. Celem inicjatywy było wsparcie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Siłownie i kluby fitness szykują się na przyjęcie klientów od 6 czerwca. Z ich usług tuż po otwarciu chce skorzystać 9,5 mln Polaków

W trakcie lockdownu 43 proc. Polaków ograniczyło swoją aktywność fizyczną, głównie ze względu na zamknięcie obiektów sportowych. Prawie 40 proc. nie podjęło żadnej aktywności w ciągu ostatnich 30 dni – wynika z badania MultiSport Index Pandemia. Optymistyczne jest jednak to, że 85 proc. Polaków, czyli ok. 27 mln osób, zamierza ćwiczyć częściej po zakończeniu pandemii, a aż 9,5 mln planuje skorzystać z obiektów sportowo-rekreacyjnych tuż po ich ponownym otwarciu. Siłownie, baseny i kluby fitness przygotowują się już do przyjęcia klientów w nowym reżimie sanitarnym, co nastąpi od 6 czerwca.

IT i technologie

Druk 3D niezastąpiony w czasie pandemii. Mimo to wiele mniejszych firm może nie przetrwać kryzysu

Trudności z logistyką i dostawami do klientów, ograniczenie dostępności komponentów produkowanych w Azji – to problemy, które branża technologiczna odczuła w związku z rozwojem pandemii. – Niektóre firmy mogą tego nie przetrwać – mówi Mariusza Babula z firmy Zortrax. W długim terminie kryzys związany z koronawirusem może mieć jednak dobroczynny wpływ na rynek. Drukarki 3D w czasie pandemii okazały się niezastąpione w produkcji środków ochrony osobistej dla personelu medycznego z uwagi na krótki czas realizacji zamówień. Wzrosła więc świadomość roli druku 3D w produkcji.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Konsument

Polacy coraz chętniej wybierają diety pudełkowe. Po okresie pandemii firmy cateringu dietetycznego mogą liczyć na wzrost sprzedaży

Pandemia i przymusowa izolacja sprzyjają tyciu. Przeciętny Polak przybierał na wadze średnio 0,5 kilograma tygodniowo. To paradoksalnie dobra wiadomość dla dietetycznych firm cateringowych, które odrabiają straty z marca i kwietnia. O ile do Wielkanocy ich spadki w zamówieniach sięgały nawet 50 proc., o tyle obecnie popyt znacznie się zwiększył. – Te firmy zostały o wiele mniej dotknięte skutkami koronawirusa niż pozostała część branży HoReCa – ocenia Marek Lekki, prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Cateringu Dietetycznego. Perspektywy dla rynku są optymistyczne.

Uroda

Stres związany z pandemią koronawirusa może powodować łysienie. W ostatnim czasie do trychologów zgłasza się coraz więcej osób z tym problemem

Jedną z częstych przyczyn wypadania włosów jest permanentny stres. Lęk i życie w napięciu negatywnie wpływają na kondycję całego organizmu, a co za tym idzie – osłabiają włosy i powodują liczne problemy skóry głowy. Włosy są bowiem barometrem odzwierciedlającym ogólny stan zdrowia psychicznego i fizycznego. Czynnikiem, który napędza stres, jest pandemia koronawirusa, która spowodowała, że wielu osobom od kilku tygodni stale towarzyszą stres i niepewność. W ostatnich dniach do gabinetów trychologów zgłasza się coraz więcej osób z problemem utraty włosów.